eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › TOP5 zimowych prac sezonowych dla pracowników z Ukrainy

TOP5 zimowych prac sezonowych dla pracowników z Ukrainy

2018-12-17 13:07

TOP5 zimowych prac sezonowych dla pracowników z Ukrainy

Mikołaj © gpointstudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z danych opublikowanych przez Personnel Service wynika, że pracownicy z Ukrainy garną się do prac dorywczych. Przed świętami najchętniej pracują jako mikołajowie, kurierzy, sprzedawcy choinek, cukiernicy i kelnerzy. W niektórych przypadkach zarobki sięgać mogą nawet 35 zł brutto za godzinę. Czasami Ukraińcowi wystarcza zaledwie tydzień sezonowej pracy w naszym kraju, aby zarobić równowartość miesięcznego, ukraińskiego wynagrodzenia na analogicznym stanowisku.
- Polacy coraz rzadziej decydują się na prace dorywcze, zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Przedsiębiorcy odczuwają spadek zainteresowania taką formą zatrudnienia, szczególnie wśród osób młodych, które coraz częściej dobrze zarabiają nawet już na stażach i praktykach. A to właśnie na prace dorywcze jest największe zapotrzebowanie w okresie przedświątecznym. Korzystają na tym imigranci zarobkowi, którzy łatwo mogą znaleźć krótkoterminowe zatrudnienie z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Dlatego w tym roku do wielu polskich domów prezenty przyniesie Święty Mikołaj z Ukrainy – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Świąteczna gorączka na rynku pracy


Wprawdzie propozycje świątecznej pracy dorywczej pojawiły się już w listopadzie, to jednak prawdziwy wysyp ofert rozpoczął się w grudniu. I nie ma w tym zupełnie nic zaskakującego - szałowi przedświątecznej gorączki towarzyszy potężny wzrost produkcji i sprzedaży, a to z kolei generuje olbrzymi popyt na pracowników, zwłaszcza w branży handlowej i logistyce. Oferowane przed świętami wynagrodzenia bywają bardzo atrakcyjne, ale nawet to nie gwarantuje pracodawcom wypełnienia wakatów.

TOP1 – Święty Mikołaj

Stawka: 20-35 zł/h


Święta bez Mikołaja to nie święta. Nic dziwnego, że jest to jedna z najpopularniejszych świątecznych profesji. Analiza ogłoszeń rekrutacyjnych wskazuje, że szansę na pracę na tym stanowisku mają przede wszystkim osoby obdarzone odpowiednim głosem i umiejętnością nawiązywania dobrych kontaktów z dziećmi. Posiadanie długiej brody oraz mikołajowych krągłości jest dodatkowym atrybutem kandydata. Pracownicy z Ukrainy spełniający te warunki mogą w ten sposób zarobić do 35 zł/h. Wyższe stawki oferowane są Świętym Mikołajom za odwiedziny dzieci w domach podczas Wigilii – nawet do 100 zł/h.

fot. mat. prasowe

TOP5 zimowych prac sezonowych dla pracowników z Ukrainy

Oferty dla zimowych pracowników sezonowych pojawiły się już na początku listopada.


Mniej intratnym zajęciem jest rola pomocników Mikołaja. Elfy i Śnieżynki mogą liczyć na nieco niższe stawki godzinowe (15-20 zł/h), czyli tyle ile zazwyczaj otrzymują hostessy podczas akcji promocyjnych.

Przydatne linki:
Oferty pracy


TOP2 – kurier

Stawka: 20-24 zł/h


Każdy rodzic wie, że najważniejszym pomocnikiem Świętego Mikołaja jest niezawodny kurier, który na czas dostarczy zamówione prezenty. Dla firm kurierskich grudzień to najgorętszy okres w roku – liczba przesyłek wzrasta już od listopada, aby osiągnąć apogeum tuż przed Wigilią.
- Zwiększone zapotrzebowanie na dostawców w ostatnich latach wynika ze wzrostu popularności zakupów przez internet. Jak pokazują dane Gemius, w tym roku ze sklepów online skorzysta już 56% Polaków. Główne przewagi e-commerców nad tradycyjnymi placówkami handlowymi to przede wszystkim całodobowa dostępność, na którą wskazało 87% konsumentów, a także wygoda i szybkość zakupów. Prawdziwy test organizacyjny dla firm kurierskich nadchodzi jednak w grudniu. Aby paczki w okresie wzmożonych zakupów na czas znalazły się pod choinką, potrzeba dodatkowych kilku tysięcy kurierów. Tak duży popyt uzasadnia, dlaczego kurierzy z Ukrainy mogą zarobić nawet 24 zł/h – mówi Krzysztof Inglot.

TOP3 – sprzedawca choinek

Stawka: 14-21 zł/h


Choinka to kolejny z bożonarodzeniowych symboli, cieszący się niesłabnącą popularnością wśród kupujących i bez którego trudno sobie wyobrazić prawdziwe święta. W tym wypadku sezon zaczyna się na około 2 tygodnie przed Wigilią, ale praca trwa 7 dni w tygodniu, po kilkanaście godzin na dobę. Jest to więc dobry moment na szybkie uzupełnienie domowego budżetu. Ukrainiec pracujący jako sprzedawca choinek, w zależności od regionu kraju i wielkości miejscowości, może otrzymać od 14 do nawet 21 zł/h.

Dla porównania sprzedawca na tymczasowym stoisku świątecznym w supermarkecie, oferującym np. bombki i inne ozdoby czy drobne prezenty, dostanie 14-18 zł.

fot. mat. prasowe

TOP5 zimowych prac sezonowych dla pracowników z Ukrainy

Oferty dla zimowych pracowników sezonowych pojawiły się już na początku listopada.


TOP4 – cukiernik

Stawka: 14-19 zł/h


W okresie świąteczno-noworocznym chętnie podejmujemy gości lub sami wybieramy się w odwiedziny do rodziny lub znajomych. A gdy mowa o polskiej gościnności, to do głowy od razu przychodzi nam ciasto i kawa. Zwiększona konsumpcja słodkości powoduje, że w miesiącach zimowych częściej poszukiwane są osoby, które zajmą się wyrobem i dekorowaniem ciast, pierników i wszelakich deserów. Na stanowisku cukiernika Ukrainiec otrzyma do 19 zł/h.

TOP5 – kelner

Stawka: 14-18 zł/h


Branża gastronomiczna w naszym kraju osiąga najwyższe zyski w okresie wakacyjnym, chociaż są regiony w których restauratorzy z utęsknieniem wypatrują nadejścia zimowych miesięcy. Przed świętami najwięcej ogłoszeń o pracę tymczasową zamieszczają restauracje i hotele w górskich kurortach turystycznych. Polacy niekoniecznie chcą na nie aplikować, dlatego pracodawcy sięgają po Ukraińców - pracujący jako kelnerzy otrzymują oferty zarobków w przedziale 14-18 zł/h, w zależności od posiadanego doświadczenia. Natomiast za obsługę kelnerską w trakcie zabawy sylwestrowej mogą zarobić nawet 34 zł/h brutto.
- Ukraińcy mogą pracować w Polsce maksymalnie 6 lub 9 miesięcy, dlatego w przeciwieństwie do szukających zawodowej stabilizacji Polaków, chętnie korzystają z ofert pracy tymczasowej. Zimą w naszym kraju mogą liczyć na nawet 4-5 krotnie wyższe zarobki niż na Ukrainie. Na przykład jako kurier w swojej ojczyźnie otrzymaliby średnio zaledwie 5 zł/h, podobnie w gastronomii i hotelarstwie. Oznacza to, że wystarczy im tydzień pracy sezonowej w Polsce, żeby zarobić równowartość ukraińskiej miesięcznej pensji na tym samym stanowisku – podsumowuje Krzysztof Inglot.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: