eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Fuzja PKN Orlen, PGNiG i Lotosu: ile mógłby zarobić prezes takiego giganta?

Fuzja PKN Orlen, PGNiG i Lotosu: ile mógłby zarobić prezes takiego giganta?

2016-02-13 00:15

Fuzja PKN Orlen, PGNiG i Lotosu: ile mógłby zarobić prezes takiego giganta?

Ile mógłby zarobić prezes paliwowego giganta? © hesa2 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Coraz częściej mówi się o możliwej fuzji PKN Orlen, PGNiG oraz Lotosu. Portal Bankier.pl wyliczył nawet jakie parametry finansowe mogłyby charakteryzować nowopowstałą spółkę. My natomiast postanowiliśmy skoncentrować się na tym jakie wynagrodzenie, zgodnie z warunkami rynkowymi mógłby otrzymać prezes takiej spółki.

Przeczytaj także: Polski rynek energii atrakcyjny dla nowych graczy

Zarobki prezesów PKN Orlen, PGNiG i Lotosu w 2014 roku


Na początek warto zobaczyć ile zarobili prezesi trzech paliwowych spółek w 2014 roku. Najwięcej, prawie 3 mln PLN ,zarobił prezes PKN Orlen Dariusz Krawiec. Na drugim miejscu znalazł się prezes PGNiG Mariusz Zawisza. Jego roczna pensja wyniosła ponad 1,9 mln PLN. Najmniejszymi spośród trójki zarobkami mógł pochwalić się prezes Lotosu Paweł Olechnowicz – 1,5 mln PLN.

Ile mógłby zarobić prezes paliwowego giganta?


Aby odpowiedzieć na główne pytanie artykułu – „Ile mógłby zarobić prezes paliwowego giganta?” zrobiliśmy benchmark wynagrodzeń w odniesieniu do grupy spółek o podobnych parametrach. Jako podstawę porównania uwzględniliśmy dwa kryteria:
  • przychód za rok 2014,
  • kryterium branżowe: przemysł rafineryjny i/lub wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego.

Łączny przychód PGNiG, PKN ORLEN i Lotos za rok 2014 wyniósł 169,6 mld PLN. W porównaniu musieliśmy wykorzystać dane pochodzące ze spółek zagranicznych, ponieważ w Polsce nie ma tak dużych firm, nawet poza branżą paliwową i rafineryjną. Do grupy porównawczej zakwalifikowaliśmy spółki o przychodach pomiędzy 58,2 mld PLN a 412 mld PLN (przychody w lokalnych walutach, w których firmy raportowały, przeliczyliśmy wg kursów średniorocznych NBP za 2014 rok). W efekcie grupę porównawczą stanowi 10 spółek, w tym 4 spółki z Europy (austriacki OMV, hiszpański Gas Natural, norweski Statoil, angielski BG Group) oraz 6 spółek z USA (Devon Energy, Marathon Petroleum, Valero Energy, Conoco Phillips, Halliburton, Anadarko).

fot. mat. prasowe

Schemat 1. Zarobki Prezesów PKN Orlen, PGNiG oraz Lotos w 2014 roku

Najwięcej, prawie 3 mln PLN, zarobił prezes PKN Orlen Dariusz Krawiec.


W obliczaniu wynagrodzenia uwzględniliśmy tylko wynagrodzenie w gotówce, na które składały się pensja podstawowa i premia roczna. Należy zauważyć, że w większości zagranicznych firm, szczególnie w USA, przeważającą część wynagrodzenia wypłacana jest w akcjach spółki, którą zarządza menadżer (jest to około 80-90% wynagrodzenia całkowitego, w Europie wartość ta wynosi około 50-60%). W Polsce taka praktyka jest mniej popularna, przez co przyznanych akcji nie uwzględniliśmy w obliczeniach.

fot. mat. prasowe

Schemat 2. Mediana i średnia wynagrodzenia wypłacanego w gotówce w grupie porównawczej

Z porównania wynika, że prezes potencjalnie powstałej spółki powinien dostać pensję w wysokości 5 097 245 PLN (jeżeli ustalimy ją na podstawie mediany w grupie porównawczej).


Z porównania wynika, że prezes potencjalnie powstałej spółki powinien dostać pensję w wysokości 5 097 245 PLN (jeżeli ustalimy ją na podstawie mediany w grupie porównawczej). To wynagrodzenie może wydawać się wysokie, jednak taka suma dałaby mu zaledwie 5 miejsce w rankingu wynagrodzeń menedżerów spółek notowanych na GPW w 2014 roku. Prezes paliwowego giganta znalazłby się za prezesami Comarch SA, TVN SA, PKOBP SA i Wawel SA, pomimo że nowopowstały podmiot byłby nieporównywalnie większy niż wymienione przedsiębiorstwa.

Podsumowanie


Fuzja PKN Orlen, PGNiG i Lotosu, jeżeli zaistnieje, będzie jednym z największych wydarzeń w historii polskiej gospodarki. PKN Orlen już w tym momencie jest największą spółką w Europie środkowo-wschodniej. Planowane przedsiębiorstwo będzie znacząco większe i będzie mogło śmiało konkurować pod względem przychodów z największymi firmami na świecie. Z tych powodów znalezienie menedżera, który będzie w stanie takim ‘gigantem’ zarządzać, może wiązać się z niemałym problemami.

Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .
Przeczytaj także: Początek sesji na plusie Początek sesji na plusie

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: