eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Nauczyciel, nauczycielka

Nauczyciel, nauczycielka

Nauczyciel, nauczycielka

Nauczyciel, nauczycielka - zakres obowiązków i opis stanowiska © Kzenon - Fotolia.com

Nauczyciel to zawód regulowany ustawą z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Ustawa głosi, że przez zawód nauczyciela rozumie się nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i innych określonych w ustawie o nauczycielach placówkach. Nauczyciel jest osobą, która naucza przedmiotu, co do którego wykładania/nauczania posiada odpowiednie kwalifikacje i wykształcenie. Wykazuje się wiedzą z zakresu pedagogiki i psychologii rozwojowej oraz wiedzą i umiejętnościami metodycznymi potrzebnymi do organizowania procesu nauczania dla różnych grup wiekowych uczniów.
Nauczyciel jest zobowiązany do rzetelnego realizowania zadań związanych z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadaniami związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. Powinien on wspierać każdego ucznia w jego rozwoju oraz dążyć do pełni własnego rozwoju osobowego. Do jego zadań należy również kształcenie i wychowywanie młodzieży w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka.

Nauczyciel może prowadzić zajęcia pozalekcyjne utrwalające lub poszerzające materiał przedmiotowy, zajęcia korekcyjno-wyrównawcze dla uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych, konsultacje przedmiotowe dla uczniów, konsultacje informacyjne i wspierające dla rodziców, koła zainteresowań i organizacje szkolne. Może także organizować wycieczki szkolne, sprawować opiekę nad dziećmi i młodzieżą podczas zorganizowanego wypoczynku, pełnić funkcję wychowawcy klasy, uczestniczyć w pracach komisji egzaminacyjnych, pełnić funkcję eksperta do spraw awansu zawodowego nauczycieli, opiekować się studentami odbywającymi praktyki nauczycielskie.

Czym się zajmuje nauczyciel, nauczycielka (Zakres obowiązków):


 • przygotowywanie i prowadzenie zajęć dydaktycznych
 • ocenianie osiągnięć uczniów
 • sprawowanie opieki i podejmowanie działań wychowawczych wobec uczniów
 • wykonywanie zadań jako członek rady pedagogicznej
 • organizowanie procesu doskonalenia zawodowego nauczycieli
 • ewaluacja pracy dydaktyczno-wychowawczej
 • badanie jakości nauczania

Wymagania


Zgodnie z Kartą Nauczyciela stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje; przestrzega podstawowych zasad moralnych oraz spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu.

Niezbędną cechą w zawodzie nauczyciela jest łatwość wypowiadania się w mowie i piśmie. Istotna jest również precyzja i logiczne wypowiedzi oraz zdolność koncentracji uwagi i zarazem jej podzielność. Praca z młodzieżą wymaga odporności psychicznej, cierpliwości i kreatywności, szybkiego dostosowania się do nowej sytuacji, zdolności samodzielnego i krytycznego myślenia, samokontroli oraz gotowości do ustawicznego doskonalenia swoich umiejętności.

Zarobki


Wynagrodzenie nauczycieli składa się z wynagrodzenia zasadniczego; dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy; wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw; nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji oraz wymiaru zajęć obowiązkowych, a wysokość dodatków odpowiednio od okresu zatrudnienia, jakości świadczonej pracy i wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, powierzonego stanowiska lub sprawowanej funkcji oraz trudnych lub uciążliwych warunków pracy. Średnie wynagrodzenie nauczycieli wynosi odpowiednio dla nauczyciela stażysty – 100%, nauczyciela kontraktowego – 111%, nauczyciela mianowanego – 144%, nauczyciela dyplomowanego – 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej (2717,59 zł w 2015 roku).

Dostępne oferty pracy:

 • 2018-04-23 Lektor / Nauczyciel języka angielskiego Early Stage Sp. z o. o. Sp. K. , Biała Podlaska, Bielsko-Biała, Borkowo, Brwinów, Brzesko, Bydgoszcz, Chorzów, Chotomów, Ełk, Garwolin, Gdańsk, Gdynia, Gnojniki, Iława, Izabelin k. Nieporętu, Jaworze, Józefów, Katowice, Komorów, Kraków, Legionowo, Lublin, Łaziska Górne, Łomianki, Łódź, Michałowice, Mikołów, Mokronos Górny, Niemcz, Niepołomice, Nowa Wieś, Olkusz, Olsztyn, Opole, Osielsko pod Bydgoszczą, Podkowa Leśna, Poznań, Pruszcz Gdański, Pruszków, Puławy, Rotmanka, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Siemanowice Śląskie, Sopot, Sosnowiec, Stalowa Wola, Stare Babice, Sulejówek, Szczyrk, Tychy, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Ząbki, Zielona Góra, Zielonka, Żółwin, Żywiec
 • 2018-04-19 Opiekun - nauczyciel dzieci w żłobku JUPI Żłobek , Warszawa
 • 2018-04-10 Nauczyciel Wychowania Przedszkolnego Mój Miś , Warszawa
 • 2015-02-13 NAUCZYCIEL WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO (STAŻ) Powiatowy Urząd Pracy w Tychach , Imielin
 • Więcej ofert na: Praca nauczyciel Praca nauczycielka
Więcej na ten temat: nauczyciel, nauczycielka

Oceń

5 3

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.