eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowisk › Broker ubezpieczeniowy

Broker ubezpieczeniowy

Broker ubezpieczeniowy - zakres obowiązków i opis stanowiska © Warakorn - Fotolia.com

Broker ubezpieczeniowy to osoba działająca indywidualnie, niezwiązana z żadną firmą ubezpieczeniową. Jej zadaniem jest doradzanie klientom w zakresie wyboru najlepszego ubezpieczenia, dlatego musi doskonale orientować się w ofertach różnych ubezpieczycieli. Nie jest agentem ubezpieczeniowym, a pośrednikiem między klientem a wybranym przez niego towarzystwem. Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych dba o przestrzeganie zasad etycznych w tym zawodzie. Szczegółowe zasady działania, którymi powinien kierować się broker, zostały zawarte w Kodeksie Etyki Zawodowej Brokera (tzw. Karta Sobieszewska).

Przeczytaj także: Druga odsłona deregulacji: ułatwienia w 91 zawodach

Osoba otwierająca własną działalność musi liczyć się z tym, że przez pewien okres czasu – w zależności od zaangażowania i zdolności marketingowych – będzie musiała zdobywać klientów, dlatego konieczne jest odpowiednie zaplecze finansowe. Klientami przeważnie są przedsiębiorcy, a nie klienci indywidualni.

Czym się zajmuje broker ubezpieczeniowy (Zakres obowiązków):

  • Monitorowanie rynku ubezpieczeń i ciągłe poszerzanie wiedzy z tego zakresu
  • Przedstawianie klientom ofert różnych ubezpieczycieli, doradzanie
  • Tworzenie strategii ubezpieczeniowej dla danej osoby
  • Pośredniczenie między klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym, załatwianie spraw papierkowych
  • Negocjowanie warunków korzystnych dla klienta
  • Uczestnictwo w procesie likwidacji szkód

Wymagania

Nie istnieją ścisłe wymagania dotyczące wykształcenia brokera – może to być osoba po różnych kierunkach studiów. Aby zyskać uprawnienia, należy zdać egzamin przed Komisją Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. Kandydat musi być zameldowany w Polsce, posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i nie może być prawomocnie skazany za przestępstwo karno-skarbowe, umyślne przeciwko mieniu lub dokumentom. Po trzech latach pracy w zawodzie można uzyskać tytuł licencjonowanego brokera.

Zarobki

Zarobki są ściśle zależne od liczby klientów i podpisanych przez nich umów – broker otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne od Towarzystwa Ubezpieczeniowego za każdą podpisaną umowę.
Więcej na ten temat: broker ubezpieczeniowy

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.