eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia kierowników w 2016 roku

Wynagrodzenia kierowników w 2016 roku

2017-03-12 00:20

Wynagrodzenia kierowników w 2016 roku

Ile zarabia kierownik? © Azat Valeev - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Mediana wynagrodzeń kierowników w 2016 roku wyniosła 6000 PLN brutto miesięcznie. Oznacza to, że przeciętne zarobki menedżerów były dwukrotnie niższe niż pensje dyrektorów (mediana 12 000 PLN) i ponad dwukrotnie wyższe niż pensje pracowników szeregowych (mediana 2650 PLN). Co czwarty polski menedżer zarabiał powyżej 8 500 PLN. Z kolei zarobki 25% kierowników nie przekraczały 4 200 PLN.

Zarobki w różnych regionach Polski


Najwyższe wynagrodzenia otrzymali kierownicy z woj. mazowieckiego. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 7 300 PLN. Z kolei w obrębie tego województwa najwyższe zarobki otrzymali kierownicy z Warszawy, gdzie mediana ich wynagrodzeń wyniosła 8 000 PLN. Najniższe płace otrzymywali menedżerowie zatrudnieni w woj. warmińsko-mazurskim (4 500 PLN).

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Mediana miesięcznego wynagrodzenia na różnych szczeblach zarządzania w 2016 roku

Mediana wynagrodzeń kierowników w 2016 roku wyniosła 6000 PLN brutto miesięcznie.


fot. mat. prasowe

Wykres 1. Mediana miesięcznych wynagrodzeń kierowników w poszczególnych województwach w 2016 roku

Najwyższe wynagrodzenia otrzymali kierownicy z woj. mazowieckiego.


Wynagrodzenia kierowników w różnych rodzajach firm


Wielkość zespołów, którymi kierowali menedżerowie, nie ma dużego wpływu na ich wynagrodzenia. Kierownicy zarządzający grupą poniżej 10 osób otrzymywali 6 000 PLN brutto miesięcznie. Z kolei pensje kierujących dużymi zespołami były tylko o 229 PLN wyższe i wynosiły 6 000 PLN.

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Miesięczne wynagrodzenia kierowników małego i dużego zespołu w 2016 roku

Kierownicy zarządzający grupą poniżej 10 osób otrzymywali 6 000 PLN brutto miesięcznie.


Najbardziej konkurencyjne wynagrodzenia dla menedżerów w 2016 roku oferowały firmy z przewagą kapitału zagranicznego (7 500 PLN). Mediana wynagrodzeń menedżerów w polskich przedsiębiorstwach była o 2 350 PLN niższa i wyniosła 5 150 PLN brutto. Równocześnie tylko 25% kierowników zatrudnionych w polskich firmach zarabiało powyżej 7 025 PLN.

fot. mat. prasowe

Tabela 3. Mediana miesięcznych wynagrodzeń kierowników według pochodzenia kapitału firmy w 2016 roku

Najbardziej konkurencyjne wynagrodzenia dla menedżerów w 2016 roku oferowały firmy z przewagą kapitału zagranicznego.


Najwięcej zarabiali kierownicy firm prywatnych (6 000 PLN). Najmniejsze zarobki otrzymywali kierownicy w firmach, które były własnością jednostek samorządu terytorialnego (4 700 PLN).

fot. mat. prasowe

Tabela 4. Mediana miesięcznych wynagrodzeń kierowników w firmach różnego typu w 2016 roku

Najwięcej zarabiali kierownicy firm prywatnych.


Zarobki na różnych stanowiskach


Kierownicy działu IT otrzymywali o 4 000 PLN więcej od mediany ogólnopolskiej. Wśród kierowników zgrupy wynagradzanych wyżej od mediany znaleźli się również m.in. kierownicy ds. finansów i controllingu, kierownicy ds. badań i rozwoju oraz kierownicy produkcji. Zarobki na poziomie mediany dla menedżerów otrzymywali kierownicy ds. technicznych i serwisu.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Mediana miesięcznych wynagrodzeń kierowników na wybranych stanowiskach w 2016 roku

Kierownicy działu IT otrzymywali o 4 000 PLN więcej od mediany ogólnopolskiej.


Ponadto jak pokazują dane, menedżerowie, którzy ukończyli studia podyplomowe MBA zarabiali niemal 4 000 PLN więcej od kierowników niepodsiadających takiego certyfikatu.

fot. mat. prasowe

Tabela 5. Mediana miesięcznych wynagrodzeń kierowników posiadających i nieposiadających dyplom MBA

Menedżerowie, którzy ukończyli studia podyplomowe MBA zarabiali niemal 4 000 PLN więcej od kierowników bez dyplomu.


Wyjaśnienie terminów użytych w artykule:


wynagrodzenie całkowite – miesięczne wynagrodzenie brutto przysługujące pracownikowi z uwzględnieniem wszystkich ruchomych dodatków pieniężnych, takich jak: premie, nagrody i inne;

mediana – wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 3 000 PLN, to znaczy, że wynagrodzenie na danym stanowisku jest w połowie zakładów niższe, a w połowie wyższe od 3 000 PLN. Mediana jest miarą statystyczną, która lepiej niż średnia, oddaje tendencję centralną wyników, ponieważ średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne;
górny kwartyl – wartość, powyżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli górny kwartyl wynosi 5 500 PLN, to 75% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 25% powyżej 5 500 PLN;
dolny kwartyl – wartość, poniżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli dolny kwartyl wynosi 2 000 PLN, to 25% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 75% powyżej 2 000 PLN.

Informacje o badaniu: W 2016 roku w badaniu uczestniczyły 145 782 osoby. Ze względów metodologicznych w obliczeniach końcowych uwzględniliśmy dane 115 163 respondentów. 61% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 67% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 69% ma wykształcenie wyższe, 47% pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach, zaś 79% pracuje w firmach prywatnych.

Partnerzy badania: interia.pl, interviewme.pl
Karolina Jurczak
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl

Oceń

2 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.