eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › 3 oznaki, że grozi Ci zwolnienie z pracy

3 oznaki, że grozi Ci zwolnienie z pracy

2016-10-05 14:39

3 oznaki, że grozi Ci zwolnienie z pracy

Jak poznać, że twoja posada jest zagrożona? © morganka - Fotolia.com

Nawet jeśli ludzie zwykle mówią, że "spodziewałem się tego", to komunikat o utracie pracy jest na ogół naprawdę niemiłym zaskoczeniem. Oczywiście poza zapowiadanymi z dużym wyprzedzeniem restrukturyzacjami obejmującymi likwidację całych działów czy jednostek. To zaskoczenie bierze się najczęściej z głęboko zakorzenionej u wielu z nas tendencji do wypierania niewygodnych faktów i wydarzeń wzmocnionej ogólnym przekazem cywilizacyjnym, aby uprawiać tzw. pozytywne myślenie. Doświadczony pracownik potrafi jednak dostrzec, kiedy jego stanowisko zaczyna kandydować do listy redukowanych przy najbliższej zmianie lub kiedy on sam staje się kandydatem do choćby indywidualnej decyzji "optymalizacyjnej".

Przeczytaj także: Zwolnienie z pracy: czy jesteś zagrożony?

1. Twoje prośby o podwyżkę, awans lub inne korzystne zmiany pozostają bez echa.


Oczywiście, jeśli taka sytuacja koreluje z przejściowo ze słabszą kondycją firmy czy perturbacjami na rynku, martw się raczej najpierw o firmę, trzymaj kciuki za jej powodzenie i doceń, że stara się racjonalnie nie podnosić kosztów w trudniejszych czasach. Gdy jednak takim odmowom towarzyszy boom rynkowy lub wyraźne powodzenie podobnych próśb twoich kolegów - masz o co się martwić. Rozsądny pracodawca nie ignoruje rozsądnych próśb swoich najcenniejszych pracowników w momentach, w których stać go na dobry zastrzyk motywacyjny. Jeśli pomija ciebie, pewno nie należysz do tej topowej kategorii. A zatem, gdy nadejdą gorsze czasy, może się okazać, że twoje stanowisko jest zagrożone. Z drugiej strony, jeśli uważasz, że twoja pozycja w firmie jest silna, nie testuj swoich szefów zbyt często - każdy może stracić cierpliwość.

2. Zaczynasz publicznie okazywać opór i niezadowolenie.


Literatura dla menedżerów jest pełna teorii jak wartościowe dla organizacji jest ścieranie się poglądów i tzw. zdrowa konfrontacja. Nie chcemy powiedzieć, że jest to czysta teoria, ale... Wiele doświadczeń ludzi, którzy niespodziewanie otrzymali wypowiedzenie zawiera opis polemik (często coraz bardziej samotnych) i gorących wymian zdań w okresie poprzedzającym wypowiedzenie. Firmy bowiem generalnie instynktownie bronią się przed jednostkami kwestionującym ich wartości i kulturę organizacyjną, a kumulacja polemik i wyrażania odrębnego zdania jest często właśnie tak interpretowana. Kto w tych sporach ma rację jest właściwie bez znaczenia dla twojej kariery zawodowej. Nawet jeśli to twoi szefowie lub współpracownicy trwają w błędzie, to jednak właśnie oni mogą podjąć decyzję o rozstaniu z tobą. Jeśli nie jesteś w stanie zgodzić się z ich koncepcjami czy działaniami i przekonać do własnego punktu widzenia - być może odejście będzie najlepszym rozwiązaniem.

fot. morganka - Fotolia.com

Jak poznać, że twoja posada jest zagrożona?

Jeśli twoje prośby o podwyżkę, awans lub inne korzystne zmiany pozostają bez echa, możesz obawiać się zwolnienia.


3. Liczba twoich zadań się zmniejsza


Jeśli nie dzieje się to z jakiegoś naturalnego i dobrze wyjaśnionego powodu (planowany przestój, sezonowość, zmiana funkcji na bardziej doradczą) to jest to powód do niepokoju. Współczesne korporacje dbają o tzw. efektywność czyli osiągnięcie możliwie jak największego zawalenia zadaniami na jednostkę osobową. Jeśli masz poczucie, że ta tendencja przestaje cię dotyczyć, a nie przestaje dotyczyć twojego najbliższego otoczenia, to znaczy, że może nie jesteś najlepszą inwestycją na przyszłość. Zamiast zatem w takiej sytuacji cieszyć się, że w twoim przypadku dokonuje się jakieś cudowne przywrócenie osławionego "work-life balance", idź do swojego szefa i powiedz, że jesteś gotów na podjęcie nowych inicjatyw. To może być działanie, które albo doprowadzi do szybszego wyjaśnienia sytuacji, albo, przeciwnie może spowodować, że dostaniesz kolejną szansę.

Paweł Gniazdowski
Country Manager w

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: