eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › 4 kroki do znalezienia wymarzonej pracy

4 kroki do znalezienia wymarzonej pracy

2015-10-31 00:49

Przeczytaj także: Nieprzyjazna rekrutacja pracowników naraża na straty finansowe


3. Upewnij się, że Twoi znajomi wiedzą, że szukasz pracy


Zgodnie z teorią sześciu stopni oddalenia, każdego człowieka dzieli tylko sześć kontaktów od dowolnie wybranej osoby na świecie, co oznacza, że prawdopodobnie tylko sześć osób dzieli nas od nowego pracodawcy. Właśnie dlatego bardzo ważnym narzędziem wyszukiwania pracy jest networking. Tworzenie biznesowej sieci kontaktów polega nie tyle na nawiązywaniu nowych znajomości, ile przede wszystkim na budowaniu zaufania i pielęgnowaniu relacji m.in. poprzez bezinteresowne podtrzymywanie kontaktu, przekazywanie informacji czy udzielanie wsparcia. Idea networkingu jest szczególnie promowana na konferencjach branżowych, targach pracy czy już wspomnianych portalach społecznościowych, które sprzyjają dyskusjom na tematy biznesowe, wymianie informacji i podtrzymywaniu relacji.
Ważne, aby nasi znajomi wiedzieli czym się zajmujemy, w jakim kierunku chcemy się rozwijać i czego aktualnie potrzebujemy do realizacji swoich celów. Mając taką świadomość będą pamiętać, aby poinformować nas o pojawiających się w ich otoczeniu możliwościach. Dzięki networkingowi można dowiedzieć się o ewentualnym wakacie jeszcze przed upublicznieniem informacji, zyskać informacje o środowisku pracy w danej organizacji czy wymaganiach pracodawców – stwierdza Anna Długosz-Enkhtuya, specjalista ds. HR z LeasingTeam. – Wielu pracodawców w ogóle nie publikuje informacji o wakacie. Zamiast tego szukają kandydatów na dane stanowisko wewnątrz swojej firmy lub korzystają z networkingu w nadziei na otrzymanie od zaufanego znajomego kontaktu do sprawdzonej osoby. Taka rekomendacja ma olbrzymią wartość – dodaje Długosz.

Przydatne linki:
Oferty pracy


4. Stwórz listę wymarzonych pracodawców i działaj


W trakcie rozwoju kariery krystalizują się nasze cele zawodowe, zainteresowania, preferowane kierunki rozwoju i wymagania wobec kolejnych miejsc zatrudnienia. Znając swoje potrzeby i oczekiwania możemy świadomiej zarządzać rozwojem zawodowym, efektywniej szukać pracy i dokonywać wyborów spójnych z postawionymi celami. Sprawdzoną metodą jest przygotowanie listy firm lub branż, w których chcielibyśmy pracować. Taka lista mocno ukierunkowuje proces poszukiwania pracy. Wybór potencjalnych pracodawców powinien być uzasadniony np. możliwością rozwoju w danym obszarze, preferowaną kulturą organizacyjną, czy perspektywami rozwoju konkretnych kompetencji. Większość firm na swoich stronach internetowych ma zakładki z informacjami o wakatach – warto regularnie je odwiedzać, ponieważ nie wszystkie oferty pracy trafiają do serwisów ogłoszeniowych. Inną skuteczną metodą jest tzw. spontaniczne aplikowanie poprzez stronę internetową firmy w sytuacji, gdy nie ma informacji o bieżących procesach rekrutacyjnych. Przy spontanicznym składaniu aplikacji należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych. Powinno z nich jasno wynikać, w jakim obszarze chcielibyśmy się rozwijać i na jakiej podstawie twierdzimy, że sprawdzimy się w danej roli. Warto także podkreślić w swoim życiorysie elementy, które mogą zostać docenione w danej organizacji np. z uwagi na misję, wizję i promowane w niej wartości.

Opracowując swoją strategię dobierajmy działania tak, aby maksymalizować swoje szanse na znalezienie zatrudnienia. Połączenie regularnego śledzenia serwisów ogłoszeniowych z obecnością w biznesowych mediach społecznościowych, networkingiem i spontanicznym aplikowaniem do firm z listy wymarzonych pracodawców może znacząco przyspieszyć nasze poszukiwania. Koncentracja na postawionym celu i wytrwałość w działaniu z pewnością szybko przyniosą rezultaty.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: