eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

PracaWynagrodzenia › Które certyfikaty IT gwarantują wysokie zarobki?

Które certyfikaty IT gwarantują wysokie zarobki?

2019-04-22 00:30

Które certyfikaty IT gwarantują wysokie zarobki?

Które certyfikaty IT gwarantują wysokie zarobki? © DragonImages - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na temat certyfikatów IT spotkać można różne opinie. Na pewno stanowią one potwierdzenie posiadanej wiedzy co jest pomocne przy awansie na kolejne szczeble kariery czy przy szukaniu nowego miejsca pracy. Z drugiej strony osoby z branży często wskazują, że posiadanie przysłowiowego „papierka” nie zawsze świadczy o wyższych kwalifikacjach. Wskazują one, że rosnąca popularność certyfikatów deprecjonuje ich znaczenie a „więcej” nie zawsze znaczy „lepiej”. Czy warto więc podjąć trud ich zdobycia? Opierając się na trzech różnych badaniach wynagrodzeń postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

IT Skills and Salary Report 2018 firmy Global Knowledge


Firma Global Knowledge badając wynagrodzenia pracowników IT z całego świata, przeanalizowała również płace osób posiadających certyfikaty. Podstawowe wnioski z raportu to:
w 2018 roku 89% pracowników IT posiadało przynajmniej jeden certyfikat IT (3 pp. więcej niż rok wcześniej). W Ameryce Północnej wskaźnik ten wyniósł 85%. W obszarze EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) 92%, zarobki osób posiadających przynajmniej jeden certyfikat IT były o 9% wyższe niż w grupie nieposiadającej żadnego certyfikatu. W Ameryce północnej różnica ta wyniosła 22%.

Najwyższe zarobki osiągali pracownicy posiadający certyfikaty należące do kategorii architektury biznesowej. Ich średnie zarobki wyniosły 7 322 USD miesięcznie. Wysokie płace osiągały również osoby posiadające certyfikaty rządowe i należące do grupy Amazon Web Services.

fot. mat. prasowe

Najwyżej opłacani pracownicy IT, którzy w 2018 roku posiadali certyfikaty z poszczególnych kategorii

Najwyższe zarobki osiągali pracownicy posiadający certyfikaty należące do kategorii architektury biznesowej.


Osoby posiadające certyfikat CISSP (Certified Information Systems Security Professional) zarabiały najwięcej. Ich płace wyniosły 8 346 USD miesięcznie. Warto zwrócić uwagę, że w pierwszej dziesiątce najwyżej opłacanych certyfikatów znalazły się cztery certyfikaty związane z bezpieczeństwem IT (CISSP, CRISSC, CISM, Security+).

fot. mat. prasowe

Najwyżej opłacani pracownicy IT, którzy w 2018 roku posiadali poszczególne certyfikaty

Osoby posiadające certyfikat CISSP (Certified Information Systems Security Professional) zarabiały najwięcej.


Raport Technology Salary Guide 2019 firmy Robert Half Technology


Firma Robert Half Technology również zbadała wysokość zarobków osób posiadających certyfikaty IT. Dodatkowo w swoim raporcie autorzy uwzględnili również stanowiska zajmowane przez badane osoby a także koszt zdobycia certyfikatu. W badaniu uczestniczyły firmy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali inżynierowie big data posiadający certyfikat CDMP. Ich średniomiesięczne zarobki były bliskie 13 000 USD. Wysokie zarobki osiągali również menedżerowie bezpieczeństwa informatycznego z certyfikatem CISM oraz architekci sieci z certyfikatem CCAr. W ostatnim przypadku należy jednak zwrócić uwagę na wysoki koszt uzyskania takiego certyfikatu.

fot. mat. prasowe

Najwyżej opłacani pracownicy IT na poszczególnych stanowiskach, którzy posiadali certyfikat

Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali inżynierowie big data posiadający certyfikat CDMP.


Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak


Powyższe raporty dużo mówią o wysokości zarobków osób posiadających certyfikaty. Nie pokazują one jednak tego o ile mogą wzrosnąć zarobki po ich zdobyciu. Takich danych dostarczają wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak.

Poniżej zaprezentowano zarobki osób na wybranych stanowiskach z uwzględnieniem posiadania certyfikatu. Przywołane badania pokazują, że osoby z certyfikatem IT otrzymują zarobki o 16% wyższe niż ich koledzy bez certyfikatu. Na stanowisku kierownika działu IT czy IT Quality Assurance zdobycie certyfikatu daje szansę na zwiększenie zarobków nawet o 30%.

fot. mat. prasowe

Tabela 4. Wpływ posiadania certyfikatu IT na wysokość zarobków w 2018 roku

Przywołane badania pokazują, że osoby z certyfikatem IT otrzymują zarobki o 16% wyższe niż ich koledzy bez certyfikatu.


Podsumowując: czy warto?


Zdobywając certyfikat IT zyskujemy szansę na osiąganie wyższych zarobków poprzez zwiększenie swojej wartości na rynku pracy. Trzeba jednak pamiętać, że duża popularność certyfikatów powoduje, że ich posiadanie nie czyni z nas od razu ekspertów w branży. Decydując się na zdobycie certyfikatu trzeba pamiętać, że to długotrwały, pracochłonny i przeważnie kosztowny proces. Jeżeli jednak praca w IT jest naszą pasją a naszą główną motywacją nie są korzyści materialne, lecz chęć samorozwoju to z pewnością warto.

Grzegorz Poręba
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl

Więcej na ten temat: certyfikaty IT, praca w IT, zarobki w IT

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: