eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Prezenter

Prezenter

Prezenter

Prezenter - zakres obowiązków i opis stanowiska © dechevm - Fotolia.com

Prezenterzy pracują w radiu i telewizji, zapowiadają tematy i osoby, a także organizują i prowadzą audycje, programy, wypełniają czas w przerwach między poszczególnymi częściami występów, rozmawiają z gośćmi. Są po trochu: spikerami, konferansjerami i dziennikarzami. Jest to zawód, w którym szczególnie ważna jest osobowość – osoby niepotrafiące zainteresować widzów lub słuchaczy nie mają dużych szans na powodzenie w branży. Warto mieć też na uwadze, że liczba miejsc pracy dla prezenterów jest mocno ograniczona – w Polsce jest ich zaledwie kilkaset.

Czym się zajmuje prezenter (Zakres obowiązków):


  • przygotowywanie przemówień na audycje radiowe lub do programów telewizyjnych
  • prezentowanie przemówień w występach na żywo
  • przeprowadzanie rozmów z gośćmi w studio
  • zajmowanie słuchaczy w przerwach danego programu

Wymagania


Prezenter może mieć ukończone studia dziennikarskie, ale nie jest to warunek konieczny. Z reguły organizowane są castingi, podczas których wybiera się najciekawszych kandydatów. Dobrze, jeżeli posiadają oni szeroką wiedzę ogólną i liczne zainteresowania.

W zawodzie prezentera liczy się przede wszystkim barwna, ciekawa osobowość, która potrafi przyciągnąć publiczność. Prezenter musi wzbudzać sympatię, być błyskotliwy, spostrzegawczy, mieć doskonale opanowaną mowę ciała oraz mimikę twarzy. Oprócz tego konieczna jest doskonała dykcja, bogate słownictwo, dobra pamięć, zdolności komunikacyjne, swoboda podczas wystąpień. Prezenter musi być także fotogeniczny, posiadać dobrą prezencję, i umieć wprowadzać przyjazną atmosferę podczas przeprowadzania rozmów.

Zarobki


Zarobki prezenterów są bardzo zróżnicowane – na początku kariery w lokalnej stacji radiowej mogą liczyć na około 2000 zł brutto, ale już najlepsi prezenterzy pojawiający się w dużych stacjach telewizyjnych zarobią kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Dostępne oferty pracy:

Więcej na ten temat: prezenter

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: