eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

PracaWynagrodzenia › Handlowiec na rynku pracy. Ile zarabia? Na co może liczyć?

Handlowiec na rynku pracy. Ile zarabia? Na co może liczyć?

2017-06-29 13:40

Handlowiec na rynku pracy. Ile zarabia? Na co może liczyć?

Menedżer sprzedaży © gustavofrazao - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Handlowiec to jeden ze specjalistów, który w obecnych realiach nie musi narzekać na brak ofert pracy. Potwierdzeniem tego mogą być statystyki prowadzone przez Pracuj.pl, z których wynika, ze ogłoszenia skierowane do specjalistów od handlu i sprzedaży to aż 35% ofert publikowanych przez wszystkie branże. Taka sytuacja jest niewątpliwie komfortowa dla kandydata. Ile zarabia handlowiec? Jakie branże chcą go zatrudniać? Na jakie benefity może liczyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

1) ZAPOTRZEBOWANIE NA SPECJALISTÓW DS. SPRZEDAŻY


Handlowiec już od dłuższego czasu pozostaje liderem zestawień najbardziej poszukiwanych pracowników.
Skierowane do specjalistów ds. handlu i sprzedaży oferty pracy faktycznie dopisują i są one niezwykle różnorodne. Handlowiec potrzebny jest bowiem w niemal każdej branży: od FMCG, przez IT po HR. Warto jednak pamiętać, że osoba z doświadczeniem w handlu materiałami budowlanymi posiada inne kompetencje i styl pracy niż ktoś, kto specjalizuje się w sprzedaży tkanin czy oprogramowania. Rekordowa liczba ogłoszeń nie jest jeszcze dowodem na to, że praca czeka na każdego - jest to rynek mocno skategoryzowany i w oczywisty sposób wyspecjalizowany – zauważa Konstancja Zyzik, Talent Acquisition Team Leader w Pracuj.pl

Dane Pracuj.pl wskazują, że oferty pracy do handlowców kieruje głównie branża handel i sprzedaż, ale nie tylko. Handlowiec niezwykle potrzebny jest również w bankowości, finansach oraz w ubezpieczeniach. W kwietniu br. sporo pracy miały dla niego również przedsiębiorstwa budowlane, nieruchomości, przemysł ciężki, przemysł lekki, produkcja dóbr szybkozbywalnych FMCG czy IT. Potwierdza się zatem, że hadlowiec otrzebny jest w wielu sektorach, również w tych o wysokim stopniu specjalizacji.
– Bardzo mało jest kandydatów, którzy odnajdą się w każdej firmie, branży, specjalizacji. Pracodawca nie każdemu kandydatowi może zaproponować miejsce pracy, które z punktu widzenia jego doświadczenia, ale też umiejętności i osobowości będzie właściwe. Handlowców możemy podzielić na tych którzy mają doświadczenie w pracy z klientem B2B, B2C czy po prostu w sprzedaży bezpośredniej. Prócz tego pracodawcy poszukują osób znających konkretną branżę czy produkt. Często tak mocno wyspecjalizowanych kandydatów zwyczajnie brakuje. Pozostaje więc wybór spośród kandydatów bez doświadczenia – mówi Tomasz Słowikowski, kierownik regionalnego biura sprzedaży Pracuj.pl.

Z racji powyższych uwarunkowań praca w tej specjalizacji czeka zarówno na doświadczonych ekspertów, jak i osoby w trakcie studiów czy absolwentów. W tej kategorii znajdują się także przedstawiciele handlowi, przedstawiciele medyczni oraz osoby odpowiedzialne za sprzedaż produktów danej firmy na poziomie regionu czy kraju. Ten szeroki zakres powoduje, że jest to specjalizacja z bardzo dużym zróżnicowaniem zarobków czy proponowanych benefitów.

2) ILE ZARABIA HANDLOWIEC? OD CZEGO ZALEŻĄ JEGO ZAROBKI?


Pracownicy handlu i sprzedaży są poszukiwani zarówno przez mikrofimy, jak i największe przedsiębiorstwa. Jednak, jak zauważa ekspert Pracuj.pl ds. wynagrodzeń, Artur Kobyliński
– W większych firmach handlowiec przeważnie zarobi więcej. Jak wynika z naszych danych w firmie zatrudniającej do 10 osób, specjalista ds. handlu i sprzedaży może liczyć na przeciętne zarobki brutto w wysokości 2 900, ale już w firmie średniej czy dużej, przeciętna pensja może wynosić odpowiednio 4 100 i 4 300 zł brutto.

Czy region ma znaczenie? Najwięcej pracy dla specjalistów ds. handlu i sprzedaży w kwietniu br. było w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, śląskim oraz małopolskim. Za popytem na pracowników podąża także proponowane im wynagrodzenie. W województwie mazowieckim specjalista ds. sprzedaży może liczyć na przeciętne wynagrodzenie w wysokości 4 300 zł brutto, w wielkopolskim pracodawcy proponują przeciętnie 3 700 brutto i nieco mniej – ok. 3600 w pozostałych wymienionych województwach. Na drugim biegunie plasują się np. takie województwa, jak lubelskie czy opolskie. Tam widoczny jest najmniejszy popyt na pracowników ds. handlu i sprzedaży, co odzwierciedla się także w proponowanych im wynagrodzeniach, ponieważ różnica w przeciętnych zarobkach w stosunku do pracowników z woj. mazowieckiego wynosi nawet 1200 zł brutto.

fot. mat. prasowe

Przeciętne zarobki specjalistów ds. handlu i sprzedazy

Na wysokie zarobki raczej nie mają co liczyć pracownicy z Podkarpacia.


3) GDZIE HANDLOWIEC ZARABIA SIĘ NAJLEPIEJ?


Handlowiec to zarówno student, osoba rozpoczynająca karierę zawodową, jak i ta, posiadająca kilkuletnie doświadczenie i szeroki zakres kompetencji – ten czynnik nie pozostaje bez wpływu na wynagrodzenia oferowane pracownikom z tego obszaru. Jednak jeszcze większe znaczenie ma kategoria, w której dany specjalista pracuje. Sprzedawca w kategorii odzież/dodatki/biżuteria czy artykuły spożywcze/alkohol/tytoń nie może liczyć na tak wysokie wynagrodzenie, jak sprzedawca pracujący w obszarze motoryzacja/transport czy IT/telekomunikacja.
- Warto jednak pamiętać, że sprzedawcy z obszaru odzież/dodatki/biżuteria nie otrzymują wysokiego wynagrodzenia, ale za to często mogą liczyć na atrakcyjne zniżki pracownicze w sklepach, w których są zatrudnieni – mówi Artur Kobyliński, ekspert Pracuj.pl. Handel i sprzedaż to bardzo szeroka kategoria, co widać także w dużych różnicach w zarobkach specjalistów z poszczególnych obszarów. Pracę w tej specjalizacji mogą podjąć również pracownicy z konkretnym, specjalistycznym wykształceniem – zauważa Artur Kobyliński z Pracuj.pl. – Osoby po studiach technicznych, informatycznych, z wykształceniem ścisłym osiągają najwyższe dochody jako sprzedawcy, bo dysponują konkretną wiedzą, która jest niezbędna w przypadku sprzedaży produktów czy usług specjalistycznych.

fot. mat. prasowe

Przeciętne zarobki specjalistów ds. sprzedaży

Osoby po studiach technicznych, informatycznych, z wykształceniem ścisłym osiągają najwyższe dochody jako sprzedawcy.


Co więcej od pewnego czasu można zauważyć wzrost zainteresowania na pracowników, którzy ukończyli studia techniczne oraz mają naturalne predyspozycje do sprzedaży. Takich osób poszukują głównie firmy z kategorii inżynieria, technika, produkcja, gdzie poza umiejętnością zaprezentowania produktu trzeba znać sposób jego działania. Taka osoba świetnie sprawdza się jako inżynier sprzedaży, którego przeciętne wynagrodzenie wynosi 5 700 PLN brutto – wyjaśnia Artur Kobyliński, ekspert ds. wynagrodzeń Pracuj.pl.


4) ILE ZARABIA KIEROWNIK W HANDLU I SPRZEDAŻY?


Zależność między wysokością pensji a specjalizacją uwidacznia się także w przypadku wyższych stanowisk. Zastępcy kierowników sklepów z odzieżą/biżuterią/dodatkami czy artykułami spożywczymi, osiągają przeciętne dochody w okolicy kwoty 3 500 zł brutto, co oznacza, że zarabiają mniej niż np. sprzedawca nowych samochodów z przeciętną pensją w wysokości 4 000 zł brutto.
Kierownik sklepu spożywczego może spodziewać się przeciętnego wynagrodzenia w wysokości 5 700 brutto, a osoby zatrudnione na stanowiskach regionalnych kierowników sprzedaży w tej samej kategorii osiągają przeciętne dochody w wysokości ok. 8 800 zł brutto – komentuje Artur Kobyliński z Pracuj.pl - Wysokość wynagrodzenia kierownika sklepu jest też uzależniona od powierzchni sklepu. Kierownik sklepu małopowierzchniowego nie otrzyma tak atrakcyjnej pensji, jak kierownik sklepu o dużej powierzchni – dodaje ekspert Pracuj.pl.

W przypadku osób na stanowiskach kierowniczych różnice dotyczące obszaru działania przestają być kluczowe, choć nadal osoby o specjalnościach takich jak farmacja, IT czy inżynieria osiągają większe dochody.

fot. mat. prasowe

Przeciętna płaca kierowników ds. sprzedazy

Osoby o specjalnościach takich jak farmacja, IT czy inżynieria osiągają większe dochody.


Znacząca większość kierowników to osoby zatrudnione na umowę o pracę, a ich przeciętne miesięczne premie wahają się od 500 zł brutto dla kierownika sklepu z kategorii odzież, dodatki, biżuteria, do 2000 zł brutto dla regionalnego kierownika sprzedaży. W tej grupie jednak odnotowuje się także znaczeni wyższe premie wypłacane najlepszym kierownikom i mogą one wynieść nawet ponad 16 000 zł brutto w ujęciu kwartalnym.

5) PRZEDSTAWICIEL HANDLOWY ZAROBI WIĘCEJ?


Osobną kategorią specjalistów pracujących w handlu i sprzedaży są przedstawiciele handlowi. Osoby te, obok cech typowych dla dobrego sprzedawcy, muszą posiadać dodatkowe kompetencje i umiejętności. Te wymagania pracodawców przekładają się na oferowane przedstawicielom handlowym wynagrodzenia.

Zgodnie z danymi serwisu zarobki.pracuj.pl najniższe deklarowane zarobki brutto osiąga specjalista będący przedstawicielem handlowym w kategorii związanej z wyposażeniem domu i biura, a wynoszą one przeciętnie 3 800 zł brutto. Najwyższy deklarowany dochód osiąga przedstawiciel medyczny z przeciętnym wynagrodzeniem wynoszącym 5 800 zł brutto.

Premie stanowią często istotną część wynagrodzenia handlowców. O tym jaki system premiowy obowiązuje w danej firmie decyduje w pierwszej kolejności strategia rozwoju firmy, kolejnymi czynnikami jest zakres obowiązków, specjalizacja oraz branża, w której dany pracownik się rozwija. Jeżeli celem firmy jest stałe zwiększanie sprzedaży oraz zysku - system premiowy będzie się opierać przede wszystkim na wynikach sprzedażowych oraz uzyskiwaniu jak największego zysku. Z kolei firma, której celem jest szybkie zwiększenie udziałów w rynku w systemie premiowym uwzględni przede wszystkim wyniki sprzedażowe oraz pozyskanie nowych klientów. Na samą premię składa się wiele czynników i nie można założyć, że stanowi ona zawsze określony procent dochodów sprzedawcy.

fot. mat. prasowe

Przeciętne zarobki przedstawicieli handlowych

Najwyższy deklarowany dochód osiąga przedstawiciel medyczny z przeciętnym wynagrodzeniem wynoszącym 5 800 zł brutto.


Zgromadzone dane dowodzą, że ponad 85% przedstawicieli handlowych pracuje na etacie. Ważną składową wynagrodzenia przedstawicieli handlowych jest premia. Przeciętna premia wśród tych specjalistów wynosi około 1 000 zł miesięcznie, jednak najlepsi z nich potrafią wypracowywać premię kwartalną przekraczającą 18 000 zł brutto.

6) NA JAKIE DODATKI POZAPŁACOWE MOGĄ LICZYĆ SPRZEDAWCY?


Jak wynika z danych zgromadzonych na portalu zarobki.pracuj.pl najczęstszym benefitem oferowanym specjalistom handlu i sprzedaży jest prywatna opieka medyczna. Z tej grupy blisko połowa kierowników deklaruje otrzymywanie takiego benefitu. Również co najmniej jedna trzecia przedstawicieli handlowych korzysta z tego przywileju. Na prywatną opiekę medyczną może liczyć także jedna czwarta sprzedawców.

Kolejnymi popularnymi benefitami w przypadku specjalistów ds. handlu i sprzedaży są ubezpieczenie na życie oraz dofinansowanie zajęć sportowych. Bony towarowe oferowane są najczęściej pracownikom z obszaru odzież, biżuteria, dodatki oraz artykuły spożywcze, alkohol, tytoń. Z kolei telefon służbowy, z możliwością wykorzystania go do celów prywatnych, otrzymują osoby na stanowiskach kierowniczych. Przedstawiciele handlowi, mogą natomiast wykorzystywać samochód służbowy także poza pracą – jest to bardzo typowy dla tej grupy zawodowej benefit.

Inne rodzaje benefitów takie jak np. dofinansowanie do biletów na imprezy kulturalne lub do nauki języków obcych, dodatkowe programy emerytalne czy kursy i szkolenia nie są szczególnie popularne.

7) PODSUMOWUJĄC


  • Specjaliści ds. handlu i sprzedaży to wciąż najbardziej poszukiwani pracownicy na rynku w Polsce.
  • Najwięcej ofert pracy dla specjalistów ds. sprzedaży pochodzi z branż: handel i sprzedaż, bankowość, finanse, ubezpieczenia.
  • Specjalista ds. sprzedaży to zarówno student, osoba rozpoczynająca karierę zawodową, jak i pracownicy posiadający kilkuletnie doświadczenie i specjalistyczne umiejętności związane z wykształceniem.
  • W kwietniu 2017 r. najwięcej pracy dla specjalistów ds. handlu i sprzedaży pochodziło z województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego oraz małopolskiego.
  • Przeciętna pensja specjalistów ds. sprzedaży zależy od takich czynników, jak: poziom specjalizacji, kategoria/obszar sprzedaży, region, wielkości firmy, wykształcenie kierunkowe, branża i wysokości stanowiska.
  • Większość sprzedawców zatrudniona jest w oparciu o umowę o pracę.
  • Najczęstszym benefitem oferowanym specjalistom ds. handlu i sprzedaży jest prywatna opieka medyczna.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 2

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: