eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

PracaPorady dla pracownika › Praca zawodowa zdominowała życie prywatne? Nie pozwól na to

Praca zawodowa zdominowała życie prywatne? Nie pozwól na to

2015-12-14 00:25

Praca zawodowa zdominowała życie prywatne? Nie pozwól na to

Najlepiej pracujemy, jeśli utrzymujemy tzw. work-life balance © exclusive-design - Fotolia.com

Dbasz o utrzymanie równowagi pomiędzy pracą zawodową, a życiem prywatnym? Czy to co robisz daje Ci satysfakcję? A może poświęcasz pracy tak dużo czasu, że przestała sprawiać Ci radość i idziesz do biura niechętnie?
Dzisiejsze tempo życia oraz fakt, że zaawansowana technologia pozwala nam zawsze być w kontakcie, sprawiają, iż trudno tak jak kiedyś po prostu skończyć pracę, „wyłączyć się” i o niej nie myśleć. Oczywiście, każdego z nas natłok obowiązków czasem zmusza do zostawania po godzinach. Jednak dla naszego zdrowia, taka sytuacja powinna być raczej wyjątkiem, a nie normą. Jeśli obawiasz się, że Twój balans między pracą a życiem prywatnym został zachwiany, przeczytaj poniżej znaki ostrzegawcze i rady, jak odzyskać swoje życie z powrotem.

Znaki ostrzegawcze


Jeśli zgodzisz się z więcej niż 2-3 z poniższych stwierdzeń, naprawdę powinieneś zastanowić się nad swoją sytuacją.
  • Regularnie pracujesz więcej niż 10 godzin dziennie.
  • Niezależnie od tego, jak ciężko pracujesz, nigdy nie możesz skończyć wszystkich zadań.
  • Nie możesz przypomnieć sobie, kiedy w ostatnim czasie naprawdę śmiałeś się w biurze.
  • W niedzielny wieczór na myśl o pracy dostajesz gorączki lub boli Cię brzuch.
  • Gdy wracasz z pracy do domu, czujesz się fizycznie i emocjonalnie wykończony.
  • Nie możesz przeżyć dnia w pracy bez solidnej dawki kawy/czekolady/nikotyny.
  • Twoi znajomi twierdzą, że zawsze odwołujesz spotkania w ostatniej chwili.
  • Zabierasz pracę do domu i poświęcasz na nią wieczory i weekendy.

Jeśli możesz się zgodzić z powyższymi stwierdzeniami, oznacza to, że praca przejmuje kontrolę nad Twoim życiem. Nie możesz na to pozwolić. Praca powinna być czymś, co wzbogaca i uzupełnia, a nie zastępuje życie. Powinna interesować, dodawać energii i pozytywnego nastawienia, ale jednocześnie pozostawiać czas na inne aspekty życia – znajomych i rodzinę, hobby oraz inne zainteresowania.

Najlepiej pracujemy, jeśli utrzymujemy tzw. work-life balance. Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl zdradza kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować właściwą równowagę.

fot. exclusive-design - Fotolia.com

Najlepiej pracujemy, jeśli utrzymujemy tzw. work-life balance

Naucz się mówić „nie”. Bądź asertywny. Zrób listę priorytetów i podejmuj decyzje według nich.


Aby być efektywnym, nie musisz przychodzić do pracy codziennie pierwszy i wychodzić ostatni. Często jest tak, że ludzie, którzy spędzają w pracy absurdalnie długie godziny, zwyczajnie demonstrują, że nie radzą sobie z obowiązkami. Przynajmniej 3 razy w tygodniu postaraj się wychodzić o czasie. Dobrym sposobem na trzymanie się planu jest umawianie bezpośrednio po pracy spotkań np. z przyjaciółmi.

Naucz się mówić „nie”. Bądź asertywny. Zrób listę priorytetów i podejmuj decyzje według nich. Oczywiście będzie to trudniejsze, jeśli Twój szef poprosił Cię o zrobienie kilku rzeczy na raz, ale nie pozwól, aby zaburzyło to Twoją pracę. Zapytaj, które zadania są najważniejsze i zajmij się nimi w pierwszej kolejności.

Wyeliminuj „złodziei czasu”. Jedną z najczęstszych przyczyn obniżonej wydajności pracowników jest „nałogowe” sprawdzanie skrzynki pocztowej. Postaraj się to ograniczyć. Jeśli to możliwe, ustal godziny, w których sprawdzasz skrzynkę, np. co godzinę lub dwie. Jeśli nie wymaga tego Twoja praca, nie wchodź na portale społecznościowe czy serwisy z informacjami. Skup się na wykonywanych zadaniach.

Po prostu zacznij. Odkładając wszystko na później marnujesz najwięcej czasu. Szczególnie wtedy, gdy musisz zmierzyć się z trudnym zadaniem - wówczas kusi Cię, aby zająć się nim kiedy indziej. Podziel duże zadania lub projekty na kilka małych części i wykonuj je jedną po drugiej. Kiedy już zaczniesz nad nimi pracować, będzie Ci łatwiej utrzymać tempo.

Na koniec uświadom sobie, że będziesz pracować dużo lepiej, jeśli regularnie dasz sobie czas dla siebie. Wieczorem nalej sobie lampkę wina, spotkaj się z przyjaciółmi, idź na spacer lub zrelaksuj się przy miłej muzyce – rób to, co daje Ci przyjemność i możliwość spojrzenia na życie z szerszej perspektywy. Jeśli regularnie będziesz ładował swoje baterie, dużo lepiej poradzisz sobie z natłokiem pracy i stresującymi sytuacjami. Z odrobiną pomysłu, dobrego planowania i praktyki możesz w każdym tygodniu poświęcić kilka wolnych godzin na rzeczy, które się dla Ciebie liczą. W efekcie zdziwi Cię fakt, że spędzając mniej czasu w pracy staniesz się o wiele efektywniejszym pracownikiem – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

oprac. : Monster Polska

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: