eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Renta szkoleniowa szansą na nowy początek?

Renta szkoleniowa szansą na nowy początek?

2019-08-11 08:50

Renta szkoleniowa szansą na nowy początek?

Przekwalifikowanie zawodowe © goodluz - Fotolia.com

Uszczerbek na zdrowiu, który uniemożliwia kontynuowanie dotychczasowej pracy, może skutecznie zablokować rozwój kariery, a czasami wręcz - na skutek braku kwalifikacji do podjęcia innego zajęcia - zatrzymać zupełnie aktywność zawodową. Takie sytuacje bywają trudne, ale nie są bez wyjścia - jedną z możliwości jest przekwalifikowanie zawodowe. I wprawdzie często jest to rozwiązanie dość kosztowne, to jednak w niektórych przypadkach z pomocą może przyjść nam ZUS. Czym jest i komu przysługuje renta szkoleniowa?

Przeczytaj także: Renta szkoleniowa otwiera nowe możliwości

Renta szkoleniowa to świadczenie, które przyznawane jest ubezpieczonemu spełniającemu warunki do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy w przypadku, gdy nie może on kontynuować dotychczasowej aktywności zawodowej, ale po przekwalifikowaniu się i zdobyciu nowego zawodu będzie mógł ponownie podjąć zatrudnienie.
- Pomimo tego, że renta szkoleniowa ta jest znana już od ponad 20 lat nie jest zbyt popularna. W tym roku na Dolnym Śląsku ZUS nie wypłaca nikomu pieniędzy przeznaczonych na zdobycie nowego zawodu – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Niestety wciąż niewiele osób wie, że pobierając świadczenie z ZUS można jednocześnie kończyć kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwią kontynuowanie kariery zawodowej – wyjaśnia rzeczniczka.

W wielu przypadkach orzeczenie o niezdolności do pracy oznacza prawdziwy dramat. Stwierdzenie lekarza „jest pan niezdolny do pracy” niewielu z nas pozostawia obojętnymi, zwłaszcza, gdy utrata zdrowia spada na nas jak grom z jasnego nieba. Na szczęście w wielu przypadkach tak sformułowana diagnoza nie musi wcale oznaczać zakończenia aktywności życiowej i zawodowej.
– Gdy utracimy zdrowie i pracę w wieku 30, 40 lat, to jednak myśli się o przyszłości, w której istotne miejsce zajmuje praca, firma, koledzy i współpracownicy. Każdy z nas czuje, bowiem, że aktywność zawodowa łączy się nie tylko ze sferą ekonomiczną i poczuciem własnej wartości. Warto, więc skorzystać z pomocy ZUS – dodaje Kowalska-Matis.

Szkolenia i kursy dla rencisty


Możliwość podjęcia dodatkowych kwalifikacji daje nam renta szkoleniowa. Może otrzymać ją osoba, która utraciła zdolność do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie, a lekarz orzecznik (komisja lekarska) orzekł o celowości przekwalifikowania zawodowego, co oznacza, że rencista może uzyskać takie kwalifikacje zawodowe, które przy jego stanie zdrowia pozwolą mu na wykonywanie pracy. Specyfika tej renty wynika stąd, że przy okazji orzeczenia o niezdolności do pracy lekarz orzeka o możliwości przekwalifikowania zawodowego, które w perspektywie czasu pozwoli powrócić do aktywności zawodowej. Poza fizycznymi możliwościami organizmu, lekarz bierze w tym przypadku pod uwagę także predyspozycje psychiczne osoby ubiegającej się o rentę. Liczy się motywacja chorego do nauki nowego fachu i chęć kontynuowania aktywności zawodowej.

fot. goodluz - Fotolia.com

Przekwalifikowanie zawodowe

Renta szkoleniowa umożliwia przekwalifikowanie zawodowe w razie utraty zdolności do pracy


Czas na zdobycie nowego zawodu


Pozytywna decyzja o przyznaniu renty szkoleniowej otwiera możliwość odbycia kursów przeszkalających. W tym celu Zakład kieruje rencistę do powiatowego urzędu pracy. Jego zadaniem jest znalezienie odpowiedniego dla danej osoby szkolenia przygotowującego do pracy w nowym zawodzie. Czas na odbycie kursu, a tym samym okres, na który przyznawana jest renta szkoleniowa to sześć miesięcy. Nie są to jednak sztywne terminy. Na wniosek starosty Zakład może wydłużyć okres pobierania renty nawet do 36 miesięcy. Renta szkoleniowa stanowi 75 proc. podstawy wymiaru renty, jednak nie może być mniejsza niż najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która od marca tego roku wynosi 825 zł. Jeżeli natomiast przyznanie renty szkoleniowej związane jest z wypadkiem przy pracy jej wysokość wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Należy pamiętać, że podczas pobierania renty szkoleniowej nie można podjąć pracy. Zadaniem renty szkoleniowej jest, bowiem zapewnienie środków utrzymania osobom, które chcą zdobyć nowe kwalifikacje w celu powrotu do aktywności zawodowej. Podjęcie pracy oznacza, że dana osoba odzyskała zdolność do pracy i świadczenie jej się nie należy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: