eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia w firmach różnej wielkości w 2015 roku

Wynagrodzenia w firmach różnej wielkości w 2015 roku

2016-04-25 10:13

Wynagrodzenia w firmach różnej wielkości w 2015 roku

Wynagrodzenia w firmach różnej wielkości w 2015 roku © Filip Olejowski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Z wyników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń dostrzec można zależność między płacą pracownika, a wielkością firmy, w której jest zatrudniony. Mediana płac w przedsiębiorstwach wielkich, czyli zatrudniających powyżej tysiąca osób, była o prawie 60% wyższa niż w mikroprzedsiębiorstwach, czyli firmach liczących do 9 pracowników. Połowa pracowników najmniejszych przedsiębiorstw zarabiała w 2015 roku mniej niż 2 780 PLN. W firmach małych – zatrudniających od 10 do 49 osób – mediana zarobków wyniosła o 620 PLN więcej (3 400 PLN).

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

Różnice w płacy pomiędzy kolejnymi typami firm malały. Mediana zarobków dla średnich przedsiębiorstw, czyli zakładów z wielkością zatrudnienia pomiędzy 50 a 249 osób, była wyższa o 440 PLN w stosunku do firm małych. Duże zakłady (250-999 zatrudnionych) płaciły przeciętnie o 370 PLN więcej niż średnie. Z kolei mediana dla przedsiębiorstw wielkich wyniosła o 190 PLN więcej niż dla firm dużych.

Zarobki menedżerów i specjalistów


Płace dyrektorów i członków zarządu w dużych firmach były w 2015 roku o 126% wyższe od zarobków osób zarządzających mikroprzedsiębiorstwami, a w firmach wielkich nawet o 131% wyższe. Na niższych szczeblach zarządzania procentowe dysproporcje malały. Kierownik w wielkiej firmie zarabiał o 68% więcej niż osoba zatrudniona na tym samym szczeblu w przedsiębiorstwie mniej niż dziesięcioosobowym. W przypadku specjalisty różnica ta wyniosła już 53%.

Zarobki w firmach prywatnych i państwowych


Mediana zarobków zarówno w zarówno w firmach prywatnych jak i państwowych najniższa była dla przedsiębiorstw najmniejszych, a najwyższa dla firm największych. Dla firm prywatnych różnica między tymi medianami wyniosła 1 975 PLN, a dla państwowych 1 200 PLN. Warto również zauważyć, że rozpiętość wynagrodzeń między mikro a małymi firmami w sektorze prywatnym wynosi 725 PLN, a w sektorze publicznym tylko 100 PLN.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Wynagrodzenia osób pracujących w firmach różnej wielkości

Połowa pracowników najmniejszych przedsiębiorstw zarabiała w 2015 roku mniej niż 2 780 PLN.


fot. mat. prasowe

Wykres 1. Wynagrodzenia całkowite osób na różnych szczeblach zarządzania

Płace dyrektorów i członków zarządu w dużych firmach były w 2015 roku o 126% wyższe od zarobków osób zarządzających mikroprzedsiębiorstwami, a w firmach wielkich nawet o 131% wyższe.


Możemy również porównać mediany zarobków między tymi samymi typami przedsiębiorstw (pod względem wielkości). Największa wystąpiła w przypadku przedsiębiorstw dużych. Pracownicy przedsiębiorstw prywatnych zarabiali w nich przeciętnie 1 000 PLN więcej niż zatrudnieni w sektorze publicznym. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przedsiębiorstw średnich i wielkich, gdzie różnice wyniosły kolejno 960 i 950 PLN. Małe prywatne firmy płaciły swoim pracownikom średnio o 800 PLN więcej. Różnica ta jest dużo mniejsza w przypadku mikroprzedsiębiorstw, gdzie wyniosła 175 PLN na korzyść firm prywatnych.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Mediana wynagrodzeń w firmach państwowych i prywatnych

Mediana zarobków zarówno w zarówno w firmach prywatnych jak i państwowych najniższa była dla przedsiębiorstw najmniejszych, a najwyższa dla firm największych.


Rozpiętość płac


Stosunek płac dyrektorów i pracowników szeregowych również znacznie różni się w zależności od wielkości przedsiębiorstwa jak i rodzaju własności. W przedsiębiorstwach prywatnych największe rozpiętości płacowe były w wielkich przedsiębiorstwach, gdzie dyrektorzy i członkowie zarządów zarabiali przeciętnie 6 razy więcej niż pracownicy szeregowi. Z kolei w firmach państwowych największa różnica w zarobkach była w dużych zakładach pracy. W tym wypadku pracownicy szeregowi musieli przeciętnie pracować na pensję dyrektorską prawie 4 miesiące.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Ile razy wyższą płacę otrzymywał dyrektor w porównaniu do pracownika szeregowego

W przedsiębiorstwach prywatnych największe rozpiętości płacowe były w wielkich przedsiębiorstwach, gdzie dyrektorzy i członkowie zarządów zarabiali przeciętnie 6 razy więcej niż pracownicy szeregowi.


Wyjaśnienie terminów użytych w artykule:


wynagrodzenie całkowite - miesięczne wynagrodzenie brutto przysługujące pracownikowi z uwzględnieniem wszystkich ruchomych dodatków pieniężnych, takich jak: premie, nagrody i inne.

mediana - wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 2 000 PLN, to znaczy, że wynagrodzenie na danym stanowisku jest w połowie zakładów niższe, a w połowie wyższe od 2 000 PLN. Mediana jest miarą statystyczną, która lepiej niż średnia oddaje tendencję centralną wyników, ponieważ średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne.

górny kwartyl - wartość, powyżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli górny kwartyl wynosi 4 500 PLN, to 75% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 25% powyżej 4 500 PLN

dolny kwartyl- wartość, poniżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli dolny kwartyl wynosi 2 000 PLN, to 25% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 75% powyżej 2 000 PLN.

Informacje o badaniu: W 2015 roku w badaniu uczestniczyło 161 224 osób (28,3% więcej niż w 2014 roku). Ze względów metodologicznych w obliczeniach końcowych uwzględniliśmy dane 143 010 respondentów. 63,3% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 68% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 69,2% ma wykształcenie wyższe, 45,2% pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach, zaś 79,1% pracuje w firmach prywatnych.
Partnerzy badania: interia.pl, gazetapraca.pl


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : Łukasz Jaszcz / wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: