eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem w 2014 roku

Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem w 2014 roku

2015-04-16 00:32

Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem w 2014 roku

Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem w 2014 roku © milushka - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Od kilku lat pojawiają się w mediach informacje o tym, że nie warto się uczyć bo wykształcenie nie wpływa na nasze zarobki. Czy tak jest naprawdę? Czy faktycznie osoby z wyższym wykształceniem zarabiają podobnie jak osoby z wykształceniem średnim czy zawodowym?

Przeczytaj także: Dyrektor zarobił 5 razy więcej niż podwładny

Jeżeli przestaniemy wierzyć obiegowym opiniom i odwołamy się do faktów to sprawa jest oczywista. Wykształcenie w zdecydowanym stopniu podnosi naszą wartość na rynku pracy. Przykładem są poniższe wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2014 roku.

Dane zawarte w tabeli 1 jednoznacznie wskazują, że osoby z wykształceniem wyższym magisterskim (5 750 PLN) zarabiają 2,4 więcej od osób z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (2 400 PLN). Znacznie więcej zarabiają również osoby z wykształceniem niepełnym wyższym (4 000 PLN) czy wyższym zawodowy (3 900 PLN).

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Wynagrodzenia całkowite osób z różnym wykształceniem w 2014 roku (brutto w PLN)

Osoby z wykształceniem wyższym magisterskim (5 750 PLN) zarabiają 2,4 więcej od osób z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (2 400 PLN). Znacznie więcej zarabiają również osoby z wykształceniem niepełnym wyższym (4 000 PLN) czy wyższym zawodowy (3 900 PLN).


Wynagrodzenia osób po studiach licencjackich


Rozważania o wartości wykształcenia warto uzupełnić bardziej szczegółowymi danymi pokazującymi jakie płace otrzymują osoby po ukończeniu różnych kierunków studiów licencjackich czy magisterskich.

W tabeli 2 zestawiono wynagrodzenia absolwentów studiów licencjackich. Wyraźnie widać, że ich wynagrodzenie uzależnione jest od kierunku który ukończyli. Zdecydowanie najwyższe płace otrzymują absolwenci informatyki (4 928 PLN), nauk technicznych (4 025 PLN) i ekonomii (3 800 PLN). Na końcu zestawienia znaleźli się absolwenci kierunków pedagogicznych (2 775 PLN) oraz związanych ze sportem i rehabilitacją (2 600 PLN). Dane z tabeli pokazują również, że w zawodach poszukiwanych przez pracodawców zarobki są zdecydowanie wyższe niż w mało popularnych zawodach.

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Wynagrodzenia całkowite osób z ukończonymi studiami licencjackimi (brutto w PLN)

Zdecydowanie najwyższe płace otrzymują absolwenci informatyki (4 928 PLN), na końcu zestawienia znaleźli się absolwenci kierunków pedagogicznych (2 775 PLN) oraz związanych ze sportem i rehabilitacją (2 600 PLN).


Wynagrodzenia osób po studiach magisterskich


Jeżeli porównamy dane z tabeli 2 i 3 okaże się, że osoby z ukończonymi studiami magisterskimi zarabiają około 15% więcej niż osoby z ukończonym licencjatem. W przypadku poszukiwanych na rynku specjalności różnice te rosną nawet do 42%.

fot. mat. prasowe

Tabela 3. Wynagrodzenia całkowite osób z ukończonymi studiami magisterskimi (brutto w PLN)

Jeżeli porównamy dane z tabeli 2 i 3 okaże się, że osoby z ukończonymi studiami magisterskimi zarabiają około 15% więcej niż osoby z ukończonym licencjatem.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: