eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowisk › Prawnik, doradca prawny

Prawnik, doradca prawny

Prawnik, doradca prawny - zakres obowiązków i opis stanowiska © Jakub Jirsák - Fotolia.com

Prawnikiem (inaczej doradcą prawnym) jest osoba, która posiada wyższe wykształcenie prawnicze (magister prawa). Jest to najniższy stopień zawodowy w dziedzinie prawa i posiada najwęższe uprawnienia. Status prawnika nie jest uregulowany przepisami (w przeciwieństwie do radcy prawnego czy adwokata, nie podlega on żadnym organom nadzorczym ani kontroli organów samorządu), a więc jest on zwykłym przedsiębiorcą – podmiotem gospodarczym świadczącym usługi polegające na doradztwie prawnym.

Przeczytaj także: Licencje prawnicze dla doradców prawnych

Prawnik nie może występować przed sądem w roli pełnomocnika profesjonalnego, może reprezentować w sądzie cywilnym jedynie w sytuacji, kiedy z klientem ma podpisaną stałą umowę na zarządzanie jego majątkiem. Jednakże zaznaczyć należy, że prawnik nie może być pełnomocnikiem w sprawach, w których ustawa nakłada przymus adwokacko-radcowski (m.in. przed Sądem Najwyższym, Naczelnym Sądem Administracyjnym, Trybunałem Konstytucyjnym i Trybunałem Stanu). Ograniczenie dotyczy także reprezentacji m.in. w sprawach karnych i karnoskarbowych, o wykroczenia, rodzinnych, prawa pracy oraz postępowania przed sądami administracyjnymi.

W związku z brakiem regulacji prawnej tego zawodu, prawnik nie jest zobowiązany do przestrzegania zasad etyki zawodowej i nie podlega on odpowiedzialności dyscyplinarnej. Nie spoczywa na nim również obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Nie musi zachowywać tajemnicy zawodowej oraz nie ma możliwości odmowy złożenia zeznań na temat spraw swoich klientów.

Czym się zajmuje prawnik, doradca prawny (Zakres obowiązków):

  • doradztwo prawne
  • sporządzanie pism
  • interpretowanie dokumentów prawnych
  • sporządzanie, opiniowanie i analiza kontraktów

Wymagania

Aby zostać prawnikiem należy uzyskać wykształcenie prawnicze i posiadać co najmniej tytuł magistra prawa. W zawodzie tym wymagane jest również duże samozaparcie, odpowiedzialność, znakomita pamięć i gotowość do ciężkiej pracy. Jest to pierwszy szczebel kariery pozwalający, po zdaniu odpowiednich egzaminów i uzyskaniu aplikacji, na staranie się o stanowisko radcy prawnego, adwokata, sędziego czy prokuratora.

Zarobki

Początkujący prawnik rozpoczyna pracę od stawki w granicach od 1 800 zł do 4 000 zł, jednak wraz ze wzrostem doświadczenia może liczyć na dodatkowe premie i nagrody.
Więcej na ten temat: prawnik, doradca prawny

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.