eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca tymczasowa w CV: chwalić się czy przemilczeć?

Praca tymczasowa w CV: chwalić się czy przemilczeć?

2016-01-30 00:23

Praca tymczasowa w CV: chwalić się czy przemilczeć?

CV © stokkete - Fotolia.com

Praca tymczasowa i praca dorywcza – na pozór dwa podobne terminy, które formalnie się różnią. Wspólnym mianownikiem obu z nich jest czas trwania takiej pracy oraz kwestia wpisywania wypracowanego w ten sposób doświadczenia do naszego CV. Odpowiednia konstrukcja życiorysu i zaakcentowanie właściwych elementów pozwoli na atrakcyjne przedstawienie pracy tymczasowej i dorywczej jako ważnej składowej posiadanego doświadczenia zawodowego.

Przeczytaj także: 5 zasad idealnego CV

Wielu poszukujących stałego zatrudnienia, którzy w przeszłości podejmowali pracę o charakterze tymczasowym lub dorywczym, zastanawia się nad tym, czy warto wpisywać tego typu doświadczenie do CV. Często wydaje się nam, że nie będzie ono istotne dla naszego przyszłego pracodawcy i w związku z tym lepiej je pominąć. Warto jednak zastanowić się, w jaki sposób moglibyśmy wykorzystać doświadczenie i kompetencje, które nabyliśmy w pracy tymczasowej lub dorywczej. Może się okazać, że zyskaliśmy dużo więcej niż nam się wydaje.

Tymczasowo czy dorywczo?


Obie formy zatrudnienia charakteryzuje określony, zwykle krótki, okres wykonywania świadczeń na rzecz pracodawcy. Umowa o pracę tymczasową jest jednym z rodzajów umowy o pracę – jeden pracodawca, określone, często pełnowymiarowe godziny pracy, z zakresem obowiązków zbliżonym lub identycznym, jak w przypadku stałych pracowników. Pracownikom tymczasowym przysługuje również urlop wypoczynkowy oraz mają opłacane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe. Warto pamiętać także o tym, że okres pracy tymczasowej wliczany jest do stażu pracy potrzebnego do nabycia uprawnień emerytalnych. Wszystkie szczegółowe kwestie związane z zatrudnieniem reguluje Ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

fot. stokkete - Fotolia.com

CV

Prawidłowo skonstruowane CV to przepustka do rozmowy kwalifikacyjnej, warto więc poświęcić czas na jego przygotowanie. Pierwsze wrażenie możemy wywrzeć tylko raz.


Praca dorywcza przyjmuje raczej formę umowy zlecenia. Dowolność terminów, różni pracodawcy, często jednorazowe, krótkotrwałe świadczenia i znacznie węższy zakres obowiązków (z reguły czynności pomocnicze) sprawiają, że tego rodzaju praca jest chętnie podejmowana głównie przez studentów. Sam termin pracy dorywczej nie został zdefiniowany przez Kodeks Pracy, aczkolwiek pojęcie funkcjonuje w języku potocznym.

Zasadniczą różnicą między pracą tymczasową a dorywczą jest zakres powierzanych obowiązków. Przykładowo, na podstawie umowy o pracę tymczasową można być zatrudnionym jako magazynier (przyjmowanie, rozkładanie w magazynie, kompletowanie, pakowanie, wysyłanie towarów), z kolei przy umowie zlecenie pracownik może wykonywać tylko jedno zadanie, np. związane z pakowaniem towarów.

Należy pamiętać o tym, że pracę tymczasową i dorywczą można podejmować w wielu różnych branżach. Doświadczenie zdobyte w ten sposób może z powodzeniem być wykorzystane w procesie budowania naszej ścieżki zawodowej. Nawet jeśli charakter obowiązków nie pokrywa się z naszymi planami zawodowymi, nie oznacza to, że nie zyskaliśmy umiejętności i kompetencji, których nie moglibyśmy wykorzystać w przyszłości. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zaprezentujemy je w swoim CV.
Przeczytaj także: 5 cech dobrego CV 5 cech dobrego CV

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: