eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia w sektorze publicznym i prywatnym 2014

Wynagrodzenia w sektorze publicznym i prywatnym 2014

2015-07-07 00:30

Wynagrodzenia w sektorze publicznym i prywatnym 2014

Wynagrodzenia w sektorze publicznym i prywatnym 2014 © milushka - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

W 2014 roku jedynie co piąty respondent Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń był zatrudniony w instytucji publicznej, gdzie mediana wynagrodzeń wynosiła 3 486 PLN. Była ona niższa o 21% niż mediana płac w firmach prywatnych. Co czwarty pracownik zatrudniony w przedsiębiorstwie państwowym otrzymywał powyżej 5 000 PLN brutto miesięcznie, z kolei 25% pracujących w sektorze prywatnym – ponad 7 300 PLN.

Przeczytaj także: Zarobki w sektorze publicznym w 2012 roku

Okazuje się, że luka płacowa, czyli procentowa różnica pomiędzy zarobkami kobiet i mężczyzn, jest wyższa w państwowych firmach. Panie zarabiały tam przeciętnie o 23% mniej od panów. Dla porównania, prywatni przedsiębiorcy płacili kobietom o 17% mniej - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2014 roku.

W firmie prywatnej dyrektorzy zarabiali przeciętnie 40% więcej niż w państwowej


Dysproporcje w wynagrodzeniach oferowanych przez firmy państwowe i prywatne były tym większe, im pracownik zajmował wyższestanowisko. Przykładowo, pensje pracowników szeregowych nie różniły się od siebie znacząco. Mediana płac w sektorze prywatnym była wyższa zaledwie o 70 PLN od mediany wynagrodzeń osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie państwowym. Na szczeblu specjalisty, różnica ta wynosiła już prawie 1 000 PLN. Kierownicy pracujący w prywatnej firmie otrzymywali o 1 200 PLN więcej, niż kierownicy placówek publicznych. W przypadku dyrektorów i członków zarządu, rozbieżność w płacach była największa, zwłaszcza wśród jednej czwartej najlepiej zarabiających. Co czwarty dyrektor/członek zarządu w firmie prywatnej zarabiał ponad 22 000 PLN, a w firmie państwowej – prawie połowę mniej.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Wynagrodzenia w sektorze publicznym i prywatnym w 2014 roku (brutto, PLN)

Co czwarty pracownik zatrudniony w przedsiębiorstwie państwowym otrzymywał powyżej 5 000 PLN brutto miesięcznie, z kolei 25% pracujących w sektorze prywatnym – ponad 7 300 PLN.


fot. mat. prasowe

Wykres 2. Wynagrodzenia w sektorze publicznym i prywatnym na różnych szczeblach zarządzania 2014

Dysproporcje w wynagrodzeniach oferowanych przez firmy państwowe i prywatne były tym większe, im pracownik zajmował wyższestanowisko.



Niższe premie w przedsiębiorstwach państwowych


W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń poprosiliśmy respondentów, aby podali informację o wysokości otrzymywanej premii. Okazuje się, że pracownicy firm prywatnych otrzymywali wyższe premie – przeciętnie o 400 PLN brutto. Odsetek osób otrzymujących dodatek do wynagrodzenia był niemal ten sam w obu grupach.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Przeciętna wartość premii w firmach państwowych oraz prywatnych

Pracownicy firm prywatnych otrzymywali wyższe premie – przeciętnie o 400 PLN brutto. Odsetek osób otrzymujących dodatek do wynagrodzenia był niemal ten sam w obu grupach.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: