eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Ile zarabiają studenci?

Ile zarabiają studenci?

2016-05-04 12:41

Ile zarabiają studenci?

Ile zarabiają studenci? © Piotr Marcinski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W I kwartale bieżącego roku na łamach portalu Pracuj.pl pojawiło się 2709 ofert pracy skierowanych do praktykantów i stażystów, co względem analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza wzrost na poziomie 23%. Studenci mają zatem w czym wybierać. Po odbyciu praktyk kolejnym krokiem w karierze jest najczęściej znalezienie stałego zatrudnienia. Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć młodzi specjaliści? Dane zarobki.pracuj.pl dowodzą, że w niektórych branżach już na starcie bywają one bardzo atrakcyjne.
Obecna sytuacja na rynku pracy bez wątpienia sprzyja stawianiu pierwszych kroków zawodowych. Dobrym pomysłem na rozpoczęcie kariery jest odbycie praktyk lub stażu jeszcze w czasie studiów. Ofert pracy dla stażystów nie brakuje - z danych Pracuj.pl wynika, że w I kwartale br. opublikowano ich o 23% więcej niż przed rokiem.

Król wśród specjalizacji – IT


Szczególne powody do zadowolenia mogą mieć studenci kierunków powiązanych z IT. Po pierwsze, pracodawcy opublikowali 435 ogłoszeń praktyk i staży skierowanych do nich, co stanowi wzrost aż o 33% w stosunku do analogicznego kwartału 2015 r. Poza tym, to w tym obszarze zarobić można najwięcej – nie tylko jako stażysta, ale także jako doświadczony pracownik. Daje to młodym ludziom nie tylko dobry start, lecz przede wszystkim szanse na dalszy rozwój. Wśród specjalizacji obszar, w którym osiąga się najwyższe przeciętne zarobki to rozwoju oprogramowania. Połowa studentów o takiej specjalizacji wskazała, że otrzymuje wynagrodzenie przekraczające 3000 zł netto. W innych obszarach tej kategorii zarobki są równie atrakcyjnie. Obszar Internet/e-Commerce/ nowe media czy IT-administracja także daje młodym ludziom wysokie przeciętne wynagrodzenia na start – 2500 zł netto – ale także widoki na wysokie zarobki w przyszłości.
„Pracodawcy wykazują wyraźne zainteresowanie młodymi pracownikami i coraz chętniej rekrutują ich do swoich organizacjach. Co jednak ważne sprzyjająca sytuacja na rynku pracy przekłada się także na atrakcyjniejsze zarobki młodych osób. Oczywiście na poziom zarobków wpływa rodzaj specjalizacji, którą wybierzemy. Istnieją takie, w których nawet początkujący pracownicy mogą uzyskać bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Do tych specjalizacji należą przede wszystkim obszary związane z IT.” – komentuje Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń Grupy Pracuj.

Finansiści i stratedzy w cenie


Studenci kierunków związanych z finansami także nie powinni mieć problemu ze znalezieniem ofert praktyk i staży; w I kwartale przyszłych finansistów pracodawcy poszukiwali najczęściej publikując aż 675 ogłoszeń skierowanych do nich, co stanowiło wzrost o 15% w stosunku do I kw. 2015 r. Szczególnie dobrze wynagradzani są pracownicy w obszarze doradztwo/konsulting – studenci mogą w tym obszarze zarobić przeciętnie 2843 zł netto. Dobre informacje płyną także z danych Pracuj.pl dla studentów marzących o karierze w obszarze strategia/business intelligence, również bardzo dobrze opłacany obszar, w którym mediana zarobków wśród studentów sięga 2946 zł netto.

fot. mat. prasowe

Zarobki młodych

IT to obszar dający studentom szanse na najwyższe wynagrodzenia.


W jakie specjalizacje warto inwestować?


Młodzi ludzie nie powinni jednak rezygnować ze swojej wymarzonej pracy, jeśli ich oczekiwania finansowe nie zostaną od razu spełnione.
„Istnieje wiele obszarów, w której wraz ze wzrostem doświadczenia płace zdecydowanie rosną. Doskonałym przykładem jest obszar prawa, w którym połowa studentów otrzymuje wynagrodzenia nie przekraczające 2000 zł netto, jednak doświadczeni pracownicy często osiągają zarobki znacznie wyższe. Podobnie sytuacja wygląda w obszarze budownictwa czy sprzedaży. Na zarobki dynamicznie rosnące wraz ze zdobywanym doświadczeniem mogą liczyć również studenci marketingu” – komentuje Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń Grupy Pracuj.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Premie domeną mężczyzn

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: