eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Zwolnienie z pracy? 6 kroków, aby uratować Twoje finanse

Zwolnienie z pracy? 6 kroków, aby uratować Twoje finanse

2015-06-11 00:55

Zwolnienie z pracy? 6 kroków, aby uratować Twoje finanse

Dokonaj cięć w budżecie © Pio Si - Fotolia.com

Nikt nie jest odporny na utratę pracy. Czy masz 25 czy 55 lat, może Cię dotknąć zwolnienie, nawet jeśli ani trochę na nie zasłużyłeś. Dlatego warto planować z wyprzedzeniem.
Większość doradców finansowych sugeruje zaopatrzenie się w pulę oszczędności „na czarną godzinę” równowartych sześciokrotności Twojej pensji. Prawdopodobnie będziesz potrzebować więcej, zwłaszcza jeśli masz rodzinę. Jednak większość z nas nie bierze pod uwagę możliwości znalezienia się na bezrobociu. Co zatem możesz zrobić, jeśli zwolnienie zastanie Cię nie przygotowanym?

Oto sześć kroków do uratowania Twoich finansów.

Określ, jak wydajesz pieniądze


Gdy czasy są dobre, zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym. Znamy co prawda wysokość czynszu, rachunku za telefon czy koszty utrzymania samochodu, ale nie przywiązujemy wagi do codziennych wydatków. Ile wydajesz na jedzenie? Ile na weekendowe wypady za miasto? No i co z kosztami ubezpieczeń? Zwiększenie świadomości tego, jak wydajesz swoje pieniądze sprawi, że będziesz wydawać je bardziej efektywnie i − bardziej oszczędnie.

Dokonaj cięć


Nie czarujmy się: musisz się przygotować do znaczącego obcięcia wydatków. Opracuj budżet nie uwzględniający najbardziej niepotrzebnych spośród Twoich wydatków, ale nie tnij całkowicie wydatków na rozrywkę; musisz bowiem zachować na tyle dużo sił psychicznych, aby skutecznie stawić czoła nadciągającym trudnościom. Możesz jednak na tym nieco zaoszczędzić, udając się do trochę tańszych restauracji i sklepów – sugeruje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Zrezygnuj z większych zakupów


To nie jest dobry czas na zakup nowego samochodu ani DVD. Jeśli już jesteś zadłużony, możesz rozważyć konsolidację swoich długów w jeden, z możliwie niskim oprocentowaniem.

Wynegocjuj sowitą odprawę


Jeśli jesteś zwalniany, prawdopodobnie przysługuje Ci odprawa. Powinieneś był wynegocjować jej wysokość, kiedy podpisywałeś umowę, ale jeśli wówczas osiągnięte rozwiązanie Cię nie zadowala, wciąż masz pewne pole manewru, aby poprawić swoją sytuację pod tym względem.

fot. Pio Si - Fotolia.com

Dokonaj cięć w budżecie

Opracuj budżet nie uwzględniający najbardziej niepotrzebnych spośród Twoich wydatków, ale nie tnij całkowicie wydatków na rozrywkę.


Skorzystaj z dostępnych możliwości


Wraz ze zwolnieniem, otwiera się przed Tobą możliwość skorzystania z rządowych i unijnych programów wsparcia dla bezrobotnych. Szkolenia, zasiłki, korzystne pożyczki i dotacje na założenie własnej firmy − przynajmniej z niektórych z nich warto skorzystać – proponuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl

Znajdź pracę niepełnowymiarową


Rozważ prace niepełnowymiarową w czasie, gdy szukasz nowego etatu. Pozwoli Ci przetrwać, dając jednocześnie czas potrzebny do tego, by być elastycznym. Być może również Twoje zainteresowania i hobby dadzą się zdyskontować w formie przynoszącej dodatkowy zarobek?

Odrobina planowania finansowego pomoże Ci w każdej sytuacji. Bo nawet jeśli masz spore oszczędności, mogą Ci one nie wystarczyć na tak długo, abyś zdążył znaleźć pracę swoich marzeń. Z odpowiednio większym zasobem pieniędzy, szanse na to rosną.

oprac. : Monster Polska

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • jak wydajesz swoje pieniądze?

    Sylwia Bednarek / 2015-06-11 15:19:52

    Przydatny artykuł :)
    Moim zdaniem warto zadać sobie pytanie "jak wydajesz swoje pieniądze?" nie tylko przy okazji tymczasowego bycia bez pracy, ale i wtedy, kiedy nasze życie finansowe jest ustabilizowane. Zarządzanie pieniędzmi to podstawa bez względu na wielkość czy źródło przychodu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: