eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Jakie oferty pracy na Boże Narodzenie?

Jakie oferty pracy na Boże Narodzenie?

2016-11-21 14:13

Jakie oferty pracy na Boże Narodzenie?

Jakie oferty pracy na Boże Narodzenie? © Robert Przybysz - Fotolia.com

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, a handel już zaciera ręce w oczekiwaniu na wzrost słupków sprzedaży. Okres przedświąteczny to tradycyjnie również czas zwiększonej liczby ofert pracy dorywczej. Gdzie można znaleźć pracę? Ile można zarobić? Odpowiedzi na te pytania udziela LeasingTeam.
Schyłek listopada i początek grudnia to okres wytężonej pracy w handlu. Na stagnację nie mogą narzekać również usługodawcy oraz sektor HoReCa. Zbliżające się Boże Narodzenie to nie tylko wyższe zarobki, ale i zwiększone zapotrzebowanie na pracowników. Pracodawcy muszą być jednak przygotowani, że w tym roku o pozyskanie rąk do pracy wcale nie będzie łatwo. Przemawia za tym niska stopa bezrobocia, duża ilość ofert pracy sezonowej, a także wyższe stawki oferowane przez pracodawców zza granicy. Wiele firm decyduje się skorzystać z pomocy agencji zatrudnienia. Te ostatnie pracowników sezonowych poszukują już od końca października, a intensyfikacja ich działań przypada właśnie teraz.

Przedświąteczna praca sezonowa jest szczególnie atrakcyjna dla studentów, którzy mogą w ten sposób podreperować swój budżet, ale także dla bezrobotnych oraz osób, które po prostu chcą dorobić. A warto podkreślić, że zarobki przed świętami potrafią być naprawdę interesujące.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Gdzie praca na Boże Narodzenie?


Dodatkowe zapotrzebowanie na pracowników zgłasza przed Gwiazdką wiele przedsiębiorstw. Wśród nich znajdują się m.in. firmy świadczące usługi kurierskie, które dostarczają klientom towary zamówione przez Internet, a także magazyny, które przede wszystkim potrzebują pakowaczy i operatorów wózków widłowych.

Przed świętami prawdziwy rozkwit przeżywa branża handlowa. Niezwykle tłoczno robi się w centrach handlowych, które ze względu na możliwość zwiększenia obrotów w okresie przedświątecznym, bardzo często wydłużają godziny otwarcia i potrzebują dodatkowych rąk do pracy. Tutaj kandydaci mogą liczyć na szeroki wybór ofert pracy. Zajęcia będzie można poszukać na różnego rodzaju stoiskach organizujących akcje promocyjne np. testowania perfum czy degustacji produktów spożywczych, przy pakowaniu prezentów w sklepach, w supermarketach przy rozładunku towaru i wsparciach działów np. rybnego.

Pracę znajdą także animatorzy zabaw dla dzieci, którzy w tym okresie pojawiają się w przebraniach Świętego Mikołaja, Śnieżynki lub postaci z bajek. Są oni zatrudniani przez centra handlowe organizujące zabawy dla dzieci np. wspólne rysowanie, robienie ozdób choinkowych, w ramach specjalnych akcji promocyjnych, w czasie których prezentowane są np. produkty dla dzieci. Jest to jeden ze sposobów zwiększenia sprzedaży m.in. zabawek, których Polacy co roku kupują najwięcej właśnie w grudniu.

W okresie przedświątecznym rośnie również produkcja słodyczy, alkoholi, kosmetyków, w związku z czym pojawia się okazja do znalezienia zatrudnienia przy produkcji wymienionych towarów.

W związku z coraz szybszym tempem życia, wielu Polaków nie ma czasu, aby samodzielnie przygotowywać święta Bożego Narodzenia. Korzystają na tym zwłaszcza firmy z branży HoReCa. Coraz więcej osób wyjeżdża na święta do hoteli lub pensjonatów, które tworzą specjalne, bożonarodzeniowe pakiety pobytowe oferując wypoczynek i uroczystą kolację wigilijną.
Zarówno osoby prywatne, jak i firmy przygotowujące przedświąteczne spotkania dla pracowników, chętnie korzystają z usług restauracji i firm cateringowych, które dostarczają gotowe potrawy wigilijne do domu lub biura. W branży gastronomicznej i hotelarskiej najbardziej poszukiwani są kelnerzy, pomoc kuchenna (np. do lepienia pierogów wigilijnych) i osoby sprzątające. Czas największego zapotrzebowania na ich pracę to okres od 22. grudnia do 7. stycznia – twierdzi Marta Pilipowicz, Dyrektor Regionu w LeasingTeam.

Mikołaj, hostessa czy pakowacz prezentów - kto zarobi najwięcej?


Stawki dla pracowników tymczasowych przed świętami są naprawdę atrakcyjne, więc każdy zainteresowany dodatkowym zarobkiem, powinien przejrzeć dostępne na rynku oferty i poważnie rozważyć swoją aplikację.
Najwięcej zarobią animatorzy i chętni do wcielenia się w postać Świętego Mikołaja, bo nawet od 40 do 60 zł netto za godzinę. Jeżeli Mikołaj będzie animatorem w trakcie zabawy mikołajkowej dla dzieci np. w domu prywatnym i będzie konieczny również dojazd do klienta, jego stawka może wzrosnąć nawet do 100 zł netto. Dobrze zarobią również magazynierzy, którzy otrzymają 20 zł brutto na godzinę, a osoby pracujące na stanowisku hostessy mogą liczyć na stawkę w wysokości od 13 do 16 zł brutto na godzinę – wylicza Marta Pilipowicz z LeasingTeam.

Co oferują pracodawcy i czego oczekują od pracowników?


Aktualny rynek pracy pokazuje, że o pracownika trzeba mocno zabiegać, więc pracodawcy oprócz atrakcyjnych stawek muszą również zaproponować bezpieczną i legalną formę zatrudnienia. Ze względu na fakt, iż jest to praca na okres związany ze wzmożonym, przedświątecznym ruchem, będą dominować umowy zlecenia oraz o pracę tymczasową, czyli podpisywane na czas określony. Średni czas pracy zwykle wynosi 8 godzin. W okresie przedświątecznym niektóre prace muszą być wykonywane w weekend bądź w godzinach popołudniowych i wieczornych. Dotyczy to na przykład pracy kasjera w supermarkecie bądź w centrach handlowych, które przed Świętami mogą być otwarte nawet do 23:00. Jednym z głównych kryteriów zatrudnienia, bardzo istotnym dla pracodawcy, będzie elastyczność pracownika. Nie jest to oczywiście jedyne kryterium, jakie muszą spełniać kandydaci.

fot. Robert Przybysz - Fotolia.com

Jakie oferty pracy na Boże Narodzenie?

Nadchodzi Boże Narodzenie, a wraz z nim wysyp ofert pracy sezonowej.


Zatrudnione osoby muszą posiadać kwalifikacje i umiejętności, które są wymagane na danym stanowisku. Dotyczy to zwłaszcza osób, które chciałyby pracować jako animatorzy, ponieważ ich zadaniem jest spotkanie i zabawa z dziećmi, więc muszą to być osoby z odpowiednim podejściem, a także fantazją i kreatywnością, ponieważ często same planują i realizują atrakcje dla dzieci – uważa Marta Pilipowicz z LeasingTeam.

Gdzie szukać ofert pracy tymczasowej?


Przedświąteczne oferty pracy zaczynają pojawiać się już pod koniec października, dlatego warto regularnie śledzić specjalistyczne portale takie jak praca.pl, praca.gratka.pl czy ogólnopolskie portale ogłoszeniowe na przykład olx.pl czy gumtree.pl. Najciekawsze i najlepiej płatne oferty bardzo szybko znikają, dlatego regularność ma tu bardzo duże znaczenie. Warto również popytać swoich znajomych, którzy może polecą nam ciekawą ofertę oraz rozejrzeć się w swoim najbliższym otoczeniu. Możliwe, że ogłoszenia o pracę przedświąteczną pojawią się na tablicach z ogłoszeniami lokalnymi. Czasami warto również zajrzeć do sekcji ogłoszeń w prasie ogólnopolskiej i lokalnej, gdzie pracodawcom również zdarza się publikować oferty pracy.
Dobrym pomysłem może być także przesłanie swojego CV do agencji zatrudnienia, która gdy tylko pojawi się odpowiednia oferta, skontaktuje się z kandydatem. Niewykluczone, że pierwsza praca dla agencji zatrudnienia, którą pracownik rozpocznie w okresie przedświątecznym, przerodzi się w dłuższą współpracę – uważa Marta Pilipowicz.

Okres przedświąteczny na rynku pracy jest niezwykle intensywny, a dla osób potrzebujących zastrzyku gotówki przed Bożym Narodzeniem niesie wiele możliwości zarobkowych. Warto odpowiednio wcześniej rozejrzeć się za ciekawymi ofertami, bo kolejna taka okazja może trafić się dopiero przed kolejnymi świętami.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.