eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Rynek pracy: praca jest, pensje rosną

Rynek pracy: praca jest, pensje rosną

2015-09-23 10:47

Rynek pracy: praca jest, pensje rosną

Praca jest, pensje rosną © Adam Machocki - Fotolia.com

Sytuacja na polskim rynku praca już dawno nie była tak dobra jak obecnie. Dowodem na to są również wnioski płynące z raportu „Rynek pracy stałej w Polsce – najbardziej popularne stanowiska i wynagrodzenia 2015” . Przygotowane przez Adecco opracowanie dowodzi, że zapotrzebowanie na pracowników rośnie we wszystkich analizowanych sektorach. Popytowi na specjalistów towarzyszy również tendencja do podwyższania im zarobków.

Finansiści trzymają się mocno


W następstwie utrwalającego się trendu wzrostowego polskiej gospodarki szczególnie dynamiczny rozwój dostrzegalny stał się w finansach. Wygląda na to, że po chudych, kryzysowych latach nadchodzi wreszcie czas odbicia, a wraz z nim era rosnącej roli działów finansowych. Bez wątpienia dla dyrektorów i managerów z tej branży jest to niepowtarzalna wręcz szansa, ale również nie lada wyzwanie.

Na stanowiskach wyższego szczebla wymagane są coraz szersze kwalifikacje, jak chociażby doświadczenie w doradztwie strategicznym czy też dobra znajomość dodatkowych języków obcych. Pracownicy, których kompetencje są w stanie sprostać potrzebom rynku mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia. Z danych zgromadzonych przez Adecco Poland wynika, że średnie zarobki dyrektora finansowego to 23 tys. zł brutto, kierownika ds. kontrolingu - 18 tys. zł, a głównego księgowego - 11 tys. zł.

Modernizacja infrastruktury kołem napędowym TSL


Z optymizmem w najbliższą przyszłość mogą patrzeć również specjaliści z branży TSL. Przychody firm transportowych rosną stabilnie, czemu sprzyjają niskie ceny ropy naftowej oraz niewysoki kurs złotego. Do tego dochodzi dynamicznie rozwijająca się infrastruktura. Nowe drogi, linie kolejowe, modernizowane porty morskie i nowo powstające lotniska umacniają pozycję Polski jako kluczowego dla tej części Europy kraju tranzytowego. Rozwój całego sektora nierozerwalnie wiąże się z potrzebą poszerzania kadr, a popyt na fachowców nie jest w pełni równoważony przez odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów. To sprzyja pracownikom, który mogą liczyć na coraz wyższe płace. Z raportu Adecco Poland wynika, że dyrektorzy logistyki zarabiają średnio ok. 35 tys. zł brutto. Kierownicy spedycji mogą liczyć na zarobki przekraczające 10 tys. zł (średnio 11 tys. w przypadku spedycji morskiej, 12 tys. – drogowej i 13,5 tys. – lotniczej), a początkujący w branży specjaliści ds. logistyki otrzymują wynagrodzenie w wysokości 5 tys. zł. Rekordzistami są general managerowie. Średnie płaca na takim stanowisku to 45 tys. zł, ale z badania wynika, że niektórzy zarabiają nawet 60 tys. zł.

fot. Adam Machocki - Fotolia.com

Praca jest, pensje rosną

Zapotrzebowanie na pracowników rośnie we wszystkich analizowanych sektorach. Popytowi na specjalistów towarzyszy również tendencja do podwyższania im zarobków.Inżynier budownictwa – specjalista deficytowy


Na kilka lat dobrej koniunktury liczą również przedstawiciele branży budowlanej. Optymizm budzą niskie stopy procentowe, które sprzyjają wzrostowi akcji kredytowej oraz zaangażowanie państwa w program MDM. Czynnikiem napędzającym wzrost jest również perspektywa wykorzystania środków unijnych, które do 2020 roku będą zasilać polski budżet, znacząco wpływając na dynamizację inwestycji. Te czynniki nie pozostają bez wpływu na liczbę miejsc pracy. Szczególnie poszukiwani są inżynierowie budownictwa. Ze względu na ich relatywnie niewielką liczbę i długi proces kształcenia (szczególnie ważne jest doświadczenie zdobyte na placach budów), fachowcy mogą liczyć na konkurencyjne wynagrodzenia. Średnia pensja kierownika budowy (sektor infrastrukturalny) to dziś ok. 15 tys. zł brutto. Jeszcze więcej mogą zarobić kierownicy budów kolejowych – ok. 20 tys. zł.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: