eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowisk › Rzeczoznawca

Rzeczoznawca

Rzeczoznawca - zakres obowiązków i opis stanowiska © vege - Fotolia.com

Zawód w kategorii specjaliści. Rzeczoznawca to osoba wydająca opinie i sporządzająca ekspertyzy w dziedzinie, w której się specjalizuje. Tytuł ten jest przyznawany (na podstawie odpowiednich przepisów) osobom o wysokich kwalifikacjach i odpowiednio dużym, udokumentowanym doświadczeniu w określonej dziedzinie i specjalizacji zawodowej.

Przeczytaj także: Druga transza deregulacji podpisana

Czym się zajmuje rzeczoznawca (Zakres obowiązków):

  • Rzeczoznawca majątkowy: ustawa o gospodarce nieruchomościami
  • Rzeczoznawca budowlany: prawo budowlane (tytuł rzeczoznawcy budowlanego dotyczy określonej specjalności budowlanej, w której osoba ubiegająca się o tytuł rzeczoznawcy musi posiadać uprawnienia budowlane i praktykę)
  • Rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych
  • Rzeczoznawca do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy
  • Rzeczoznawca do spraw sanitarnohigienicznych
  • Rzeczoznawca samochodowy
Rzeczoznawcy powoływani w różnych dziedzinach przez organizacje lub stowarzyszenia, na podstawie wewnętrznych wymogów:
  • Rzeczoznawca w zakresie psychotroniki: nadaje Polskie Towarzystwo Psychotroniczne
  • Rzeczoznawca kosztorysowy: nadaje Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych
  • Rzeczoznawca systemów technicznego zabezpieczenia osób i mienia: nadaje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Zabezpieczeń Technicznych i Zarządzania Bezpieczeństwem "POLALARM"

Zakres obowiązków

  • wydawanie opinii
  • sporządzanie ekspertyz

Wymagania

Wymagania, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o tytuł rzeczoznawcy, określają poszczególne przepisy prawne. Do podstawowych należy posiadanie wykształcenia wyższego kierunkowego, czasami również studiów podyplomowych spełniających określone minimum programowe. Istotna jest udokumentowana w odpowiedni, zgody z wymaganiami sposób praktyka zawodowa, niekaralność oraz zdanie obowiązkowego egzaminu. Czasem konieczna jest opinia środowiska zawodowego (stowarzyszenia, izby zawodowej), lub kilku osób posiadających już tytuł rzeczoznawcy, oraz przynależność od odpowiedniej organizacji (np. izby zawodowej).

Poza wymaganiami formalnymi rzeczoznawca zobowiązany jest do rzetelności i uczciwości, bezstronności, poszanowania prawa, odpowiedzialności za powierzone zadanie, obiektywizmu w zakresie udzielanych porad i opinii oraz przestrzegania tajemnicy zawodowej. Jest odpowiedzialny za treść i formę opracowań, których jest autorem. Rzeczoznawca winien ponadto cechować się zdolnością do nawiązywania kontaktu z klientami.

Zarobki

W zależności od rodzaju pracy zarobki rzeczoznawcy mogą być regulowane przez ilość wydanych ekspertyz lub przez zawartą umowę o pracę. Płaca zazwyczaj kształtuje się w okolicy 3 000 zł brutto, choć zdarzają się rzeczoznawcy, którzy zarabiają 7 000 zł brutto.
Więcej na ten temat: rzeczoznawca

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.