eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Organizacje non profit - wynagrodzenia

Organizacje non profit - wynagrodzenia

2008-12-30 13:07

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem


Determinanty różnic w zarobkach

Dlaczego istnieją różnice w zarobkach w organizacjach nastawionych na zysk i podmiotach non-profit? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele. Powszechnie dominuje przekonanie, że w organizacjach pozarządowych zarabia się mniej niż w tych, które nastawione są na zysk. W teoretycznych rozważaniach podaje się zwykle cztery argumenty tłumaczące taką właśnie sytuację. Niektórzy uważają, że pracownicy zatrudnieni w firmach pozarządowych „ofiarowują” po części swoje wynagrodzenia na rzecz organizacji, w której pracują. Chodzi tu o to, że są oni gotowi zrezygnować z różnicy pomiędzy tym, ile aktualnie zarabiają w firmie pozarządowej, a ile mogliby zarabiać w organizacji nastawionej na zysk. Wiedzą bowiem, że nadwyżki finansowe przeznaczane są na finansowanie działalności firmy i realizację celów społecznych.

Drugi argument na uzasadnienie różnic w wynagrodzeniach mówi, że pracownicy zatrudnieni w organizacjach pozarządowych są skłonni akceptować niższe wynagrodzenie w zamian za pewne udogodnienia w pracy. Są to np. elastyczne godziny pracy, miłe środowisko pracy, stabilna perspektywa zatrudnienia, mniejsze tempo pracy czy też większa kontrola nad wykonywanymi zadaniami. Kolejne uzasadnienie różnic w płacach opiera się na hipotezie, że pracownicy, których pracę ciężko nadzorować, mają wyższe zarobki i pracują ciężej. Dzieje się tak, ponieważ chcą oni utrzymać dotychczasową pracę i nie poszukiwać nowej, o mniej konkurencyjnym wynagrodzeniu. Czwarty argument tłumaczący niższe zarobki pracowników w firmach z trzeciego sektora to stwierdzenie, że pracownicy w nich zatrudnieni posiadają umiejętności powszechne. Ponadto są oni często nisko wykwalifikowani, a ich praca nie jest nadmiernie skomplikowana. Oczywiście w wielu przypadkach nie jest to prawda, a w podmiotach tych działają wysokiej klasy specjaliści.

Ważną rolę w wyjaśnianiu różnic w wynagrodzeniach pełni wspomniany wcześniej zakaz redystrybucji dochodów w firmach non-profit. W polskim prawie jest on ujęty w pkt. 2 art. 8 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie („dochód z działalności odpłatnej pożytku publicznego służy wyłącznie realizacji zadań należących do sfery zadań publicznych lub celów statutowych”) i jest to jedna z najważniejszych zasad funkcjonowania tych podmiotów. Paradoksalnie to ograniczenie powoduje, że w dwóch przypadkach zarobki w organizacjach pozarządowych mogą przekraczać poziom tych z firm nastawionych na zysk. Po pierwsze menedżerowie w podmiotach z trzeciego sektora nie mają wystarczającej motywacji do hamowania wzrostu wynagrodzeń, kiedy sami nie mogą czerpać korzyści wynikających z redukcji kosztów. Dlatego też poziom płac mogą ustalić na dość wysokim poziomie. Określa się to mianem „filantropijnego ustalania płacy”. Po drugie, organizacje non-profit nie muszą uchylać się od dbania o jakość pracy, ponieważ nie dążą za wszelką cenę do uzyskania dużych przychodów. Co za tym idzie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie lepiej wykwalifikowanych pracowników.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: