eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Operator koparko-ładowarki

Operator koparko-ładowarki

Operator koparko-ładowarki

Operator koparko-ładowarki - zakres obowiązków i opis stanowiska © shotsstudio - Fotolia.com

Operator koparko-ładowarki wykonuje pomocnicze oraz specjalistyczne, związane z budownictwem i górnictwem, roboty ziemne za pomocą koparko-ładowarki. Jest to zawód o charakterze usługowym. Celem pracy operatora jest wykonywanie wykopów, załadunek i transportowanie mas ziemnych, odspajanie i przewożenie urobku, a także sortowanie oraz rozmieszczanie materiałów na terenie składowania. Operator wykonuje również pomocnicze prace przeładunkowe, transportowe i prace porządkowe. Kontroluje on stan techniczny koparko-ładowarki oraz odpowiada za jej prawidłową i bezpieczną eksploatację.
Miejscem pracy operatora koparko-ładowarki najczęściej są: teren burzenia i rozbiórki budynków, teren budowy, żwirownie, piaskownie, rowy melioracyjne, kamieniołomy, kopalnie.

Czym się zajmuje operator koparko-ładowarki (Zakres obowiązków):


  • wyrównywanie terenu za pomocą koparko-ładowarki
  • wykonywanie wykopów, odspajanie gruntu terenu
  • rozmieszczanie i segregowanie powstałych materiałów
  • dokonywanie drobnych napraw oraz wymienianie płynów eksploatacyjnych i opon w koparko-ładowarce
  • kontrola wykonywanej pracy

Wymagania


Zawód operatora koparko-ładowarki może wykonywać już osoba, która ukończyła podstawówkę lub gimnazjum (preferowane są osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym), ma 18 lat i ukończyła specjalistyczne szkolenie. Kandydat po zdaniu egzaminu otrzymuje „Książkę operatora maszyn roboczych” z odpowiednim wpisem dotyczącym rodzaju otrzymanych uprawnień. Uprawnienia są bezterminowe. Poruszanie się koparko-ładowarką po drogach publicznych wymaga posiadania prawa jazdy przynajmniej kategorii T i B. Wymagane są również aktualne badania lekarskie od lekarza medycyny pracy.

Przeciwwskazaniem do wykonywania tego zawodu są zaburzenia równowagi i świadomości, niekorygowalne wady wzroku, schorzenia słuchu, choroby kręgosłupa, choroby serca i schorzenia układu oddechowego oraz układu krążenia.

Zarobki


Operatorzy koparek, w zależności od doświadczenia, zarabiają od 10 do 15 złotych brutto na godzinę. Niewiele osób w tym zawodzie osiąga pułap 20 złotych za godzinę pracy. Takie zarobki pozwalają osiągnąć średni miesięczny przychód na poziomie około 3000 – 4000 złotych brutto.

Dostępne oferty pracy:

Więcej na ten temat: operator koparko-ładowarki

Oceń

3 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: