eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta - zakres obowiązków i opis stanowiska © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

Fizjoterapeuta to osoba wspomagająca pacjenta w odzyskaniu lub poprawieniu sprawności fizycznej przez różnego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne. Zajmuje się osobami niepełnosprawnymi, z zaburzeniami neuromięśniowymi, po amputacjach, wypadkach itp. Fizjoterapeuta znajdzie zatrudnienie w szpitalach, klinikach, sanatoriach, placówkach rehabilitacyjnych, medycznych domach opieki, gabinetach prywatnych itd.

Czym się zajmuje fizjoterapeuta (Zakres obowiązków):


 • przygotowywanie i obsługa sprzętu wykorzystywanego w rehabilitacji
 • dbanie o higienę stanowisk zabiegowych
 • przeprowadzenie wywiadu z pacjentem i koniecznych badań w celu określenia wszelkich przeciwwskazań, i na tej podstawie dobrać najodpowiedniejszy zestaw ćwiczeń
 • przeprowadzanie zabiegów z zakresu kinezyterapii indywidualnej (leczenie ruchem) i fizykoterapii (leczenie środkami fizykalnymi)
 • odbywanie zabiegów z zakresu ciepłolecznictwa, diatermii, światłolecznictwa
 • prowadzenie dokumentacji medycznej pacjenta
 • wykonywanie masaży leczniczych
 • organizowanie ćwiczeń ogólnousprawniających

Wymagania


Aby zostać fizjoterapeutą należy uzyskać przynajmniej tytuł licencjata na kierunku fizjoterapia (naukę można kontynuować na studiach magisterskich). Na studiach, oprócz zajęć ściśle związanych z przyszłym zawodem (biologia, fizjologia, fizjoterapia, masaż, biomechanika kliniczna itd.) studenci zdobywają wiedzę z zakresu psychologii i pedagogiki, która jest niezbędna ze względu na szczególny charakter kontaktów z pacjentami.

Fizjoterapeuta powinien być osobą ciepłą, empatyczną i otwartą, a także cierpliwą. Istotna są również: spostrzegawczość, taktowność, samodzielność w podejmowaniu decyzji i działaniu, a także odporność na długotrwały wysiłek fizyczny i dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Zarobki


W państwowych placówkach fizjoterapeuta zarobi ok. 2000 zł brutto. Wiele zależy od jego przedsiębiorczości, umiejętności i osobowości – jeżeli będzie umiał przyciągnąć klientów, zarobki mogą być znacząco wyższe. Należy jednak mieć na uwadze dużą konkurencję na rynku.

Dostępne oferty pracy:

Więcej na ten temat: fizjoterapeuta

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • Komentarz usunięty

 • Re: Fizjoterapeuta

  Moricone / 2015-10-29 19:49:47

  Współprowadzę ze znajomymi małą klinikę fizjoterapeutyczno-ortopedyczną. Szukam dobrego oprogramowania do zarządzania? Kolega korzysta z osteo - osteoonline.pl. Znacie może jakieś alternatywy? odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Andrzejj_H / 2015-11-22 19:52:06

   U nas też osteo - prowadzę jeden z 12 gabinetów lekarskich w ramach małej przychodni. To chyba dosyć popularny system, który pozwala w organizowaniu usług, wspierając płatności, etc. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: