eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Ocena okresowa pracownika nie musi być stresująca

Ocena okresowa pracownika nie musi być stresująca

2016-02-25 00:23

Ocena okresowa pracownika nie musi być stresująca

Jak ograniczyć stres przed spotkaniem oceniającym pracę? © Sergey Nivens - Fotolia.com

Okresowe oceny pracowników są stresujące dla obydwu stron, zarówno pracownika jak i szefa. Menedżerowie często mają problem z wyrażeniem konstruktywnej krytyki wobec pracowników, a ci z kolei zawsze obawiają się dodatkowej kontroli i negatywnej opinii. Takie podsumowanie to także okazja do wywalczenia podwyżki i awansu, dlatego okresowe oceny budzą duże emocje. Jak się do tego przygotować by podsumowanie nie wiązało się ze zbyt dużym stresem?
Przygotowanie jest kluczem do bezstresowego przejścia przez ten proces. Nawet jeśli przeczuwasz, że ocena twojej osoby nie będzie najlepsza, są rzeczy, które możesz zrobić wcześniej lub podczas spotkania, żeby przebiegło ono płynnie i żebyś wyszedł z niego z głową podniesioną do góry.

Buduj folder z wszystkimi swoimi osiągnięciami


Jeśli twoja firma dokonuje ocen raz na rok, to z pewnością ciężko będzie ci przypomnieć sobie wszystkie projekty z tego okresu. Dlatego, żeby niczego nie pominąć i uniknąć pomijania twoich osiągnięć, warto prowadzić folder z wszystkimi projektami nad którymi pracowałeś i sukcesami, jakie udało ci się osiągnąć. To da ci dużą pewność siebie i będziesz miał wszystko pod kontrolą. W folderze zapisuj wszystko, co świadczy o twojej pracy i jej wynikach, czyli dane ilościowe, raporty wewnętrzne, publiczne czy nawet pochwały i poprzednie opinie szefa.

Miej dobre nastawienie


Nie zakładaj czarnego scenariusza i postaraj się podejść pozytywnie do zaplanowanego spotkania. Pomyśl o tym, jak o szansie na pokazanie swoich osiągnięć i dokonań, których być może szef nie dostrzegł. Jak radzą eksperci Monster Polska, unikaj arogancji, gdyż ta może być bardzo szkodliwa i przyćmić osiągnięcia, które chcesz wyróżnić. Staraj się za to traktować to spotkanie jak swego rodzaju transakcję, gdzie obu stronom zależy na osiągnięciu korzyści.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Jak ograniczyć stres przed spotkaniem oceniającym pracę?

Przygotowanie jest kluczem do bezstresowego przejścia przez ten proces. Nawet jeśli przeczuwasz, że ocena twojej osoby nie będzie najlepsza, są rzeczy, które możesz zrobić wcześniej lub podczas spotkania, żeby przebiegło ono płynnie i żebyś wyszedł z niego z głową podniesioną do góry.


Przygotuj rozwiązania dla swoich słabości


Bardzo ostrożnie mów o swoich słabościach. Powinieneś mieć jednak ich świadomość i przed rozmową zastanowić się jak możesz im zaradzić. Szczególnie, jeśli temat ten było poruszany już wcześniej. Opowiedz o tym jak próbowałeś pracować nad pewnymi rzeczami, uczciwie oceń dlaczego te działania nie przyniosły rezultatu i zaproponuj inne metody poprawy. Pokaż tym samym, że jesteś świadomym pracownikiem i chcesz nad sobą pracować.

Obserwuj i słuchaj uważnie


Nikt nie jest doskonały, więc szansa, że pojawią się jakieś zastrzeżenia wobec twojej pracy, zawsze musi być brana przez ciebie pod uwagę. Eksperci Monster Polska podkreślają, że ważne jest powstrzymanie emocji i słuchanie z otwartym umysłem. Wytykanie twoich błędów nie musi oznaczać złośliwości ze strony szefa, lecz danie ci kolejnej szansy na poprawę, która przyniesie korzyści zarówno tobie, jak i firmie.

Słuchaj uważnie, rób notatki, zapisuj zastrzeżenia. Możesz również poprosić o dodatkowe spotkanie, kiedy przeanalizujesz informacje na temat swoich błędów. Będziesz miał pewność, że dobrze zrozumiałeś intencje szefa i będziesz mógł przystąpić do pracy nad swoimi umiejętnościami.

oprac. : Monster Polska

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.