eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Zobacz, co zabija twój rozwój zawodowy

Zobacz, co zabija twój rozwój zawodowy

2016-06-02 09:39

Zobacz, co zabija twój rozwój zawodowy

Nie chce ci się angażować w obowiązki zawodowe? © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Nie chce ci się angażować w obowiązki zawodowe? Z niechęcią myślisz o kolejnym pojawieniu się w biurze? Masz poczucie, że twój rozwój zawodowy nabrał tempa ślimaka? Być może podzielasz los co piątego Polaka, któremu doskwiera "tumiwisizm". Być może jednak jesteś jak 1/4 pracowników, którzy narzekają na "rutynizm". Tak czy inaczej, warto to zmienić.

Przeczytaj także: 8 kroków do utraty pracy i szacunku kolegów

Co piąty polski pracownik ma poczucie, że jego zaangażowanie w wykonywanie obowiązków zawodowych pozostawia wiele do życzenia – wynika z raportu Pracuj.pl „Czas na zawodowe zmiany”. Z tego samego opracowania dowiadujemy się, że na rutynę w pracy narzeka 24 proc. ankietowanych, a 36 proc. nie może pozbyć się wrażenia, że ich rozwój zawodowy wyhamował do zera.

Dokonaj bilansu zysków i strat


W przypadku osób, dla których stąpanie po kolejnych szczeblach kariery zawodowej jest sprawą wysokiej wagi, „tumiwisizm” może być istotnym bodźcem do przeprowadzenia analizy sytuacji zawodowej. Warto zastanowić się, czy wykonywane obowiązki przynoszą poczucie spełnienia zawodowego i realizacji celów. Warto także postawić sobie pytania o to, co lubimy w pracy, co nas do niej motywuje, a co zniechęca. Być może przy okazji znajdziemy odpowiedź na pytanie o przyczyny spadku zaangażowania w pracę.

Rozwiń skrzydła i poszukaj nowych możliwości


Kiedy poznamy już powody popadnięcia w „tumiwisizm” i „rutynizm” zacznijmy im przeciwdziałać. Skupmy się na tych aspektach naszej pracy, które napędzają nas do działania. Obserwujmy swoją pozycję w strukturze firmy, postarajmy się zrozumieć jej cele, zacznijmy śledzić poczynania doświadczonych współpracowników. Spróbujmy także przedyskutować z szefem skorygowanie profilu naszych obowiązków, aby bardziej odpowiadał naszym kompetencjom i oczekiwaniom. Wyjdźmy z inicjatywą i zaproponujmy rozwiązania. Zaangażujmy się w nowe projekty, które pozwolą rozwinąć zainteresowania i umiejętności. Wreszcie pomyślmy nad uzupełnieniem lub zaktualizowaniem naszych kompetencji zawodowych i poszerzeniem wiedzy.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Może już czas na zmianę?


W przypadku, kiedy bardzo trudno nam zmotywować się do efektywnej pracy, warto zastanowić się czy to nie odpowiedni moment na jej zmianę. Popadnięcie w „rutynizm” i „tumiwisizm” może skutkować przegapieniem zawodowej szansy w innym miejscu pracy. Myśląc o zmianie nie warto czekać do ostatniego momentu, tylko stale aktualizować swoją wiedzę o ofertach pracy oraz dbać o dostęp potencjalnych pracodawców do aktualnych informacji o nas. Postawmy na regularną obserwację rynku, a tym samym oczekiwań pracodawców. W szukaniu innych możliwości zawodowych pomagają aktualne oferty dostępne na Pracuj.pl. Dzięki ich regularnemu śledzeniu i wnikliwej ocenie kryteriów zatrudnienia, będziemy mieli pewność, że nie przegapimy zawodowej szansy.

fot. mat. prasowe

"Tumiwisizm" i "rutynizm" w pracy Polaków

Ponad 1/3 pracowników ma wrażenie, że w obecnej pracy stoi w miejscu


W najnowszej kampanii Pracuj.pl zachęca Polaków do przyglądania się swojej karierze, bycia na bieżąco
z trendami rynkowymi oraz analizy ofert pracy dostępnych w serwisie. Kampania jest oparta na zabawie słowotwórczej wykorzystującej takie słowa jak „tumiwisizm”, „rutynizm” czy „bezperspektywizm”. Niestandardowa forma przekazu ma zwracać uwagę na symptomy, które mogą być znakiem, że nadszedł czas na zmianę pracy.

Informacje o badaniu
Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Pracuj.pl przez TNS Polska, na reprezentatywnej próbie 1000 aktywnych zawodowo Polaków (kwiecień 2016).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rutyna, wypalenie zawodowe, rozwój zawodowy, praca

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: