eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Praca sezonowa - dwojakie korzyści

Praca sezonowa - dwojakie korzyści

2015-07-21 00:23

Praca sezonowa - dwojakie korzyści

Kelnerka © karepa - Fotolia.com

Myśląc o pracy na wakacje, warto pamiętać, że to nie tylko szansa na zarobek, ale również bezcenna okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego. Pracownicy sezonowi mogą liczyć przede wszystkim na zatrudnienie w gastronomii, turystyce, handlu i usługach. Gdzie i jak szukać ofert? Ile można zarobić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.
Dorywcze prace sezonowe to bez wątpienia dobre rozwiązanie dla osób uczących się, którym zależy na zdobyciu dodatkowych funduszy na wakacje, zakupy czy też realizację pasji. Jednak praca wakacyjna to nie tylko źródło korzyści finansowych, ale również, jeśli nie przede wszystkim, dobra okazja na zebranie doświadczenia zawodowego i umiejętności, których posiadanie może zaowocować w dalszej karierze zawodowej.
– W swoim CV warto zamieścić informację nawet o dwumiesięcznym zatrudnieniu sezonowym. Taki wpis jest szczególnie wartościowy w przypadku osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy, gdyż jest dowodem na to, że są one aktywne zawodowo, są przedsiębiorcze i poszukują sposobów na rozwój – podkreśla Katarzyna Rydzewska, Wiceprezes Zarządu w Grupie Job (Upright Group). – Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych i tymczasowych jest tak duże, że szansę na zatrudnienie otrzymują również osoby bez doświadczenia. Praca sezonowa stanowi doskonałą możliwość zdobycia pierwszych kontaktów zawodowych, które mogą zaprocentować w przyszłości – dodaje.

Jaka praca na wakacje?


Praca wakacyjna może trwać tylko kilka godzin lub dni, jednak wśród ofert można znaleźć propozycje wymagające dłuższej dyspozycyjności pracownika (np. zastępstwo w biurze w sezonie urlopowym). Taka praca daje okazję do zdobycia jeszcze większego doświadczenia i wykazania się swoim zaangażowaniem przed tymczasowym pracodawcą. Po wakacjach może się okazać, że firma zdecyduje się na nawiązanie stałej współpracy z pracownikiem sezonowym albo skontaktuje się z nim w przyszłości, gdy będzie potrzebować wzmocnienia kadrowego.

Sporo ofert pracy można znaleźć w sklepach, zarówno przy inwentaryzacji towarów, jak i w zakresie merchandisingu, czyli dbania o właściwą ekspozycję produktów. Taka praca ma charakter dorywczy, a kandydaci są zazwyczaj rekrutowani zgodnie z określonym harmonogramem. Dzięki temu pracownik sam może decydować o swoim zaangażowaniu czasowym. Od tego zależy też wysokość jego zarobku. Przykładowo, stawka za pracę przy inwentaryzacji wynosi 10-11 zł brutto za godzinę, zaś przy wykładaniu towaru – 10 zł. Cztery 6-godzinne inwentaryzacje (wykonywane np. w weekendy) dają zatem dochód w wysokości ok. 200 zł. W sezonie wzrasta również zapotrzebowanie na hostessy do obsługi promocji sklepowych – zarówno w marketach spożywczych, jak i w galeriach handlowych.

fot. karepa - Fotolia.com

Kelnerka

Pracownicy sezonowi mogą liczyć przede wszystkim na zatrudnienie w gastronomii, turystyce, handlu i usługach.


Kandydaci mogą wybierać także spośród licznych ofert pracy w branży gastronomicznej. W okresie wakacyjnym w większych miastach oraz w miejscowościach turystycznych poszukiwani są barmani, kelnerzy oraz pomoce kuchenne.

Większość z powyższych zleceń obejmuje kilkugodzinną pracę dorywczą, co pozwala na podjęcie kilku różnych zajęć w ciągu dnia. Przykładowo, student może rano wykładać towar na półki sklepowe, popołudniu być hostessą/promotorem, a w nocy liczyć asortyment sklepowy czy magazynowy podczas inwentaryzacji. W weekend z kolei może wykonywać proste prace produkcyjne, obsługiwać infolinię, być animatorem zabaw i konkursów dla dzieci czy dorosłych, być kelnerem, czy pomagać przy organizacji różnego rodzaju eventów (pikników, koncertów, festynów). Za pracę przy organizacji wydarzeń można zarobić ok. 11 zł brutto za godzinę pracy.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.