eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Rozmowa kwalifikacyjna: ważna dobra autoprezentacja

Rozmowa kwalifikacyjna: ważna dobra autoprezentacja

2008-09-23 13:36

Rozmowa kwalifikacyjna - czego możemy spodziewać się na spotkaniu rekrutacyjnym i jak się zaprezentować, aby zdobyć pracę, o którą się ubiegamy.

Przeczytaj także: Rozmowa kwalifikacyjna - mowa ciała rekrutera

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to kolejny ważny krok w drodze do zdobycia pracy. Bez wątpienia można potraktować je jako pierwszy sukces, gdyż na spotkanie zapraszane są osoby, których dokumenty aplikacyjne oceniono pozytywnie. Ale zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne to również wyzwanie, na ogół najważniejszy etap w procesie rekrutacji, na podstawie którego zapadnie decyzja dotycząca zatrudnienia bądź odrzucenia naszej kandydatury...

Dobrze jest więc wiedzieć, co nas może spotkać na rozmowie rekrutacyjnej i w jaki sposób przedstawić swoją osobę, aby pozostawić po sobie dobre wrażenie.

Zaproszenie na spotkanie z pracodawcą.

Jeśli spełniamy oczekiwania pracodawcy stawiane w ogłoszeniu rekrutacyjnym, to w niedługim czasie po wysłaniu CV (zwykle w okresie kilku tygodni) możemy oczekiwać telefonu z zaproszeniem na spotkanie. Nie jest konieczne ani nawet mile widziane telefonowanie do firmy po wysłaniu CV i dopytywanie, kiedy odbywać się będą rozmowy i czy będziemy brać w nich udział - jest to odbierane jako "ponaglanie" - dajmy pracodawcy czas na analizę aplikacji, zresztą na pewno nie zapomni on skontaktować się z kandydatem, który go zainteresował.

W czasie rozmowy telefonicznej zostaniemy poinformowani o terminie i miejscu spotkania. Jeśli poszukujemy pracy i wysyłamy swoje CV, to nośmy ze sobą notes i długopis - kiedy telefon zadzwoni nie będzie problemu, by zapisać niezbędne informacje. Oprócz podstawowych danych takich jak data spotkania i adres trzeba zapisać również imię i nazwisko oraz telefon osoby, z którą będziemy rozmawiać (w większych firmach jest to na ogół pracownik działu personalnego). W przypadku jakichkolwiek problemów czy pytań umożliwi to nam szybki kontakt z właściwą osobą.

Osoba, która kontaktuje się z nami w sprawie pracy ocenia nas już podczas rozmowy telefonicznej, więc powinniśmy pamiętać o kulturze osobistej (zwroty grzecznościowe itp.) oraz uśmiechu (uśmiech naprawdę "słychać" przez telefon i zostawia on bardzo dobre wrażenie).

Warto wykazać się samodzielnością i nie wypytywać przesadnie o sposób dotarcia do siedziby firmy - dobrego wrażenia nie pozostawi po sobie kandydat, który pyta jakim autobusem ma jechać i na jakim przystanku wysiąść.

Osoby rekrutujące są elastyczne i otwarte na inne niż proponowane przez nich terminy spotkań, miejmy jednak na uwadze to, że firma, do której aplikujemy, pracuje zwykle w standardowych godzinach i nie proponujmy rozmowy w godzinach wieczornych.

W czasie rozmowy telefonicznej może dowiemy się, jaką formę będzie miała rekrutacja i ile czasu potrwa spotkanie.

Najczęściej spotykane metody stosowane (osobno lub łącznie) w rekrutacji to:
  • rozmowa kwalifikacyjna - wywiad z kandydatem, którego celem jest poszerzenie informacji zawartych w CV, lepsze poznanie kandydata, określenie jego cech i umiejętności, zbadanie motywacji i oczekiwań. Jest to najbardziej powszechna metoda. Rozmowa kwalifikacyjna trwa przeciętnie około godziny.
  • testy - różnego rodzaju testy (najczęściej kwestionariusze) badające poziom wiedzy, umiejętności i cech kandydata, na przykład test języka obcego, test na myślenie analityczne, test osobowości. Wypełnienie testów może zająć, w zależności od ich rodzaju i ilości, od kilkunastu minut do kilku godzin.
  • assessment center - indywidualne lub grupowe zadania, na podstawie których obserwuje się i ocenia poziom kompetencji kandydata, na przykład przywództwo, umiejętność współpracy itp. Spotkanie tego typu trwa na ogół kilka lub kilkanaście godzin (jeden - dwa dni).

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: