PracaPorady dla pracownika › Zawody przyszłości: UX designer

Zawody przyszłości: UX designer

2018-03-17 00:46

Biznes potrzebuje specjalistów UX © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Żyjemy w dobie wszechobecnej cyfryzacji i związanych z nią rosnących oczekiwań użytkowników, których doświadczenia (z ang. user experience) mają dziś dla biznesu niemal kluczowe znaczenie. Nie jest więc niczym zaskakującym, że projektanci User Experience, a więc specjaliści od tychże doświadczeń są dziś na rynku bardzo poszukiwani. Jakie są ich zadania? Jak zostać UX designerem?

Przeczytaj także: Projektowanie UX w instytucjach. Teoria vs rzeczywistość

Z danych przedstawionych przez PwC wynika, że 44 proc. polskich firm uważa, iż osiągnęła dojrzałość w wykorzystaniu nowych technologii. Ten dość spory odsetek może cieszyć, ale nie należy zapominać, że transformacja cyfrowa, która rozgrywa się właśnie na naszych oczach, to proces wieloskładnikowy, skomplikowany i wymagający nie lada zaangażowania. Jednym z jego elementów są tzw. „doświadczenia klienta” (ang. user experience), czyli innymi słowy zestaw wrażeń, jakie towarzyszą kupującemu w relacjach z produktem.

W dzisiejszych czasach sprzedawany produkt musi nie tylko odpowiadać na potrzeby użytkownika, ale być dla niego zrozumiały i rozwiązywać dany problem. Ta charakterystyka w największej mierze dotyczy produktów cyfrowych jak np. aplikacje mobilne czy strony desktopowe. UX designer to osoba, która uczestniczy w procesie ich tworzenia, dbając o to, aby zostały zaprojektowane w ten sposób, aby korzystanie z nich przynosiło klientom jak najlepsze wspomnienia. Myli się jednak ten, kto myśli, że to już wszystko.

fot. mat. prasowe

Kim jest UX designer?

Pożądaną cechą UX designera jest ciekawość świata i dociekliwość

- Zakres obowiązków UX designera jest zróżnicowany i musi być dopasowany do konkretnego projektu oraz przedsiębiorstwa. Jest to taki człowiek orkiestra, ciekawy świata, ludzi oraz nowych technologii, które w jego pracy odgrywają bardzo istotną rolę. Projektant UX ma wpływ na strategię produktu i powinien ściśle współpracować z osobami decyzyjnymi w firmie – mówi Agnieszka Garbacik, Head of Design w firmie intive.

Dobra znajomość programów do tworzenia prototypów np. Sketch, InVision, Axure, dobre zarządzanie emocjami w zespole, umiejętności graficzne, przewidywanie nachodzących zagrożeń – to tylko kilka przykładowych kompetencji, które powinien posiadać projektant UX. Dla pracodawcy dodatkowym atutem będzie również dobra wiedza z zakresu psychologii i socjologii, która pozwala na przekonywanie do swoich argumentów i zadawanie trudnych pytań. Istotna jest również empatia, która pozwala myśleć o użytkownikach.

Jakie są główne zadania UX designera?

Wybór kariery ukierunkowanej na UX design może okazać się bardzo dobrym posunięciem, ponieważ gwarantuje duże możliwości zatrudnienia oraz szanse na kreatywną pracę w biznesie i nowych technologiach.

Główne zadania

Do głównych zadań UX designera należy definiowanie wymagań i potrzeb użytkowników

Do najważniejszych zadań UX designera należy projektowanie interakcji oraz makiet, które przedstawiają koncepcję danego produktu i określają poszczególne funkcje oraz interakcje z użytkownikiem. Ponadto zajmuje się on badaniem i testowaniem rozwiązań z użytkownikami, aby okazały się one użyteczne i rozwiązujące problem, dla którego dany produkt został zaprojektowany. Kolejny aspekt to bliska współpraca z klientem oraz sektorem biznesowym i to najlepiej już od etapu projektowania danego rozwiązania. Projektant user experience powinien mieć wpływ na całą strategię budowania produktu i mieć możliwość zadawania pytań i upraszczania problemów.

UX jako strażnik interesu klienta

Rolą UX Designera jest doprowadzanie do tego, aby klient zyskał w kontakcie z produktem jak najwięcej pozytywnych doświadczeń.
- Zaangażowanie w projekt specjalistów UX sprawia, że produkt czy usługa, wdrażane przez daną firmę, będą rozwiązywać realny problem użytkowników i będą dla nich wartościowe. Wzrasta więc prawdopodobieństwo regularnego korzystania z produktu bądź usługi – a to z kolei prowadzi do osiągnięcia przez firmę celów biznesowych - mówi Agnieszka Garbacik, Head of Design z intive.

UX designer jako strażnik interesu klienta

UX designer powinien szukać złotego środka między założeniami a potrzebami użytkowników

Badania przeprowadzone na przedsiębiorcach wskazują, że średni wzrost kluczowych wskaźników firm (KPI) po wdrożeniu metod UX wynosi, aż 84 procent, co pokazuje jak duży kryje się za tą specjalizacją potencjał. Dzięki projektantom UX możliwy jest rozwój produktu, który odpowiada na potrzeby użytkowników, stanowi od początku część większej wizji oraz otwiera nowe możliwości biznesowe. Prowadzi to do uproszczenia skomplikowanej nawigacji i odrzucenia niepotrzebnych funkcjonalności. Innym osiągnięciem może być zredukowanie kosztów obsługi klienta, poprzez zmniejszenie liczby zgłoszeń i czasu obsługi. Dzięki UX wzrasta również przywiązanie klienta do marki, użytkownik chętniej używa produktu danej firmy i poleca go innym osobom.

Jak zostać UX designerem?

Aby zdobyć wiedzę w tym zawodzie nie trzeba wyjeżdżać za granicę. Polskie uczelnie w swojej ofercie dydaktycznej oferują kierunki, które pozwalają na poszerzenie wiedzy w zakresie psychologii projektowania. Przykładem jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.
- Na naszych studiach uczymy, iż projektowanie zaczyna się od zrozumienia potrzeb i problemów użytkowników. Studenci przez cały rok pracują nad problemem projektowym w małych zespołach, pod okiem naszych wykładowców, mentorów i partnera biznesowego. Każdy projekt jest realizowany w 3 etapach. Pierwszym z nich jest „Learn” - w trakcie, którego studenci analizują problem projektowy i opracowują strategię swojego produktu, następnie „Design” – podczas którego wypracowany zostaje model interakcji i projektowany jest prototyp rozwiązania. Ostatnia część to „Measure”, kiedy to studencki prototyp zostaje poddany weryfikacji z użytkownikami. Każdy etap jest zakończony konsultacjami z mentorem i partnerem biznesowym, tak by studenci zobaczyli czego ich projektowi jeszcze brakuje lub co należy poprawić. Oczywiście studenci pracują nad projektem nie tylko na uczelni, ale również poza nią np. prowadząc badania – mówi Maria Stojkow, kierownik studiów podyplomowych „User Experience & Product Design” na AGH.

Innym rozwiązaniem mogą być również kursy online (np. Hackdesign, Coursera, My.path, Skillshare), które dostępne są najczęściej w języku angielskim, oraz warsztaty, które co jakiś czas odbywają się w największych polskich miastach. Duży nacisk należy położyć zwłaszcza na wiedzę praktyczną i poznanie zagadnień jakimi zajmuje się projektant UX. Osoby interesujące się nowymi technologiami, posiadające umiejętności analitycznego myślenia czy zdolności komunikacyjne i chcące mieć wpływ na otaczającą nas rzeczywistość z pewnością znajdą coś dla siebie.

Wybór pracodawcy, na co zwrócić uwagę?

Aplikując na stanowisko UX designera, warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Pierwszą z nich jest sprecyzowanie zakresu obowiązków - często się zdarza, że przedsiębiorstwa nie do końca są świadome, czym dokładnie osoba na tym stanowisku powinna się zajmować.
– Kluczowa jest również świadomość pracodawcy co do roli UX designera w trakcie procesu wytwarzania produktu oraz ukierunkowanie samego procesu na potrzeby użytkowników. Tylko wtedy projektant UX będzie mógł w pełni się wykazać i zaprezentować swoje umiejętności – dodaje Agnieszka Garbacik, Head of Design z intive.

Branże, w których najczęściej pracują specjaliści UX

Specjaliści UX przydają się w administracji publicznej

Projektant user expercience to świetny przykład, w jaki sposób postępująca cyfryzacja zmienia podejście biznesu i wytycza nowe kierunki rozwoju. Rosnące zapotrzebowanie na ulepszanie swoich usług powoduje zwiększenie poszukiwań kompetentnych specjalistów, posiadających właściwe umiejętności. Przekrój branż, w których potrzebni są UX designerzy jest bardzo szeroki. Największa ich liczba pracuje w tzw. softwere house’ach, ale znajdziemy ich też w sektorze e-commerce, reklamy, branżach bankowej czy farmaceutycznej. Projektant UX to, jak podkreślają sami zainteresowani, praca, która daje możliwość realizacji w wielu obszarach i jest zawsze interesująca, a przy tym daje dużą satysfakcję. Może zatem czas się przebranżowić?

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.