eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak szukać pracy pracując na cały etat?

Jak szukać pracy pracując na cały etat?

2015-11-23 00:40

Jak szukać pracy pracując na cały etat?

Jak szukać pracy pracując na cały etat? © stockpics - Fotolia.com

Zdrowy rozsądek podpowiada, że najlepiej szukać nowej pracy, kiedy mamy zatrudnienie. Jednak szukanie pracy zajmuje czas – przeglądanie ogłoszeń, przygotowywanie i wysyłanie dokumentów aplikacyjnych, rozmowy kwalifikacyjne, zadania rekrutacyjne. Jak pogodzić to z codziennymi obowiązkami zawodowymi, aby szukanie pracy było owocne, a jednocześnie nie spowodowało zaniedbania dotychczasowych obowiązków?

Przeczytaj także: Jak znaleźć pracę? 10 psychologicznych sztuczek

Dobrze wykorzystuj czas wolny


Czas przed i po pracy, a nawet w trakcie, kiedy masz przerwę, możesz efektywnie wykorzystać na poszukiwania. Sprawdź nowe ogłoszenia, wyślij kolejne CV, albo umów się w tym czasie na rozmowę kwalifikacyjną. Korzystając z przerwy w pracy pamiętaj, aby nie wykorzystywać do tego celu służbowego komputera. Szczególnie, jeśli twój obecny pracodawca jeszcze nie wie, że myślisz o zmianie zatrudnienia. Przeznaczanie godzin pracy czy firmowego sprzętu do szukania innej pracy byłoby wobec niego nieuczciwe.

Weź kilka dni wolnego


Jeśli masz jeszcze urlop do wykorzystania, możesz przeznaczyć kilka dni na szukanie pracy. Zaplanuj je tak, aby w tym czasie umówić się na jak najwięcej spotkań lub maksymalnie wykorzystaj go na wyszukiwanie interesujących Cię ogłoszeń i stworzenie dopracowanego, dopasowanego do branży CV. Możesz też zaplanować spotkania ze znajomymi pracującymi w firmach, na których Ci zależy. Mogą pomóc Ci w dotarciu do właściwych, decyzyjnych osób i podpowiedzą jak przygotować dokumenty aplikacyjne, które sprawią, że zostaniesz zauważony – podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert serwisu monsterpolska.pl.

Szukaj okazji w ciągu dnia


Jeśli nie spędzasz codziennie ośmiu godzin przy biurku, ale w ramach zawodowych obowiązków pojawiasz się na różnych konferencjach czy targach, wykorzystaj ten czas na poznawanie nowych osób i zaprezentowanie im się z jak najlepszej, profesjonalnej strony. Takie spotkania są dobrą okazją do nawiązania relacji mogących w przyszłości zaowocować propozycją pracy, czy chociażby pomocą w szybszym dotarciu do odpowiednich osób w danej organizacji. Jeśli dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, zapytaj czy może odbyć się w porze lunchu. To coraz częściej spotykana praktyka, a w ten sposób dobrze wykorzystasz przerwę w ciągu dnia.

fot. stockpics - Fotolia.com

Jak szukać pracy pracując na cały etat?

Czas przed i po pracy, a nawet w trakcie, kiedy masz przerwę, możesz efektywnie wykorzystać na poszukiwania. Sprawdź nowe ogłoszenia, wyślij kolejne CV, albo umów się w tym czasie na rozmowę kwalifikacyjną.


Zadbaj o kontakty


Jeśli nie masz możliwości zrobienia sobie krótkiej przerwy w czasie pracy lub obawiasz się, że ktoś mógłby odkryć, że planujesz zmianę, zatroszcz się o to, aby potencjalny pracodawca mógł Cię znaleźć. Masz do dyspozycji media społecznościowe, w których możesz budować swój profesjonalny wizerunek. Wypunktuj swoje doświadczenie, opisz czym dokładnie się zajmujesz, jakie masz obowiązki. Możesz opisać również swoje zawodowe cele. Dbaj o rozwijanie swojej sieci wirtualnych kontaktów - im więcej będziesz ich miał tym łatwiejszy będzie dostęp do twojego profilu, co może zaowocować kontaktem ze strony rekrutera.

Nie daj się zatrzymać


Pracodawcy wiedzą, że większość zgłaszających się do nich kandydatów ma stałe zatrudnienie. Na ogół są wyrozumiali, jeśli proponujesz spotkanie przed lub po godzinach pracy. Dlatego mów szczerze o sytuacji w jakiej się znajdujesz, by dobrać rozwiązanie odpowiadające obydwu stronom. Pamiętaj jednak, że zmiana wymaga czasem poświęceń. Dlatego od czasu do czasu pewnie będziesz musiał dostosować się do zaproponowanych Ci godzin spotkania. Poproś obecnego szefa o możliwość np. wcześniejszego wyjścia z biura, ale zaproponuj w zamian, że kolejnego dnia zostaniesz dłużej. Bądź uczciwy, ale nie pozwól by praca, którą masz blokowała Ci szukanie nowego zatrudnienia. W końcu robisz to po to, aby się rozwijać – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: