eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak się zaprezentować potencjalnemu pracodawcy

Jak się zaprezentować potencjalnemu pracodawcy

2006-04-19 11:48

Jak się zaprezentować potencjalnemu pracodawcy

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Człowiek podświadomie kształtuje swoją opinię o drugiej osobie w ciągu pierwszych 30 sekund. To wrażenie pozostaje w nim na długo, a jego zmiana zajmuje bardzo wiele czasu. Na szczęście istnieje możliwość, przynajmniej częściowego, wpływania na własny wizerunek i postrzeganie przez otaczający nas świat. Wystarczy zastosować kilka metod, które wpłyną na odniesienie sukcesu. Dzięki temu być będziemy odbierani jako godna zaufania i profesjonalna osoba.

Przeczytaj także: Rozmowa kwalifikacyjna a wygląd kandydata

Jest to szczególnie ważne w procesie poszukiwania lub zmiany pracy, kiedy najczęściej właśnie pierwsze wrażenie decyduje o naszym sukcesie.

Poznaj swojego rozmówcę

Przygotowując się do spotkania konieczne jest zdobycie wiedzy na temat pracodawcy – niezbędne są informacje na temat profilu i działalności firmy, jej ostatnich dokonań, sukcesów, zatrudnionych osób. Na ogół wszystkie te informacje dostępne są na stronie internetowej firmy, w której staramy się o pracę. Warto tam zajrzeć przed spotkaniem, z pewnością zaprocentuje to podczas rozmowy i podkreśli nasze przygotowanie.
Ubiór

Jednym z najważniejszych elementów w biznesie jest stosowanie się do zasad klasycznej elegancji. Odnosi się to zarówno do biznesowego stylu ubierania się, jak również do akcesoriów, które nam towarzyszą podczas spotkania.

Elegancja postrzegana jest w kolorach stonowanych, raczej ciemnych, króluje czerń, szarość, granaty – jasne kolory jako ewentualny kontrast. Spokój kolorów wprowadza atmosferę ładu i profesjonalizmu, nie odwraca uwagi od rzeczy najważniejszej, jaką jest skoncentrowanie się na pozytywnym rozwoju relacji z potencjalnym pracodawcą. O ile nie wybieramy się na rozmowę do agencji reklamowej lub do innej firmy, w której wysoko ceniona jest kreatywność, warto postawić w ubiorze na klasyczną elegancję.

Niezbędne dokumenty

Weź aktualną wersję swojego CV – może od czasu jego wysłania coś się zmieniło i warto byłoby poinformować o tym potencjalnego pracodawcę? Ponadto osoba, która przeprowadza z tobą rozmowę, może nie mieć ze sobą kopii twojego życiorysu. Z pewnością też doceni twoje przygotowanie do spotkania i rozmowy.
Warto zadbać, aby dokumenty były zapakowane lub oprawione w eleganckie i profesjonalne materiały – jak np. przezroczyste koszulki do przechowywana dokumentów lub ofertówki – czyli rodzaj koszulki, która łączy też w sobie zastosowanie teczki. Zaletą takiego rozwiązania jest to, iż życiorys wręczony w takiej właśnie ofertówce, wygląda profesjonalnie i znacznie estetyczniej.

Jeśli mamy więcej dokumentów warto zaopatrzyć się w specjalną teczkę, która zamiast kartek posiada w środku specjalnie utwardzane wkładki na dokumenty. Dzięki nim możemy, oprócz CV i listu motywacyjnego, umieścić także np. nasze referencje. Podczas rozmowy możemy taki pakiet wręczyć naszemu potencjalnemu pracodawcy – aby miał możliwość spokojnego zapoznania się z naszymi dotychczasowymi osiągnięciami.

Jeśli wybieramy się na rozmowę do firmy konsultingowej lub urzędu, nasze dokumenty spakowane powinny być w teczki o stonowanych kolorach. Jednak gdy staramy się o posadę w miejscu, gdzie kreatywność i luz są nieodłącznymi elementami i cechą pracy, warto postawić na kolorowe opakowanie. Będzie się ono wyróżniać spośród stosu innych dokumentów oraz przyciągnie wzrok, budując tym samym skojarzenie z naszą osobą.
Akcesoria

Warto pamiętać też o notesie i akcesoriach do pisania. Powinny być odpowiedniej jakości, proste, lecz eleganckie i w stonowanych kolorach. Może się wydawać, iż takie detale jak rodzaj długopisu czy wygląd notatnika nie mówią o naszych dotychczasowych dokonaniach, jednak świadczą o naszym podejściu do szczegółów i drobiazgów.

Punktualność

Punktualność to rzecz oczywista i zapewne nie trzeba o niej nikomu przypominać. Zawsze warto zarezerwować sobie odrobinę więcej czasu na dojazd. Zdarza się jednak, iż nieoczekiwane zdarzenie na drodze może pokrzyżować nam plany Należy wtedy bezwzględnie pamiętać o tym, żeby zadzwonić z drogi i uprzedzić o swoim ewentualnym spóźnieniu. Zrobi to na pewno lepsze wrażenie niż niezręczne i mało wiarygodne tłumaczenie, kiedy przybywamy na miejsce spóźnieni.

Dlaczego tak ważne i istotne jest dbanie o szczegóły i drobiazgi? Po pierwsze, większość pracodawców szuka osób zorganizowanych, umiejących zapanować nad dokumentami i miejscem pracy. Zatem jeśli piszemy w CV, że jesteśmy osobami zorganizowanymi, to już na pierwszej rozmowie mamy okazję to udowodnić.

Po drugie, na każde stanowisko oczekuje kilku kandydatów. O ostatecznym wyborze decydować mogą detale. Nie pozwólmy zatem, aby „wymięte” CV lub wrażenie osoby niezorganizowanej zaprzepaściły nasze szanse na wymarzoną pracę.

oprac. : Esselte

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: