eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Sprawdź, czy dostałeś list z ZUS

Sprawdź, czy dostałeś list z ZUS

2018-08-22 13:02

Sprawdź, czy dostałeś list z ZUS

List © sebra - Fotolia.com

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego rozesłana. W tym roku ZUS-owi udało się uporać z wysyłką 19 dni przed wyznaczonym terminem. Do Polaków trafiło przeszło 20 milionów listów z informacjami odnośnie kwot zgromadzonych na ich kontach emerytalnych. Część korespondencji przesłano drogą elektroniczną.
Jak informuje ZUS, w tym roku informacja odnośnie stanu konta emerytalnego została przesłana do 20,7 mln Polaków, z czego niemal 2,1 mln osób otrzymało ją drogą elektroniczną poprzez wiadomość przesłaną na profil założony na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
- Taki dokument elektroniczny otrzymał każdy kto ma zarejestrowany swój profil na PUE, warto więc zalogować się na swoje konto i sprawdzić czy nasz pracodawca odprowadza za nas składki i jaka jest prognozowana wysokość naszej przyszłej emerytury - mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Trzeba jednak pamiętać, że wyliczona emerytura to tylko pewna hipoteza, która nie uwzględnia przyszłych waloryzacji składek oraz możliwej zmiany pracy i tym samym zmiany wysokości płaconych składek – wyjaśnia Iwona Kowalska.

Pozostałe 18,6 mln listów trafiło do ubezpieczonych tradycyjną pocztą. Wysyłkę IOSKów ZUS rozpoczął w ostatnim tygodniu czerwca i planował zakończyć ją wraz z początkiem września. września. Z akcją wysyłania Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego uporano się jednak 19 dni przed wyznaczonym terminem, co oznacza, że każdy adresat powinien już otrzymać list z ZUS.

fot. sebra - Fotolia.com

List

Czy dostałeś list z ZUS?


- Informację o tym ile mamy na swoim koncie emerytalnym Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła raz w roku, i zawsze w wakacje. Listy powinny dostać wszystkie te osoby, które mają odprowadzoną przynajmniej jedną składkę na swoje konto ubezpieczonego w ZUS – wyjaśnia rzeczniczka.- Nie jest ważne dla nas czy obecnie ktoś pracuje czy nie, ważne, że w przeszłości została na zusowskie konto wpłacona składka choćby w wysokości 1 grosza – dodaje.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego to jeden z najważniejszych listów wysyłanych do klientów. Znajdują się w nim informacje o stanie naszych finansów na emerytalną przyszłość. Ważne, więc by korespondencję z ZUS dokładnie przeczytać, weryfikując czy dane z IOSKU zgadzają się z naszymi informacjami o odprowadzonych składkach. Dzięki korespondencji z ZUS możemy się dowiedzieć jak nasz pracodawca opłacał za nas składki w 2017 r. List zawiera również informację o naszej hipotetycznej emeryturze, którą otrzymalibyśmy na podstawie zgromadzonych dotychczas składek, a także w sytuacji gdybyśmy aż do osiągnięcia wieku emerytalnego płacili takie składki jak dotychczas.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: