eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak znaleźć pracę? 10 psychologicznych sztuczek

Jak znaleźć pracę? 10 psychologicznych sztuczek

2015-06-06 00:16

Jak znaleźć pracę? 10 psychologicznych sztuczek

Rozmowa rekrutacyjna © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Choć z rynku pracy płyną pozytywne wieści, konkurencja wciąż jest duża, o jedno stanowisko walczy z reguły wielu kandydatów. Jak zaimponować rekruterowi, aby to właśnie w nas zobaczył odpowiedniego pracownika? Wrażenie, jakie wywołujemy swoim zachowaniem, jest równie ważne jak to, co mamy do powiedzenia. Serwis GoWork.pl przygotował zestawienie 10 psychologicznych sztuczek, które pomogą odnieść sukces.

Przeczytaj także: Jak zdobyć pracę przez telefon

1. Bądź skromny


Specjaliści radzą, by skupić się raczej na komplementowaniu firmy i rozmówcy, niż siebie. Warto wykazać się zainteresowaniem, podkreślać, co wywarło na nas najlepsze wrażenie. Dyskutuj, a przy tym pamiętaj o kontakcie wzrokowym i pozytywnym nastawieniu.
Skupienie się wyłącznie na reklamie własnej osoby zazwyczaj przynosi odwrotny skutek. Oczywiście warto podkreślić, jakie umiejętności zdobyłeś do tej pory, ale nie próbuj za wszelką cenę wywierać wrażenia – wyjaśnia Michał Środa, specjalista ds. rekrutacji w GoWork.pl. – Dzieje się tak dlatego, że pracodawcom zależy na tym, by zatrudnić osobę, która wniesie rzeczywistą wartość do funkcjonowania firmy i zespołu, a nie będzie koncentrowała się tylko na robieniu dobrego wrażenia – dodaje.

2. Nie daj się zaskoczyć


Specjaliści HR często chcą wiedzieć, jak sobie radzisz z trudnymi sytuacjami. Na standardowe pytania mamy z reguły gotową odpowiedź. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jakich cech próbuje się doszukać nasz potencjalny pracodawca?

Rekruter chce wiedzieć, czy potrafisz wykazać się inicjatywą, dlatego odpowiadając staraj się pokazać, że w pełni kontrolujesz sytuację.

3. Wizualizuj siebie jako zwycięzcę


Przeprowadzono kiedyś badanie, w którym podzielono uczestników na dwie grupy, a członków jednej z nich poproszono, aby w trakcie rozmowy wizualizowali siebie jako kandydatów pewnych siebie i zrelaksowanych. To właśnie oni byli typowani przez osobę wcielającą się w rolę rekrutera jako ci, którym zaoferowałby pracę. Co więcej, wyobrażanie sobie, że jest się najlepszym kandydatem sprawia, że jesteśmy o wiele mniej narażeni na stres.

4. Naśladuj mowę ciała rozmówcy


Chyba już wszyscy słyszeli doniesienia o tym,że lubimy osoby, które są do nas podobne. Podczas rozmowy staraj się naśladować rekrutera – ułożenie nóg, postawę, sposób mówienia. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać – gesty muszą być dyskretne i naturalne.

5. Uścisk ręki bez kompleksów


Mówiąc o mowie ciała, należy wspomnieć o uścisku dłoni. Od dawna podkreśla się, jak ważną rolę odgrywa moment powitania. Dłoń, którą podajemy naszemu rozmówcy, powinna być zdecydowana. Pamiętajmy jednak, aby uścisk nie był zbyt silny – musimy po prostu pokazać, że jesteśmy pewni siebie i gotowi na nowe wyzwania.

fot. mat. prasowe

Uścisk dłoni

Podając rękę nie miej kompleksów - mocny uścisk będzie świadczył o pewności siebie i zdecydowaniu


6. Bądź ponad swoje słabości


Każde CV ma mocne i nieco słabsze punkty. O te drugie rekruterzy z pewnością zapytają. Często bardziej opłaci się nam szczerość, niż próby zamaskowania niedociągnięć.
Pokażmy, że mamy do siebie dystans i nawet w niewygodnych dla nas sytuacjach zachowujemy zimną krew. To, że potrafiliśmy przekuć porażkę w sukces, potrafimy wyciągać wnioski i uczymy się na błędach na pewno będzie działało na naszą korzyść – twierdzi specjalista GoWork.pl.

7. Nie nadużywaj określeń


Każdy ma jakieś słowo, którego zdarza mu się nadużywać – zwłaszcza, gdy znajdzie się w stresującej sytuacji. Kończenie każdej wypowiedzi „tak”, albo „prawda?” może zirytować naszego rozmówcę. Jeżeli chcesz być postrzegany jak profesjonalista, panuj nad językiem.

8. Nie powtarzaj wyuczonych formułek


Unikaj wygłaszania oklepanych odpowiedzi na wyuczone pytania. Przygotowując się do rozmowy, warto przemyśleć, o co możemy zostać zapytani, ale po to, by mieć punkt zaczepienia. Zastanówmy się, na jakie elementy zwrócić uwagę, ale nie układajmy gotowych formułek.

9. Nie spiesz się


Nie musisz odpowiadać natychmiast, zaraz po tym, gdy rekruter skończy zadawać pytanie. Weź głęboki oddech, wycisz emocje i na spokojnie odpowiedz na pytanie.

10. Wystrzegaj się fałszu


Pozytywny język ciała zawsze pomaga wywrzeć dobre wrażenie. Pod warunkiem, że jest naturalny. Każdy fałsz, nawet najlepiej kamuflowany, podświadomie jest wychwytywany przez naszego rozmówcę i będzie działał na naszą niekorzyść.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Wiedza i umiejętności, a nie sztuczki.

    Konto usunięte / 2015-06-06 15:08:15

    Dzień dobry.
    O przyjęciu do pracy i w ogóle jej znalezieniu powinny decydować przede wszystkim wiedza i umiejętności, a nie żadne sztuczki psychologiczne, gdyż zamierzamy przyjąć się do pracy, a nie do cyrku. Wcale też nie jest powiedziane, że tzw. rekruter jest mądrzejszy czy bardziej inteligentny od starającego się o pracę. Wiele czytałem o krynicy "wiedzy" bijącej wprost z oblicza rekruterów. A tak na marginesie, znam wiele osób po studiach, nie mówiąc już o szkole średniej, które nie umieją napisać prostego pisma do urzędu czy instytucji. I tu leży problem, a nie w żadnych sztuczkach, które im nic nie pomogą,ponieważ obca im jest sztuka poprawnej,werbalnej i pisemnej komunikacji z otoczeniem, a niejednokrotnie z rzeczywistością. Dążenie do sukcesu za wszelką cenę, przesadny indywidualizm i wyścig szczurów zabiły po prostu w młodych ludziach racjonalne myślenie. Nie każdy może zostać celebrytą i nie każdy celebryta grzeszy inteligencją. Pozdrawiam.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: