eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Specjalista ds. marketingu

Specjalista ds. marketingu

Specjalista ds. marketingu

Specjalista ds. marketingu - zakres obowiązków i opis stanowiska © Melpomene - Fotolia.com

Specjalista ds. marketingu to osoba, która planuje i realizuje (w tym opracowuje, wdraża, koordynuje, kontroluje i nadzoruje) wszystkie działania marketingowe przedsiębiorstwa. Pracownik na tym stanowisku kreuje wizerunek firmy i jej produktów poprzez opracowanie i prowadzenie kampanii medialnych oraz planowanie i realizację założeń komunikacyjnych z klientami. Opracowuje materiały reklamowe oraz przygotowuje akcje promocyjne wspierające sprzedaż przy współpracy z agencjami reklamowymi czy domami mediowymi w zakresie tworzenia nowych materiałów promocyjnych, ale także analizując działania marketingowe prowadzone przez konkurencję.
Bywa też tak, że specjalista ds. marketingu zajmuje się projektami związanymi z zarządzaniem kategorią produktów (category management), jak również z planowaniem rozmieszczenia produktów na półkach (merchandisingowymi, shelf space management). Spektrum działań jest więc bardzo szerokie.

Początkujący specjaliści zaczynają od tworzenia materiałów promocyjnych czy baz zawierających dane klientów. Dopiero z czasem, gdy zajmują bardziej odpowiedzialne stanowiska – menadżerskie lub dyrektorskie – zakres ich obowiązków zwiększa się. Zajmują się już nie tylko opracowywaniem kampanii, ale podejmują ważne decyzje związane z wdrażaniem konkretnych pomysłów na promocję firmy.

Czym się zajmuje specjalista ds. marketingu (Zakres obowiązków):


  • opracowywanie propozycji strategii i planów marketingowych
  • wdrażanie i nadzorowanie realizacji strategii i planów marketingowych
  • mierzenie efektywności działań marketingowych
  • współpraca z działem sprzedaży
  • prowadzenie badań marketingowych – analiza rynku i konkurencji

Wymagania


Specjalista ds. marketingu powinien mieć ukończone studium policealne lub posiadać wykształcenie wyższe (preferowanymi kierunkami są marketing, zarządzanie i ekonomia). Osoba na tym stanowisku powinna znać języki obce – okazuje się, że język angielski, nawet na poziomie Certificate in Advanced English, bywa już niewystarczający – pracodawcy oczekują znajomości drugiego języka na poziomie komunikatywnym. Konieczna jest umiejętność obsługi pakietu biurowego MS Office. Mile widziane jest doświadczenie w zakresie marketingu (B2B, promocja BTL, reklama) lub sprzedaży.

Specjalista ds. marketingu cechuje się kreatywnością, analitycznym myśleniem, wysoką komunikatywnością, powinien także łączyć w sobie umiejętności charakterystyczne dla kilku zawodów – stratega, handlowca, specjalisty do spraw reklamy, redaktora, analityka, a bywa, że i psychologa.

Zarobki


Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od branży firmy – najwięcej zarabia się w firmach związanych z przemysłem, budownictwem, telekomunikacją, IT oraz mediami. Nie bez znaczenia jest też miejsce pracy – więcej płacą specjalistom w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań. Na początku drogi zawodowej specjalista ds. marketingu nie zarabia dużo. Średnia pensja nowicjusza w tej branży to ok. 1,5 - 2 tys. zł. Ok. 3 - 4 tys. dostać może na początek pracownik, który trafił do korporacji w stolicy. Specjalista, który ma motywację i będzie piął się po szczeblach kariery, zarobi kilka razy więcej.

Zarobki na stanowisku specjalisty ds. marketingu można sprawdzić też pod adresem:
http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki/marketing/specjalista-ds-marketingu/

Dostępne oferty pracy:

Więcej na ten temat: specjalista ds. marketingu

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: