eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › 5 elementów profesjonalnego portfolio rekrutacyjnego

5 elementów profesjonalnego portfolio rekrutacyjnego

2015-09-22 10:13

5 elementów profesjonalnego portfolio rekrutacyjnego

Jak przygotować portfolio rekrutacyjne? © hanack - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Obecnie biorąc udział w projektach rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie oprócz cv warto przygotować portfolio rekrutacyjne. Zbiór dokumentów prezentujących oraz potwierdzających zdobyte kompetencje może stać się ważną kartą przetargową i umożliwić zdobycie upragnionej pracy.

Przeczytaj także: Warto przygotować list motywacyjny

Portfolio rekrutacyjne składa się z szeregu elementów będących świadectwem umiejętności kandydata, przeprowadzonych projektów i efektów działań. Warto je tworzyć systematycznie. Mając świeżo w pamięci swoje dokonania zawodowe łatwiej je dokładnie opisać. Dzięki temu można uniknąć szukania ważnych informacji na chwilę przed kluczową rozmową kwalifikacyjną. Konstruując portfolio należy w nim uwzględnić 5 obszarów.

Opis zrealizowanych projektów


Portfolio rekrutacyjne pozwala w szerzej zaprezentować swoje osiągnięcia. Warto w nim zawrzeć opis najważniejszych projektów w karierze zawodowej. Może to być implementacja nowej strategii sprzedaży, organizacja eventu, wdrożenie oprogramowania IT czy procedury usprawniającej działania administracyjne.
„Przykładowo, w portfolio kandydata z TFI może się znaleźć ewidencja decyzji inwestycyjnych. Wyniki inwestycyjne warto przedstawić jak najdokładniej, pamiętając, że analizująca je osoba zapewne zweryfikuje je z ogólnodostępnymi danymi” – informuje Agnieszka Cieślok menedżer HRK Banking & Insurance.

Statystyki


Trudno jest mieć w głowie podczas rozmowy kwalifikacyjnej wszystkie liczby związane z wykonywanymi obowiązkami. Tymczasem mierzalne informacje o sukcesach robią na pracodawcach największe wrażenie. Opłaca się przygotować liczby świadczące o wynikach sprzedaży, oszczędnościach czy np. liczbie obsłużonych klientów.
„Twarde dane w szczególności mają znaczenie w przypadku rekrutacji do pionów sprzedaży. Liczy się tutaj wiele wskaźników: liczba obsługiwanych i nowych klientów, wartość zrealizowanej sprzedaży, oferowany produkt. Statystyki powinny być przedstawione w sposób czytelny, być jasno określone w czasie, a wybór konkretnych wskaźników powinien być uzależniony od stanowiska, na jakie kandydujemy” – radzi Rafał Franczak, starszy konsultant HRK Pharma specjalizujący się w rekrutacjach na rynku medycznym.

fot. hanack - Fotolia.com

Jak przygotować portfolio rekrutacyjne?

Portfolio rekrutacyjne składa się z szeregu elementów będących świadectwem umiejętności kandydata, przeprowadzonych projektów i efektów działań.


Certyfikaty, odznaczenia i referencje


Jeśli podczas pracy zawodowej specjaliści i menedżerowie mają możliwość uczestniczenia w szkoleniach potwierdzonych certyfikatami, należy je dodać do przygotowywanego portfolio, jako świadectwa nabytych kompetencji. Przydatne są też wszelkiego rodzaju dyplomy (np. dla najlepszego pracownika w organizacji), a nawet maile gratulacyjne od przełożonych. Istotne są także referencje od współpracowników i przełożonych.

Kiedy przekazać portfolio rekruterowi?


Wiele poradników internetowych radzi, aby portfolio przygotować w formie strony internetowej i od razu do wysyłanego życiorysu przesyłać link lub dołączać je w formie pdf do cv. Obserwacje konsultantów HRK prowadzą jednak do zupełnie odmiennego wniosku.
„Aby portfolio rekrutacyjne działało na naszą korzyść nie może to być kalka z cv, a kompleksowo i dokładnie przygotowany materiał. Często przedstawia on szczegółowe aspekty pracy i pokazuje nasze know how. Takich informacji lepiej nie udostępniać publicznie. Dlatego radzimy portfolio przekazać tylko rekruterowi czy potencjalnemu przyszłemu szefowi podczas trwania konkretnego projektu rekrutacyjnego” – mówi Agnieszka Cieślok menedżer HRK Banking & Insurance.

Uwaga: Pamiętaj o zachowaniu poufności!


Niezmiernie ważne jest zachowanie poufności informacji. Dla pracodawców atutem są informacje o wynikach danego kandydata, ale brak rozwagi w ich prezentowaniu może przynieść efekt odwrotny.

fot. mat. prasowe

5 elementów profesjonalnego portfolio rekrutacyjnego

W portfolio powinny znaleźć się informacje o ukończonych szkoleniach, studiach podyplomowych, wyróżnieniach w konkursach branżowych itp.


„Czasem kandydaci tak bardzo chcą pokazać się z najlepszej strony, że zapominają o konieczności dochowania tajemnicy przedsiębiorstwa. Jeśli informacje o wynikach sprzedaży całego departamentu są tajne i przedstawimy je na rozmowie kwalifikacyjnej u konkurencji, automatycznie prezentujemy się jako osoba, której nie można ufać i tracimy wszelkie szanse na zatrudnienie” – ostrzega Rafał Franczak, starszy konsultant HRK Pharma.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: