eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia w Warszawie w 2017 roku

Wynagrodzenia w Warszawie w 2017 roku

2018-03-04 00:30

Wynagrodzenia w Warszawie w 2017 roku

Portfel © lisssbetha - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Mediana wynagrodzeń osób pracujących w Warszawie w 2017 roku wyniosła 5 645 PLN brutto. Dla porównania mediana w całej Polsce, nie uwzględniając Warszawy, wyniosła 3 924 PLN brutto i była o 1 721 PLN niższa.
Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie raportu „Wynagrodzenia w Warszawie w 2017 roku” wydanego przez Sedlak & Sedlak. Raport powstał w oparciu o Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. Uwzględniono w nim dane o płacach 19 986 osób pracujących w Warszawie.

Dane ogólne


Mediana wynagrodzeń osób pracujących w Warszawie w 2017 roku wyniosła 5 645 PLN brutto. Dla porównania mediana w całej Polsce, nie uwzględniając Warszawy, wyniosła 3 924 PLN brutto i była o 1 721 PLN niższa.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia w Polsce i w Warszawie w 2017 roku

Mediana wynagrodzeń osób pracujących w Warszawie w 2017 roku wyniosła 5 645 PLN brutto.


Jak wynika z raportu, w 2017 roku w Warszawie najwięcej zarabiali pracownicy zatrudnieni w branży technologii informatycznych (IT), telekomunikacji i bankowości. Mediany ich zarobków wyniosły odpowiednio 7 081 PLN i 7 000 PLN brutto miesięcznie.

fot. mat. prasowe

Mediany wynagrodzeń całkowitych w różnych branżach w Warszawie w 2017 roku

Najwięcej zarabiali pracownicy zatrudnieni w branży technologii informatycznych.


W tabeli 1 przedstawiono wynagrodzenia pracowników w warszawskich firmach o różnej wielkości zatrudnienia. Z danych wynika, że im większa firma, tym zarobki są wyższe.

fot. mat. prasowe

Mediany wynagrodzeń całkowitych w przedsiębiorstwach o różnej wielkości zatrudnienia w Warszawie

Im większa firma, tym zarobki są wyższe.


Z badania wynika również, że najwyższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy, którzy byli zatrudnieni w średnich przedsiębiorstwach (50–249 osób) z przewagą kapitału zagranicznego. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 6 800 PLN brutto miesięcznie.

Tak jak w całym kraju, w Warszawie mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety. Mediana zarobków w Warszawie dla kobiet wyniosła 5 000 PLN brutto, z kolei dla mężczyzn 6 363 PLN brutto. Z raportu wynika, że kobiety pracujące w Warszawie najlepiej zarabiają w branży IT (6 315 PLN brutto), natomiast mężczyźni w bankowości (8 000 PLN brutto).

fot. mat. prasowe

Mediany wynagrodzeń całkowitych kobiet i mężczyzn w Warszawie w 2017 roku

Tak jak w całym kraju, w Warszawie mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety.


Znajomość języków obcych ma duże znaczenie dla zarobków pracowników zatrudnionych w Warszawie. Osoba znająca 4 języki obce na poziomie minimum początkującym (A/A1) zarabiała o 1 043 PLN więcej od osoby posługującej się jednym językiem obcym. W pełnym raporcie prezentujemy również zarobki osób znających dany język na poszczególnych poziomach znajomości.

fot. mat. prasowe

Mediany wynagrodzeń całkowitych w zależności od znajomości języków obcych w Warszawie w 2017 roku

Znajomość języków obcych ma duże znaczenie dla zarobków pracowników zatrudnionych w Warszawie.


Analizy dla stanowisk


W raporcie oprócz danych ogólnych znalazły się również analizy wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach. W analizach uwzględniono 101 stanowisk. Biorąc pod uwagę medianę zarobków, wysokie wynagrodzenia otrzymywali dyrektorzy działu IT (21 466 PLN brutto).

fot. mat. prasowe

Mediany wynagrodzeń całkowitych na wybranych stanowiskach w IT

Biorąc pod uwagę medianę zarobków, wysokie wynagrodzenia otrzymywali dyrektorzy działu IT.


Najniżej opłacanymi spośród badanych okazało się w Warszawie stanowisko sprzedawca/kasjer (2 700 PLN brutto), nauczyciel kontraktowy (3 000 PLN brutto) oraz recepcjonista (3 000 PLN brutto).

fot. mat. prasowe

Mediany wynagrodzeń całkowitych na wybranych stanowiskach w Warszawie w 2017 roku

Najniżej opłacanymi spośród badanych okazało się w Warszawie stanowisko sprzedawca/kasjer.


Podsumowanie


Z przedstawionych powyżej analiz wynika, że zarobki osób zatrudnionych w Warszawie nadal znacznie przewyższają wynagrodzenia osób pracujących w innych miejscowościach. Wpływ na wysokie płace w stolicy kraju ma przede wszystkim lokowanie tam centrali największych polskich oraz zagranicznych przedsiębiorstw. W Warszawie pracuje zdecydowanie więcej specjalistów, kierowników oraz dyrektorów niż w innych częściach naszego kraju. Inna struktura zatrudnienia przekłada się na wyższe zarobki.

Na niektórych stanowiskach zarobki są jednak na podobnym poziomie do tych w Polsce – przykładem jest stanowisko adiunkta (zarobki na tym stanowisku przewyższyły medianę ogólnopolską bez Warszawy jedynie o 1,4%) czy analityka biznesowego (o 2,9%).

O raporcie
Raport powstał w oparciu o Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń z roku 2017. W badaniu uwzględniono odpowiedzi 19 986 osób pracujących na terenie Warszawy. W raporcie przedstawiono wynagrodzenia na ponad 100 stanowiskach i w 21 branżach.

Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • strzyga / 2018-03-08 14:39:38

    W branży IT płace najlepsze, nie tylko w Warszawie, ale również tu. Dobrze ukazane jest to na tej infografice: https://nofluffjobs.com/blog/2017/12/11/wynagrodzenia-informatykow-2017-roku-zarabia-programista-polsce-infografika/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: