eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Porozmawiaj z rekruterem, nawet jeśli praca nie jest ci potrzebna

Porozmawiaj z rekruterem, nawet jeśli praca nie jest ci potrzebna

2016-04-11 10:17

Porozmawiaj z rekruterem, nawet jeśli praca nie jest ci potrzebna

Rozmowa z rekruterem © contrastwerkstatt - Fotolia.com

Pierwszy kontakt z rekruterem – szansa na rozwój, poprawę warunków zatrudnienia czy poznanie sytuacji na rynku. Dlaczego zatem bywa tak, że pierwszy kontakt z headhunterem spotyka się często z brakiem entuzjazmu potencjalnego kandydata?
Zdaniem Alicji Kaczmarskiej z firmy doradztwa personalnego HRK S.A. rozmowa z rekruterem zbyt często jest utożsamiana z brakiem lojalności wobec pracodawcy.
- Kiedy kontaktuję się z potencjalnym kandydatem, w celu przedstawienia mu szczegółów realizowanego projektu rekrutacyjnego, często słyszę „Dziękuję, ale mam pracę”, „Dziękuję, nie szukam pracy” – zauważa Alicja Kaczmarska.

Tymczasem ten pierwszy kontakt może być szansą na rozwój, na poprawę warunków zatrudnienia, czy po prostu poznaniem rynku. Może również przyczynić się do oceny własnych możliwości, kompetencji czy wersyfikacji wizji rozwoju zawodowego. Oto kilka powodów dla których warto podjąć rozmowę.

Po pierwsze, rozmowa z rekruterem pozwala ocenić swoją sytuację na rynku pracy. Jeżeli rekruter kontaktuje się z kandydatem oznacza to, że ma ku temu powody. Najczęściej wynika to z dobrej pozycji kandydata na rynku lub wysokiej oceny jego kompetencji. Wówczas kandydat może dokonać weryfikacji czy faktycznie obecna praca pomaga mu się rozwijać czy blokując jego rozwój, zatrzymuje go w miejscu.

fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com

Rozmowa z rekruterem

Pierwszy kontakt z rekruterem jest najczęściej rozmową trwającą kilka minut. Ten czas może okazać się znaczący w karierze zawodowej.


Po drugie kandydat, który ma długi staż pracy w firmie najczęściej odpowiada, że nie chce nic zmieniać. Podejmując rozmowę z rekruterem może on dokonać penetracji rynku pracy i dowiedzieć się między innymi czy oferowane mu wynagrodzenie jest na odpowiednio wysokim poziomie. Osoba, która przez dłuższy czas nie zmieniała pracy najczęściej nie orientuje się w wymaganiach stawianych na konkretnych stanowiskach ani w wynagrodzeniach oferowanych kandydatom o podobnym profilu. Posiadając taką wiedzę łatwiej jest podjąć decyzję o zmianie pracy lub pozostaniu na obecnie
zajmowanym stanowisku.

Po trzecie może okazać się, że stanowisko oferowane przez rekrutera jest wyższe niż to, które aktualnie zajmujemy. Często wiąże się to nie tylko z wyższym wynagrodzeniem, ale także z rozwojem zawodowym oraz dodatkowymi bonusami wynikającymi ze zmiany pracy (np. specjalistyczne szkolenia).

Pierwszy kontakt z rekruterem jest najczęściej rozmową trwającą kilka minut. Ten czas może okazać się znaczący w karierze zawodowej. Nawet gdy zdarzy się, że oferta rekrutera jest dla kandydata mało interesująca można mu podpowiedzieć, czego docelowo poszukujemy. Być może skontaktuje się on z kandydatem podczas innego projektu, tym razem z ofertą „szytą na miarę” jego potrzeb.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: