eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Zarobki w PR i marketingu w 2016 roku

Zarobki w PR i marketingu w 2016 roku

2017-04-05 00:40

Zarobki w PR i marketingu w 2016 roku

Jakie zarobki w PR i marketingu? © yenneris - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Mediana wynagrodzeń w działach marketingu i PR w 2016 wyniosła 4 500 PLN. Zarobki połowy osób mieściły się w przedziale od 3 200 PLN do 7 000 PLN. – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2016.
Z danych OBW wynika, że kierownik w dziale marketingu i PR przeciętnie zarabiał w 2016 roku 7 000 PLN brutto miesięcznie, podczas gdy mediana wynagrodzeń specjalistów wyniosła 4 200 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Wynagrodzenia w branży marketingu i PR w 2016 roku

Mediana wynagrodzeń w działach marketingu i PR w 2016 wyniosła 4 500 PLN.


fot. mat. prasowe

Tabela 1. Wynagrodzenia całkowite osób na różnych szczeblach zarządzania

Kierownik w dziale marketingu i PR przeciętnie zarabiał w 2016 roku 7 000 PLN brutto miesięcznie.


Wynagrodzenia w wybranych branżach


Najwyższe zarobki pracownicy działów marketingu otrzymywali w bankowości (7 200 PLN). Wyższe zarobki osiągali oni również w telekomunikacji, przemyśle lekkim, usługach dla biznesu, IT, energetyce, budownictwie i handlu.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Wynagrodzenia osób w działach marketingu i PR w wybranych branżach

Najwyższe zarobki pracownicy działów marketingu otrzymywali w bankowości.


Z analizy wybranych stanowisk w działach marketingu i PR wynika, że najwyższe wynagrodzenia otrzymywali brand menedżerowie – mediana ich płac wyniosła 7 700 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Miesięczne wynagrodzenia w branży marketingu i PR na wybranych stanowiskach

Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali brand menedżerowie.


fot. mat. prasowe

Tabela 2. Wynagrodzenia w branży marketingu i PR w firmach o różnym pochodzeniu kapitału

Większe zarobki oferowały firmy z przewagą kapitału zagranicznego.


Najwyższe wynagrodzenie spośród zatrudnionych w marketingu i PR otrzymywali pracownicy o stażu pracy powyżej 16 lat – przeciętnie 6 725 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Miesięczne wynagrodzenia w branży marketingu i PR osób o różnym stażu pracy

Najwyższe wynagrodzenie spośród otrzymywali pracownicy o stażu pracy powyżej 16 lat.


Wyjaśnienie terminów użytych w artykule:
wynagrodzenie całkowite – miesięczne wynagrodzenie brutto przysługujące pracownikowi z uwzględnieniem wszystkich ruchomych dodatków pieniężnych, takich jak: premie, nagrody i inne;

mediana – wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 3 000 PLN, to znaczy, że wynagrodzenie na danym stanowisku jest w połowie zakładów niższe, a w połowie wyższe od 3 000 PLN. Mediana jest miarą statystyczną, która lepiej niż średnia, oddaje tendencję centralną wyników, ponieważ średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne;

górny kwartyl – wartość, powyżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli górny kwartyl wynosi 5 500 PLN, to 75% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 25% powyżej 5 500 PLN;

dolny kwartyl – wartość, poniżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli dolny kwartyl wynosi 2 000 PLN, to 25% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 75% powyżej 2 000 PLN.

Informacje o badaniu: W 2016 roku w badaniu uczestniczyły 145 782 osoby. Ze względów metodologicznych w obliczeniach końcowych uwzględniliśmy dane 115 163 respondentów. 61% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 67% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 69% ma wykształcenie wyższe, 47% pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach, zaś 79% pracuje w firmach prywatnych.

Karolina Jurczak
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.