eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

PracaWynagrodzenia › Zarobki w IT? 10 tys. zł jeszcze przed 30-tką

Zarobki w IT? 10 tys. zł jeszcze przed 30-tką

2017-12-26 00:59

Zarobki w IT? 10 tys. zł jeszcze przed 30-tką

Programista © DragonImages - Fotolia.com

Nazwać specjalistów i menedżerów z obszaru IT krezusami nie będzie żadną przesadą. Potwierdzeniem tego może być chociażby najnowszy „Raport Płacowy Antal 2017”, który dowodzi, że to właśnie oni należą do grona najlepiej wynagradzanych pracowników. Okazuje się, że przeciętne wynagrodzenie, które pracodawcy proponowali im w tym roku sięgało 12 600 zł brutto miesięcznie, co oznacza, że względem poprzednich miesięcy podskoczyło aż o 16%. Co więcej, w IT o zarobkach powyżej 10 000 zł można myśleć już przed 30-tką.

Zarobki w IT pędzą i nie hamują


Jak już wspomniano we wstępie, średnie wynagrodzenie miesięczne, na które w branży IT mogą liczyć specjaliści i menedżerowie sięga 12 600 zł brutto, przewyższając zeszłoroczne stawki aż o 16%. Jest również o prawie 1 000 zł wyższe aniżeli średnie, liczone dla wszystkich branż, zarobki specjalisty i menedżera, które wynoszą 11 662 zł brutto.

Autorzy „Raportu Płacowego Antal 2017” podkreślają, że wzrost oczekiwań płacowych pracowników jest proporcjonalny do popytu, jaki zgłasza na nich rynek pracy - większego niż ma to miejsce w innych branżach. Z raportu wynika, że "zwykli" specjaliści i menedżerowie otrzymują rocznie 8 ofert pracy, w przypadku programistów takich propozycji jest aż 18.

Najwięcej płaci się za doświadczenie


Przy wyborze kandydatów do pracy, kluczowe dla firm IT jest doświadczenie mierzone poziomem kompetencji i długością rozwoju w danej specjalizacji. Te czynniki rzutują również na wysokość wynagrodzeń. Warto podkreślić, że specjaliści szukający zmiany i przekwalifikujący się na nieanalogiczne stanowiska, najczęściej muszą liczyć się ze znacznym spadkiem wynagrodzenia, które jednak może zaprocentować w przyszłości. Najszybciej rosną zarobki efektywnych programistów zajmujących się najbardziej rozchwytywanymi technologiami oraz testerów, na których popyt sukcesywnie rośnie.

fot. DragonImages - Fotolia.com

Programista

Specjaliści i menadżerowie w IT zarabiają ponad 10 tys. zł jeszcze przed trzydziestką.


Specjalista IT z językiem obcym zarabia więcej


Znajomość języka angielskiego jest podstawą w przypadku programistów, testerów, analityków i specjalistów od systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem. Ma również duże znaczenie na stanowiskach menedżerskich. Atutem specjalisty jest dodatkowy język obcy, jednak nie jest to kryterium determinujące decyzję o zatrudnieniu. Polscy specjaliści IT są również rozchwytywani na świecie i wówczas przydatna może okazać się znajomość lokalnego języka, np. niemieckiego czy hiszpańskiego.

Forma współpracy kluczem do wyższej płacy


Firmy IT zatrudniają kandydatów w oparciu o różne podstawy prawne. Mogą to być umowy o pracę, umowy o dzieło lub kontrakty B2B. Forma współpracy wpływa na wysokość wynagrodzenia. Specjaliści pracujący na umowach B2B (czyli posiadający działalność gospodarczą) zarabiają średnio o 20% więcej niż ich koledzy związani ze zleceniodawcą umową o pracę. Na jeszcze większe wynagrodzenie mogą liczyć osoby pracujące na terminowych projektach, m.in. dlatego, że nie mają płatnych urlopów i zwolnień lekarskich, które są wkalkulowane w stawkę wynagrodzenia za godzinę pracy.

IT rozlało się na całą Polskę


Największymi ośrodkami IT w Polsce są Kraków i Wrocław, nazywane coraz częściej polską Doliną Krzemową, następnie Warszawa, Trójmiasto i Poznań. Inne miasta jednak nie odpuszczają tego obszaru. Aspirującymi i dynamicznie rozwijającymi się ośrodkami IT są m.in. Lublin i Rzeszów. Jeśli chodzi o wynagrodzenia, to na najwyższe w dalszym ciągu można liczyć w Warszawie, jednak coraz częściej te różnice się zacierają.
- Polski rynek IT rozwija się dynamicznie już od wielu lat. Na razie nic nie wskazuje, aby ten trend miał wyhamować. Jesteśmy krajem o stabilnej sytuacji polityczno-gospodarczej, z rozwijającą się i nowoczesną infrastrukturą, i co najważniejsze, z wysokiej jakości zapleczem wykwalifikowanych specjalistów. Jeśli dodamy do tego konkurencyjne koszty pracy, to uzasadnione jest, że Polska jest atrakcyjna zarówno dla nowych inwestorów jak i firm już obecnych w kraju, planujących dalszy rozwój. Taki stan rzeczy ma bezpośredni wpływ na wysokość wynagrodzeń w branży. Kandydatów zdecydowanie brakuje, a oczekiwania finansowe specjalistów i menedżerów rosną. Gdybyśmy wyszczególnili najgorętsze obszary takie jak software development, wzrost płac wśród osób ze stażem zawodowym od 1 do 5 lat osiągnąłby poziom nawet 50%. Coraz mocniej rozwija się obszar „IT services”, m.in. za sprawą ogromnych ośrodków „information technology outsourcing” oraz „research & development” liczących od kilkudziesięciu osób do kilku tysięcy specjalistów – mówi Aleksandra Kujawa, Business Unit Manager Antal IT Services.

Na co mogą liczyć specjaliści i menedżerowie IT w 2018 roku?


Zarobki w IT będą rosnąć także w kolejnych latach. W Polsce cały czas powstają duże centra IT jak również mniejsze oddziały skandynawskich czy zachodnich firm IT, które przenoszą część operacji do Polski.
– Coraz częściej jednak zdarza się, że firmy wprowadzają walidację wynagrodzeń i rezygnują z kandydatów z wybitnymi kompetencjami, o ile ich wymagania finansowe przekraczają budżet. W konsekwencji, prognozujemy, że w 2018 roku wzrost wynagrodzeń w IT wyniesie ok. 8% w porównaniu do 2017 roku – podsumowuje Aleksandra Kujawa z Antal IT Services.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • strzyga / 2018-01-26 16:20:12

    W obszarze IT zarobki na poziomie 10 tysięcy, to w sumie już norma. Widełki wynagrodzeń fajnie pokazane są na nofluff. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: