eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Czy wszyscy menedżerowie spółek giełdowych zarabiają miliony?

Czy wszyscy menedżerowie spółek giełdowych zarabiają miliony?

2017-03-31 11:07

Czy wszyscy menedżerowie spółek giełdowych zarabiają miliony?

Czy wszyscy menedżerowie spółek giełdowych zarabiają miliony? © stevecuk - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Rozmawiając lub pisząc o wynagrodzeniach menedżerów dyskutuje się przeważnie o milionowych kwotach. Prezes Comarch SA Janusz Filipiak zarobił w 2015 roku 15,4 mln PLN, a najlepiej wynagradzany prezes banku Luigi Lovaglio – 9,5 mln PLN. W niniejszym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę na osoby, znajdujące się na końcu rankingu wynagrodzeń, czyli te które zarabiają najmniej.
Według danych z raportu „Wynagrodzenia członków zarządów spółek giełdowych w 2015 roku” mediana wynagrodzeń menedżerów wyniosła 600 tys. PLN. Połowa z nich zarobiła od 349,5 tys. PLN do 1,1 mln PLN. Wynagrodzenie całkowite 10% najlepiej wynagradzanych osób było wyższe niż 1,8 mln PLN. Natomiast roczną pensję poniżej 100 tys. PLN otrzymało 40 menedżerów, czyli 4 % badanych.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Roczne wynagrodzenia menedżerów spółek notowanych na GPW

Połowa z nich zarobiła od 349,5 tys. PLN do 1,1 mln PLN.


Według danych GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie za rok 2015 wyniosło 4 121 PLN, czyli w ujęciu rocznym niecałe 50 000 PLN. Czy możliwe jest aby menedżerowie zarządzający spółkami giełdowymi zarobili porównywalne kwoty? Na to pytanie wiele osób na pewno odpowiedziałoby przecząco. Jednakże w rzeczywistości okazuje się, że w niektórych firmach wynagrodzenia top menedżerów nie odbiegają od przeciętnych stawek wynagrodzeń.

W tabeli 1 prezentujemy osoby pełniące funkcję członka zarządu w spółkach giełdowych, których roczne wynagrodzenie było niższe niż 50 000 PLN. Z przedstawionych danych wynika, że taka sytuacja miała miejsce w przypadku 17 menedżerów z 14 spółek giełdowych. Na pewno naszą uwagę zwracają osoby, których roczne wynagrodzenie były niższe niż 22,2 tys. PLN. Taka sytuacja oznacza, że średnie miesięczne wynagrodzenie menedżera było niższe niż wynagrodzenie minimalne. Najniższe wynagrodzenie (6 000 PLN) otrzymał Tomasz Drobisz wiceprezes zarządu Pemug SA. Niewiele więcej, 8 000 PLN zarobiła Agata Kalińsa prezes KCI SA.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Menedżerowie spółek giełdowych, których roczne pensje w 2015 roku były niższe niż 50 000zł

Najniższe wynagrodzenie (6 000 PLN) otrzymał Tomasz Drobisz wiceprezes zarządu Pemug SA.


Fakt, że jeden z członków otrzymał niskie wynagrodzenie nie oznacza że pozostałe osoby zarządzające zarabiały tak samo. W kolejnej tabeli prezentujemy zestawienie osób, których wynagrodzenie znacznie odbiegało od średnich pensji pozostałych członków zarządu w spółce. W zestawieniu uwzględniono osoby, które w 2015 roku otrzymały wynagrodzenie poniżej 100 tys. PLN. Najniższe wynagrodzenie w stosunku do średniej wynagrodzeń pozostałych menedżerów w danej spółce otrzymali Mariusz Wojdon i Tomasz Sadowski. Ich pensje stanowiły tylko 6% średniego wynagrodzenia w spółce.

Wiceprezes Alma Market SA otrzymał roczną pensję w wysokości 84 tys. PLN , w porównaniu do prezesa zarządu Jerzego Mazgaja (roczne wynagrodzenie 2 ,9 mln PLN) otrzymał prawie 35 razy mniej.

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Porównanie wynagrodzeń najniżej opłacanych menedżerów z zarobkami członków zarządów

Najniższe wynagrodzenie w stosunku do średniej wynagrodzeń pozostałych menedżerów w danej spółce otrzymali Mariusz Wojdon i Tomasz Sadowski.


Analizując najniższe wynagrodzenia warto zwrócić uwagę, iż część osób jest właścicielami lub większościowymi udziałowcami danej spółki. Dlatego też mogą liczyć na dodatkowe korzyści i zyski z tego tytułu. Na przykład spółka Krynicki Recykling SA wypłaciła w 2015 roku dywidendę w wysokości 0,3 PLN. Zatem Adam Krynicki mógł otrzymać prawie 1 mln PLN dodatkowych korzyści. Natomiast w spółce Oponeo.pl, dywidenda za 2015 wyniosła 0,1 PLN. W tabeli 3 przedstawiamy, osoby, których roczne wynagrodzenie było niższe niż 100 000 PLN, i które są większościowymi udziałowcami spółki w której pracują.

fot. mat. prasowe

Tabela 3. Wynagrodzenia menedżerów będących większościowymi udziałowcami w spółce

Spółka Krynicki Recykling SA wypłaciła w 2015 roku dywidendę w wysokości 0,3 PLN. Zatem Adam Krynicki mógł otrzymać prawie 1 mln PLN dodatkowych korzyści.


Z przedstawionych danych wynika, iż zarobki menedżerów na polskiej giełdzie są bardzo zróżnicowane. Nie wszyscy otrzymują pensje z wieloma zerami. Są osoby, których wynagrodzenia nie odbiegają od przeciętnych zarobków, a nawet możemy pokusić się o stwierdzenie, że ich wynagrodzenia są na poziomie wynagrodzeń specjalistów.

Iwona Wabik-Szuba
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl

Oceń

2 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: