eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Ile zarabiała programistka w 2015 roku?

Ile zarabiała programistka w 2015 roku?

2016-03-20 00:22

Ile zarabiała programistka w 2015 roku?

Ile w 2015 roku zarabiały programistki? © Tomasz Zajda - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Według popularnego przekonania zawód programisty jest zdominowany przez mężczyzn, a kobiety stanowią w nim zdecydowaną mniejszość i otrzymują niższe wynagrodzenia. Dzięki danym zgromadzonym w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń możemy sprawdzić, jak zarobki programistek wyglądały na tle wynagrodzeń ich kolegów po fachu oraz na tle przeciętnych wynagrodzeń wszystkich pracujących na tym stanowisku.
Według wyników OBW 2015 przeciętne wynagrodzenie programistów ogółem (kobiet i mężczyzn) wyniosło 6 300 PLN brutto miesięcznie. Kobiety – programistki zarabiały miesięcznie przeciętnie 5 748 PLN, a mężczyźni – 6 400 PLN brutto miesięcznie. Oznacza to, że wg naszego badania luka płacowa na stanowisku programisty wyniosła w 2015 roku nieco ponad 10%.

Zarobki na poszczególnych stanowiskach


Kobiety programistki specjalizujące się w językach C/C++ oraz PHP zarabiały więcej niż ich koledzy po fachu. W przypadku programistów specjalizujących się w pozostałych analizowanych językach programowania wyższe wynagrodzenia w 2015 roku otrzymywali mężczyźni.

Zarobki programistek w różnym wieku


W 2015 roku najwyższe wynagrodzenia otrzymywały programistki w wieku od 36 do 40 lat. Połowa z nich zarabiała przynajmniej 8 280 PLN brutto miesięcznie. Była to kwota ponad dwukrotnie wyższa niż mediana wynagrodzeń najmłodszych programistek z przedziału wiekowego 18-25 lat.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Wynagrodzenia całkowite programistów w 2015 roku

Kobiety – programistki zarabiały miesięcznie przeciętnie 5 748 PLN, a mężczyźni – 6 400 PLN brutto miesięcznie.


fot. mat. prasowe

Wykres 2. Wynagrodzenia całkowite programistów specjalizujących się w różnych językach programowania

Kobiety programistki specjalizujące się w językach C/C++ oraz PHP zarabiały więcej niż ich koledzy po fachu.Więksi płacili więcej


Także i w przypadku programistek potwierdza się zjawisko, że większe przedsiębiorstwa oferują wyższe zarobki. I tak: mediana wynagrodzeń programistek zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach wyniosła w 2015 roku 4 000 PLN brutto miesięcznie, ale już programistki zatrudnione w największych firmach (liczących ponad 1 000 pracowników) przeciętnie zarabiały 6 500 PLN brutto miesięcznie.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Wynagrodzenia całkowite programistek w różnych grupach wiekowych

W 2015 roku najwyższe wynagrodzenia otrzymywały programistki w wieku od 36 do 40 lat.


fot. mat. prasowe

Tabela 1. Wynagrodzenia całkowite programistek w firmach o różnej wielkości zatrudnienia

Większe przedsiębiorstwa oferują wyższe zarobki.


Zarobki w firmach zagranicznych i polskich


Programistki zatrudnione w firmach o przewadze kapitału polskiego zarabiały przeciętnie 5 000 PLN brutto miesięcznie. Natomiast ich koleżanki, które w ubiegłym roku pracowały w firmach o przewadze kapitału zagranicznego, przeciętnie zarabiały 6 800 PLN brutto miesięcznie, a więc o 36% więcej.

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Wynagrodzenia całkowite programistek w firmach o różnym pochodzeniu kapitału

Programistki zatrudnione w firmach o przewadze kapitału polskiego zarabiały przeciętnie 5 000 PLN brutto miesięcznie.


Informacje o badaniu: W 2015 roku w badaniu uczestniczyło 161 224 osób (28,3% więcej niż w 2014 roku). Ze względów metodologicznych w obliczeniach końcowych uwzględniliśmy dane 143 010 respondentów. 63,3% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 68% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 69,2% ma wykształcenie wyższe, 45,2% pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach, zaś 79,1% pracuje w firmach prywatnych.

Partnerzy badania: interia.pl, gazetapraca.pl


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.