eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › 8 kroków do zmiany pracy

8 kroków do zmiany pracy

2015-11-21 00:42

8 kroków do zmiany pracy

8 kroków do zmiany pracy © fot. mat. prasowe

Nieważne w jakiej działamy branży, na jakim stanowisku pracujemy i jakie jest nasze doświadczenie – proces poszukiwania nowej pracy, w większości przypadków ma wiele wspólnych elementów. Jeżeli spojrzymy na rozwój jako całość naszych działań i będziemy wiedzieć, które z tych działań są właściwe, unikniemy niepotrzebnych pomyłek. Zanim zdecydujemy się na zmianę pracy, warto przejść przez osiem kroków.

Przeczytaj także: Zmiana pracy czy kontroferta od pracodawcy? Zastanów się dobrze

Poznaj swoją wartość


Ludzie dostają propozycje pracy zazwyczaj z jednego powodu – reprezentują możliwie najlepszą opcję odpowiadającą potrzebom pracodawcy i tym samym gwarantują sprawne działanie firmy. Misją rekrutera jest znalezienie takiej osoby, która wykazuje potencjał zysku, dzięki której wzrośnie sprzedaż, produktywność zespołu, a tym samym spadnie ryzyko i koszty dotychczasowych działań. Pokażmy więc przedstawicielowi HR, że mamy wszelkie niezbędne umiejętności i doświadczenie, które potrafimy wykorzystać w sposób przynoszący realne zyski firmie.

Określ swój cel


Aby dobrze wybrać, trzeba wiedzieć czego szukamy i gdzie możemy to znaleźć. Sprawdźmy więc, jakie firmy zwykle poszukują pracowników o profilu podobnym do naszego. Zastanówmy się też w jakim środowisku czulibyśmy się komfortowo, jakie zadania mogłyby pobudzić naszą kreatywność. Jaka branża umożliwiłaby rozwój w tym upragnionym przez kierunku? – Podczas tych rozważań nie zapominajmy też określić wielkości firmy do której chcielibyśmy aplikować – nie każdy odnajdzie się w wielkiej korporacji i nie każdy zniesie spokój panujący w małych firmach – radzi przedstawiciel GoWork.pl. Warto też poczytać trochę na temat pracodawców, którzy nas interesują. Prześledźmy doniesienia medialne i opinie pracowników zamieszczane na portalach opinii.

Pracuj nad sobą i swoim przekazem


Niezależnie od roli jaką chciałbyś pełnić w przyszłości, zetkniesz się z konkurencją – kandydatami, którzy posiadają podobne doświadczenie. Dlatego tak istotne jest, by skupić się na tych cechach, doświadczeniu i specjalizacji, które wyróżniają nas spośród innych. Przygotowując się do rozmowy o pracę, zastanówmy się, jakie informacje na swój temat chcemy przekazać. Zwróćmy szczególną uwagę, by przekaz był konsekwentny i oddawał potencjał, którego oczekuje pracodawca.

fot. mat. prasowe

8 kroków do zmiany pracy

Zanim zaczniemy aktywnie poszukiwać pracy warto abyśmy postawili sobie cele.


Postaw na kontakty


Gdy już przejdziemy przez pierwsze kroki, czas na rozpoczęcie poszukiwań. Jest wiele różnych dróg, które pozwalają sprawdzić jakie propozycje może mieć dla nas dana firma. Zwykle skupiamy się na oficjalnych ogłoszeniach zamieszczanych na portalach internetowych, pamiętajmy jednak, że coraz częściej specjaliści ds. rekrutacji korzystają z sieci kontaktów, warto więc bywać na branżowych wydarzeniach, konferencjach czy sympozjach. Nie bójmy się też korzystać z poleceń. Jeżeli postanowiliśmy już zmienić pracę, poinformujmy o tym naszych znajomych i kolegów pracujących w podobnych branżach. Nie rezygnujmy oczywiście z rozsyłania CV, ale nie ograniczajmy się wyłącznie do nich – dzięki temu możemy dotrzeć do pracodawcy jeszcze zanim upubliczni oficjalne ogłoszenie o naborze.

Zrób dobre wrażenie już podczas telefonicznej rozmowy


W większości przypadków, rekruterzy przeszukują wiele aplikacji, by wyselekcjonować spośród nich te osoby, które według nich najlepiej spełniają wymagania stawiane w ofercie pracy. Gdy już zweryfikują nadesłane CV, dzwonią do wybranych osób z zaproszeniem do kolejnego etapu. Zazwyczaj pada wówczas kilka miłych słów odnośnie naszej osoby, więc powinniśmy uważać by nie poczuć się zbyt pewnie i nie powiedzieć czegoś co mogłoby nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że zaproszenie na rozmowę, choć rzeczywiście jest wyróżnieniem, nie oznacza, że firma zdecydowała się już na współpracę.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: zmiana pracy, poszukiwanie pracy, nowa praca

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: