eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca za granicą. 10 rzeczy, o których warto pamiętać

Praca za granicą. 10 rzeczy, o których warto pamiętać

2016-07-03 00:41

Przeczytaj także: Praca za granicą. Ciągle rozważa ją wielu Polaków


6. Nie płać pośrednikom


Szukając sobie pierwszej pracy za granicą naprawdę ostrożnie i z dystansem patrz na oferty firm i osób oferujących pośrednictwo.
- W Wielkiej Brytanii za “załatwienie” pracy nigdy nie powinien płacić pracownik. Firmy, które zajmują się szukaniem siły roboczej otrzymują za skuteczny headhunting wynagrodzenie od pracodawcy - mówi Jordan.

Paweł doradza:
- Przed podjęciem pracy dobrze jest popytać innych o opinie na temat pracodawcy. Warto także przejrzeć polonijne fora np. na takich portalach jak mojanorwegia.pl.

7. Zacznij szukać pracy przed wyjazdem


Anna Sikorska dzisiaj pracuje w Mediolanie na odpowiedzialnym stanowisku w globalnej organizacji doradczej, ale jako studentka jeździła “na saksy” do Irlandii i Anglii.
- Nigdy nie korzystałam z pośrednictwa pracy. Wcześniejsze oferty pracy w Niemczech i we Włoszech znalazłam samodzielnie przez internetowe strony pracy i portale społecznościowe typu LinkedIn. Na rozmowy, zarówno do Niemiec, jak i do Włoch, jeździłam we własnym zakresie, w moim wolnym czasie, pracując i mieszkając w innych krajach.

Pracujący w Wielkiej Brytanii Jordan jest jednak sceptyczny:
- Mimo możliwości, jakie daje internet, nie sądzę, żeby dało się z Polski załatwić pracę. Wyjątkiem są pewnie wysoko wykwalifikowani eksperci, np. lekarze czy operatorzy specjalistycznego sprzętu. Statystyczny emigrant musi, w mojej opinii, nastawiać się na “wytuptanie” pracy na miejscu.

8. Potwierdź pisemnie ustalenia w sprawie pracy


O ile uda ci się nawiązać kontakt z potencjalnym pracodawcą, postaraj się wasze ustalenia jakoś sformalizować. Ilona, po jej doświadczeniu pracy jako business developer w ZEA, stawia sprawę jasno:
- Jeśli szukasz pracy daleko, nigdy nie wyjeżdżaj, nie mając umowy. Dodatkowo firmę, w której zamierzasz pracować, trzeba sprawdzić chociażby w minimalnym zakresie, czytając o niej w internecie.

Natalia z Basildon doradza:
- Jeśli macie konkretną ofertę pracy, to naprawdę starajcie się mieć spisane ustalenia z pracodawcą. Pamiętam swoje zaskoczenie, kiedy po dotarciu do Anglii 10 lat temu już na miejscu dowiedziałam się że zamiast zająć obiecane stanowisko w biurze, będę pracować fizycznie. To były ciężkie początki, a można było takiego rozwoju spraw uniknąć.

9. Pracownik czy prowadzący działalność?


Wiedzą obiegową jest fakt, że w wielu krajach prowadzenie działalności jest znacznie prostsze niż w Polsce.
- Od 8 lat prowadzę swoją firmę w Berlinie i bardzo sobie chwalę tę formę funkcjonowania - mówi Oskar: - Stawka wolna od podatku wynosi w Niemczech aż 8.5 tys. euro dla singli i 17 tys. euro dla małżeństw. Jeśli uzyskujemy roczny dochód poniżej tej kwoty, nie płacimy podatku, ani nie odprowadzamy składek emerytalnych w ogóle! Jedyny obowiązkowy koszt to składka ubezpieczenia zdrowotnego, której wysokość zaczyna się od 80 euro na miesiąc i mimo że w zależności od wieku i kondycji zdrowotnej wzrasta, to dla osób w wieku ok. 25 lat nie powinna przekroczyć 150 euro - konkluduje.

Trzeba przyznać, że dla osób mających konkretne wykształcenie techniczne i niezależnych fachowców, ta forma organizacji wydaje się bardzo atrakcyjna.

10. Pamiętaj o bezpieczeństwie!


Należy pamiętać, że nasza determinacja do pracy może zostać wykorzystana przez przestępców:
- Oszuści chętnie wabią naiwnych, kusząc obietnicami zarobienia dużych pieniędzy w krótkim czasie. Powszechny błąd to szukanie zatrudnienia na ostatnią chwilę - przestrzega Michał Gaweł z biura prasowego Komendy Głównej Policji.

Eksperci ubolewają nad niedoinformowaniem planujących wyjazdy:
- Niestety 90 proc. osób, które decydują się na pierwszy wyjazd do pracy zakłada, że z pewnością nie spotka ich nic złego. To naiwne myślenie. Każdy nieostrożny człowiek może stać się ofiarą handlu ludźmi i zamiast do uczciwego pracodawcy trafić do obozu pracy - stawia sprawę jasno Joanna Garnier z Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada. Co zatem doradza wyjeżdżającym? - Nie bazujmy na swoich przekonaniach i wyobrażeniach znajomych, tylko na rzetelnej wiedzy. Warto mieć w telefonie zapisany numer telefonu zaufania naszej fundacji (+ 48 22 628 99 99) - tłumaczy Garnier.

Poradniki dla podróżujących wraz z użytecznymi numerami telefonów są także dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Komendy Głównej Policji.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: