eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Ile wynagrodzenia pozostaje nam z pracy?

Ile wynagrodzenia pozostaje nam z pracy?

2019-05-08 11:20

Ile wynagrodzenia pozostaje nam z pracy?

Ile mamy płacy z pracy? © lisssbetha - Fotolia.com

Sektor przedsiębiorstw niefinansowych to siła napędowa rodzimej gospodarki. Nie może być inaczej, skoro generuje on ponad 70% naszego PKB. W 2017 roku pracownik tego sektora miesięcznie wytworzył dobra i usługi o przeciętnej wartości 9,7 tys. zł. Jego wynagrodzenie netto opiewało natomiast na 3,1 tys. zł netto. Co stało się z różnicą?
  • Za przeszło 4,1 tys. zł z pozostałych 6,6 tys. zł odpowiadało miesięczne obciążenie z tytułu podatków i składek. 2,2 tys. zł stanowiły podatki dochodowe oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Do tego jeszcze należy doliczyć 1,9 tys. zł za niewliczane do wartości dodanej podatki pośrednie – VAT i akcyzę.
  • 1,7 tys. zł to wynagrodzenie przypadające właścicielom za wniesiony kapitał, poniesione ryzyko oraz sam pomysł na biznes.
  • 1,4 tys. zł stanowiła amortyzacja, a więc koszty związane ze zużyciem wykorzystanych w produkcji maszyn, urządzeń czy budynków.
  • 1,3 tys. zł to szereg mniejszych pozycji nie podlegających odrębnemu opracowaniu i publikacji przez GUS, obejmujących m.in. zmianę zapasów czy pozostałe podatki i opłaty.

Podział wartości dodanej między pracujących, właścicieli i państwo wzbudza emocje, ale trzeba pamiętać, że najważniejszym źródłem różnic w wynagrodzeniach netto między krajami są różnice w wydajności pracy. Ostatecznie największy wpływ na wynagrodzenie pracujących ma wartość dóbr i usług, które wytwarzają i to dlatego tak ważne są reformy podnoszące wydajność pracy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: