eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowisk › Prezes zarządu

Prezes zarządu

Prezes zarządu

Prezes zarządu - zakres obowiązków i opis stanowiska © emiliau - Fotolia.com

Stanowisko prezesa zarządu występuje w spółkach kapitałowych (spółka z o.o., spółka akcyjna). Prezes stoi na czele zarządu, który odpowiada bezpośrednio przed właścicielami firmy (lub organem reprezentującym interesy właścicieli, takim jak np. rada nadzorcza). W spółkach osobowych (spółka cywilna, jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna) z zasady nie występuje stanowisko prezesa zarządu. Firmą zarządzają bezpośrednio właściciele bądź dyrektor generalny mianowany przez właścicieli do zarządzania spółką.

Przeczytaj także: Zmiana prezesa a wpis do KRS

Prezes zarządu reprezentuje spółkę (czynności sądowe i pozasądowe) i prowadzi jej sprawy – m.in. dba o jej ciągły rozwój, nadzoruje finanse (w tym odpowiada materialnie za działanie na szkodę spółki, a także ryzykuje swoim prywatnym majątkiem w przypadku, gdy spółka staje się niewypłacalna, a on nie złoży w odpowiednim terminie wniosku do sądu o upadłość). Jego głównym zadaniem jest zarządzanie przedsiębiorstwem w taki sposób, aby funkcjonowało zgodnie z założeniami zarządu. Do podjęcia wielu decyzji lub wdrożenia nowych rozwiązań prezes potrzebuje zgody jego członków.

W zależności od konstytucji, statutu przedsiębiorstwa lub organizacji, prezesa powołuje zarząd lub inna osoba do tego uprawniona (np. prezesa NBP na wniosek prezydenta powołuje sejm). Prezesi mogą pełnić kadencję w określonych ramach czasowych lub pracować na tym stanowisku aż do odwołania. Prezesowi podlegają dyrektorzy poszczególnych działów.

Czym się zajmuje prezes zarządu (Zakres obowiązków):


  • prawowanie kontroli kierowniczej nad całokształtem działalności
  • wdrażanie planów i strategii
  • kierowanie pracą Zarządu
  • zarządzanie kapitałem ludzkim
  • koordynowanie i kontrolowanie pracy podległych mu dyrektorów
  • prawidłowe gospodarowanie majątkiem
  • współpraca z Radą Nadzorczą
  • reprezentowanie spółki na zewnątrz

Wymagania


Stanowisko to wymaga wykształcenia wyższego oraz bardzo dobrej znajomości branży, w której firma prowadzi działalność. Niezbędnym wymogiem stawianym kandydatom na prezesa zarządu jest kilkuletni/kilkunastoletni staż pracy, kilkuletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym, w tym kierowniczym obejmującym swoim zakresem zarządzanie podmiotami gospodarczymi lub dużymi jednostkami organizacyjnymi podmiotów gospodarczych.

Wśród wymogów predysponujących osobę na stanowisko prezesa zarządku znajdują się m. in.: umiejętność kierowania zespołem, myślenie strategiczne, odporność na stres, umiejętność pracy pod presją czasu, zdolności interpersonalne.

Zarobki


Prezesi niepublicznych przedsiębiorstw zarabiają, w zależności od wielkości i zysku firmy, od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych miesięcznie. Średnie pensje kształtują się w przedziale od 10 do 20 tys. zł brutto. Kilkakrotnie wyższe wynagrodzenie otrzymują prezesi spółek giełdowych. Do ustalania wynagrodzeń wielu z nich ma zastosowanie ustawa z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi.
Więcej na ten temat: prezes zarządu

Dostępne oferty pracy:

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: