eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia członków rad nadzorczych pełniących funkcję w kilku spółkach

Wynagrodzenia członków rad nadzorczych pełniących funkcję w kilku spółkach

2018-03-13 00:25

Wynagrodzenia członków rad nadzorczych pełniących funkcję w kilku spółkach

Czy opłaca się pełnić funkcję w kilku spółkach? © beeboys - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Przyglądając się jednak dokładniej danym można zauważyć, że część osób nadzorujących pełni funkcje nie w jednej, a kilku spółkach, a co za tym idzie pobiera wynagrodzenie z kilku źródeł. Czy to im się opłaca?
W raporcie „Wynagrodzenia członków rad nadzorczych w 2016 roku” przeanalizowaliśmy dane dla 1 464 osób, wśród których 231 pobierało wynagrodzenie z więcej niż jednej spółki giełdowej.

Najliczniejszą grupą byli członkowie rad nadzorczych, którzy pełnili funkcje w 2 spółkach – 166 osób. Mediana ich wynagrodzeń to 83,1 tys. PLN. Wynagrodzenie z 3 firm pobierało 38 osób nadzorujących – mediana 171,6 tys. PLN. Kolejną grupę tworzą członkowie rad nadzorczych otrzymujący płace z 4 spółek. Mediana wynagrodzeń tych osób jest najwyższa – 279,6 tys. PLN. Najniższe płace ma grupa pobierająca wynagrodzenie z 6 spółek – 44,8 tys. PLN.

fot. mat. prasowe

Mediana wynagrodzeń członków rad nadzorczych i członków zarządów w 2016 roku

Mediana wynagrodzeń w radzie nadzorczej to 42 tys. zł.


fot. mat. prasowe

Liczba członków rad nadzorczych, którzy pobierali wynagrodzenie z kilku spółek w 2016 roku

Najliczniejszą grupą byli członkowie rad nadzorczych, którzy pełnili funkcje w 2 spółkach – 166 osób.


fot. mat. prasowe

Mediana wynagrodzeń członków rad nadzorczych, którzy pobierali wynagrodzenie z kilku spółek w 2016 r

Mediana wynagrodzeń tych, którzy pełnili funkcje w 2 spółkach to 83,1 tys. PLN.


Biorąc pod uwagę płace z 5 i więcej spółek, najlepiej wynagradzanym członkiem rad nadzorczych w 2016 roku był Remigiusz Baliński, który otrzymał łącznie 982 tys. PLN. Pełnił on funkcje wiceprzewodniczącego rad nadzorczych m. in. w trzech bankach (Getin Holding SA, Getin Noble Bank SA, Idea Bank SA). Jego wynagrodzenie było wyższe od mediany płac członków zarządów w 2016 roku.

Nie zawsze pełnienie funkcji w kilku spółkach wiąże się z wysokimi płacami. Na przykład Jacek Koralewski w 2016 roku pełnił funkcje w radach nadzorczych 5 spółek i otrzymał łącznie 11,6 tys. PLN, czyli znacznie poniżej mediany.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia członków rad nadzorczych, pełniących funkcje w 5 i więcej spółkach w 2016 roku

Najlepiej wynagradzanym członkiem rad nadzorczych w 2016 roku był Remigiusz Baliński, który otrzymał łącznie 982 tys. PLN.


Najlepiej wynagradzaną osobą pełniącą funkcję w 4 i mniejszej liczbie spółek jest Leszek Czarnecki, przewodniczący rad nadzorczych trzech banków (Getin Holding SA, Getin Noble Bank SA, Idea Bank SA) oraz spółki Open Finance SA. W 2016 roku otrzymał on w sumie 2,5 mln PLN.

Prawie 1 mln PLN mniej otrzymała pełniąca funkcje w dwóch spółkach Małgorzata Wiśniewska – 1,6 mln PLN (PBG SA, Rafako SA). Trzecią osobą z najwyższą płacą był Dariusz Sarnowski (PBG SA, Rafako SA). Jego wynagrodzenie to 1 mln PLN. Tabela 2. prezentuje trzech członków rad nadzorczych, których suma wynagrodzeń z kilku spółek była najwyższa.

fot. mat. prasowe

Trzech członków rad nadzorczych z najwyższym wynagrodzeniem w 2016 roku

Najlepiej wynagradzaną osobą pełniącą funkcję w 4 i mniejszej liczbie spółek jest Leszek Czarnecki.


Oczywiście należy podkreślić fakt, że wysokość wynagrodzenia w radach nadzorczych jest powiązana z pełnioną w niej funkcją. Przewodniczący i wiceprzewodniczący rad nadzorczych zarabiają więcej niż członkowie. Wyższe płace otrzymują osoby, które pełnią dodatkowe funkcje np. w komitecie ds. wynagrodzeń czy komitecie audytu.

Podsumowanie


W 2016 roku ok. 15% wszystkich osób nadzorujących pełnio funkcję w kilku spółkach. Jak pokazują powyższe dane, w niektórych przypadkach pozwoliło to otrzymać wynagrodzenie znacznie wyższe niż mediana wynagrodzeń członków zarządów w 2016 roku. Należy jednak pamiętać, że nie jest to regułą.

Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: