eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Technik dentystyczny

Technik dentystyczny

Technik dentystyczny zajmuje się wytwarzaniem, dopasowywaniem i naprawą protez zębowych oraz aparatów ortodontycznych. Nie ma bezpośredniego kontaktu z klientami – to stomatolog dostarcza do pracowni odlew gipsowy, z którego, przy użyciu właściwych narzędzi, technik wykonuje protezę lub aparat (technik w swojej pracy podlega nadzorowi stomatologa – można powiedzieć, że uzupełnia jego pracę). Miejscem zatrudnienia dla osoby wykonującej ten zawód mogą być pracownie protetyczne, ortodoncyjne lub własny gabinet. Jest to zawód siedzący, o indywidualnym i samodzielnym charakterze.

Czym się zajmuje technik dentystyczny (Zakres obowiązków):


  • wytwarzanie i naprawa protez zębowych oraz aparatów ortodontycznych na podstawie dostarczonego odlewu (przy wykorzystaniu meteriałów ceramicznych, metalowych i tworzyw sztucznych)

Wymagania


Aby zostać technikiem dentystycznym należy ukończyć szkołę policealną oferującą taki kierunek. Nauka trwa około trzech lat, w jej ramach odbywają się również obowiązkowe praktyki. Osoby na tym stanowisku muszą być gotowe na poszerzanie swoich kompetencji i doszkalanie, ponieważ na rynku co pewien czas pojawiają się nowe materiały stomatologiczne.

Technik dentystyczny musi być osobą bardzo dokładną, precyzyjną i cierpliwą. Bardzo przydatna jest zręczność manualna, a także dobry wzrok i umiejętność skupiania uwagi na wykonywanej czynności. Przeciwskazaniem mogą być alergie na używane przy pracy materiały.

Zarobki


Zarobki technika dentystycznego różnią się w zależności od miejsca zatrudnienia – najwyższe są w przypadku prowadzenia własnej działalności i mogą wynosić od 5 000 do 10 000 zł brutto. Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda w przypadku zatrudnienia w instytucjach państwowych – tutaj zarobki kształtują się na poziomie płacy minimalnej.

Dostępne oferty pracy:

Więcej na ten temat: technik dentystyczny

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: