eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Ubezpieczenie zdrowotne to nie chorobowe. Gdzie tkwi różnica?

Ubezpieczenie zdrowotne to nie chorobowe. Gdzie tkwi różnica?

2020-01-25 00:15

Ubezpieczenie zdrowotne to nie chorobowe. Gdzie tkwi różnica?

Choroba © Subbotina Anna - Fotolia.com

Doświadczenie pokazuje, że ubezpieczenia zdrowotne i chorobowe to terminy często mylone lub też traktowane jako synonimy. Tymczasem są to dwa, zupełnie odrębne ubezpieczenia. W największym uproszczeniu można przyjąć, że pierwsze z nich daje nam możliwość korzystania z bezpłatnej opieki medycznej, a drugie gwarantuje pieniądze na czas leczenia. Różnicom występującym między tymi dwoma ubezpieczeniami warto jednak przyjrzeć się dogłębniej. Zawiłości tej kwestii wyjaśnia ZUS.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe - w czym tkwi różnica?

I tak, ubezpieczenie chorobowe jest jednym z ubezpieczeń społecznych, dzięki którym nabywamy prawo do świadczeń w razie choroby, macierzyństwa lub przyjęcia dziecka na wychowanie. Pobierane na nie składki ZUS zapisuje na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Z kolei ubezpieczenie zdrowotne umożliwia ubezpieczonemu korzystanie z bezpłatnej opieki ambulatoryjnej i szpitalnej. Składki na nie również pobiera ZUS, ale w tym przypadku przekazuje je do NFZ.
- Każdy, kto opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe, zapewnia sobie prawo do świadczeń. Gdy będziemy niezdolni do pracy z powodu choroby, czy urazu, otrzymamy zasiłek chorobowy. Jeżeli zachoruje nam dziecko, rodzic, czy małżonek i będą wymagali naszej opieki - również z ubezpieczenia chorobowego na czas tej opieki będą wypłacane nam pieniądze jako zasiłek opiekuńczy. W przypadku przedłużającej się naszej choroby z tego ubezpieczenia możemy mieć wypłacone świadczenie rehabilitacyjne - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

fot. Subbotina Anna - Fotolia.com

Choroba

Ubezpieczenie zdrowotne to nie to samo co ubezpieczenie chorobowe.


Ubezpieczenie chorobowe jest zawsze obowiązkowe w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Natomiast osoby pracujące na umowie zlecenie bądź prowadzące własną działalność gospodarczą mogą do niego przystąpić dobrowolnie.
- Trzeba pamiętać o tym, że jeśli zleceniobiorca lub przedsiębiorca nie przystąpi do ubezpieczenia chorobowego, to nie otrzyma przysługujących z tego ubezpieczenia świadczeń, np. w razie choroby, czy opieki nad chorym dzieckiem. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza, że składka na to ubezpieczenie wynosi 2,45% - przypomina rzeczniczka.

Ubezpieczenie zdrowotne jest z kolei obowiązkowe dla każdego, kto wykonuje umowę o pracę, umowę zlecenia, prowadzi działalność gospodarczą, jest emerytem albo osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy. Jeśli ktoś nie ma tytułu do tego ubezpieczenia, to powinien zostać do niego zgłoszony jako członek rodziny. Takie zgłoszenie np. małżonka, nie powoduje, że jest odprowadzana większa kwota z wynagrodzenia. Niezależnie od tego, czy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosimy jedną, czy dwie osoby (np. małżonka i uczące się dziecko), składka na to ubezpieczenie będzie wynosiła zawsze 9%.

Jeśli ktoś nie może zostać ubezpieczony jako członek rodziny, to może przystąpić do tego ubezpieczenia dobrowolnie, by w razie choroby, wypadku, pobytu w szpitalu nie płacić za opiekę medyczną z własnej kieszeni, a to może być spory wydatek. Instrukcja jak zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego jest dostępna na stronie NFZ.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: