eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowisk › Inżynier budownictwa, inżynier budowy

Inżynier budownictwa, inżynier budowy

Inżynier budownictwa, inżynier budowy

Inżynier budownictwa, inżynier budowy - zakres obowiązków i opis stanowiska © everythingpossible - Fotolia.com

Inżynier budowy odpowiedzialny jest za cały proces powstawania obiektów budowlanych – od projektowania ich do nadzorowania budowy i kierowania nią. Wyróżnić można dziewięć specjalności uprawnień budowlanych: architektoniczną, konstrukcyjno-budowlaną, drogową, kolejową, mostową, telekomunikacyjną, wyburzeniową, instalacyjną w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych oraz instalacyjną w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.

Przeczytaj także: Pracownicy budowlani poszukiwani

Inżynier budownictwa znajdzie zatrudnienie w placówkach naukowo-badawczych, jako inżynier komunikacji, specjalista z dziedziny instalacji podziemnych, fizyki budowli, budownictwa wodnego, specjalista mechaniki gruntów.

Czym się zajmuje inżynier budownictwa, inżynier budowy (Zakres obowiązków):


  • projektowanie obiektów budowlanych (inżynier tworzy dokumentację w sposób szczegółowy opisującą, z jakich materiałów i w jaki sposób ma powstać dany obiekt)
  • opracowywanie technologii budowy
  • kontrolowanie procesu budowy
  • badanie konstrukcji budynków i w razie potrzeby – udoskonalanie ich
  • nadzorowanie pracy robotników pod kątem jakości wykonania i zgodności z projektem

Wymagania


Aby zostać inżynierem budownictwa należy ukończyć politechnikę na kierunku budownictwo. Jeżeli ktoś marzy o karierze w projektowaniu, konieczne jest odbycie dwuletnich praktyk w biurze projektowym oraz rocznych na budowie (po których zdaje się egzamin gwarantujący uprawnienia budowlane do projektowania konstrukcji budowlanych bez ograniczeń), z kolei aby uzyskać uprawnienia wykonawcze należy odbyć dwuletnią praktykę na budowie. Osoby po ukończonej szkole średniej i zawodowej (o ile posiadają dyplom mistrza) również mogą starać się o uprawnienia budowlane – po odbytej praktyce należy podejść do egzaminu.

Osoba na tym stanowisku powinna ponadto posiadać prawo jazdy kategorii B, umieć tworzyć dokumentację techniczną (do czego z kolei potrzebna jest umiejętność obsługi komputera), a także posiadać doświadczenie zdobyte przy realizacji projektów budowlanych.

Ważne jest, aby inżynier budownictwa cechował się umysłem analitycznym, wyobraźnią przestrzenną, odpowiedzialnością, skrupulatnością, rzetelnością i posiadał umiejętność zarządzania zespołem.

Zarobki


W roku 2014 na najwyższe zarobki mogli liczyć inżynierowie posiadający uprawnienia kolejowe, trakcyjne lub uprawnienia do sterowania ruchem kolejowym. Średnie zarobki można sprawdzić pod adresem: http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki/produkcja/inzynier-budowy/
Więcej na ten temat: inżynier budownictwa, inżynier budowy

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: